Reklama

Monika Jaworska
Okadzenie ołtarza

Poświęcenie kościoła na Górnym Borze

2018-10-16 11:31

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 42/2018, str. V

Bp Roman Pindel 7 października uroczyście poświęcił świątynię Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie na Górnym Borze. Jednocześnie dziękowano tam za ćwierćwiecze powstania parafii

Dziękujemy za 25 lat historii parafii. W niej było 7 lat budowy kościoła, 7 lat prac wykończeniowych. 20 lat z tej historii współtworzył mój poprzednik śp. ks. Piotr Kocur – jego wizja, starania i praca zaowocowały powstaniem tej pięknej świątyni, ale także ukształtowały w parafii duszpasterstwo ewangelizacyjne – powiedział proboszcz ks. Zbigniew Macura. Uroczystości przewodniczył bp Roman Pindel w koncelebrze z ks. Zbigniewem Macurą, dziekanem ks. Ignacym Czaderem, kapłanami z dekanatu skoczowskiego i byłymi duszpasterzami parafii.

Na początku obrzędu Biskup poświęcił wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. Nastąpiła Liturgia słowa z homilią, w której Biskup nawiązywał do biblijnej historii Zacheusza oraz znajdujących się na ścianach kościoła zacheuszek namaszczanych podczas liturgii. – Zacheuszki są znakiem łaski, która może spotkać każdego, kto znalazł się w świętej przestrzeni, wyznaczonej przez 12 lub 4 krzyże na ścianach – podkreślił Hierarcha. Po homilii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po czym Biskup odmówił modlitwę poświęcenia, namaścił ołtarz i wraz z kapłanami – ściany kościoła olejem Krzyżma. Warto dodać, że w ołtarzu zostały złożone relikwie świętych dzieci fatimskich Hiacynty i Franciszka, św. Maksymiliana, św. Jana Sarkandra i św. Faustyny. Po modlitwie poświęcenia nastąpiło okadzenie ołtarza, wiernych i ścian kościoła. Nakryto ołtarz, zapalono świece, oświetlono ołtarz i kościół. Podczas liturgii grała orkiestra dęta „Glorietta” z Jaworza. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele parafii podziękowali Biskupowi za przewodniczenie.

Reklama

Po Eucharystii orkiestra grała przed kościołem i dawną kaplicą. W sali domu spotkań można było obejrzeć wystawę poświęconą 25-letniej historii parafii pt. „Łączy nas kościół – serc wspólnota” i zaopatrzyć się w książkę: „Historia parafii MB Różańcowej w Skoczowie” autorstwa dr. Grzegorza Wnętrzaka oraz w pamiątki z uroczystości. Na chętnych czekał poczęstunek obok dawnej kaplicy.

Parafię Matki Bożej Różańcowej na Górnym Borze w Skoczowie utworzono z części terytorium parafii Znalezienia św. Krzyża. Ówczesny proboszcz ks. Michał Matejczyk zainaugurował budowę kaplicy na osiedlu Górny Bór. W 1991 r. ordynariusz diecezji katowickiej bp Damian Zimoń poświęcił nową świątynię i ustanowił dekretem nową placówkę, mianując jej administratorem ks. Jana Piontka. W 1992 r. posługę podjął nowy proboszcz ks. Stanisław Sinka, a parafia została erygowana 7 października 1993 r. Potem posługę proboszcza rozpoczął ks. Piotr Kocur. W październiku 2004 r. ruszyła budowa kościoła, a plac przyszłej budowy poświęcił ks. prof. Józef Budniak. 4 października 2011 r. została odprawiona pierwsza Eucharystia w nowym kościele. W 2014 r. nowym proboszczem zostaje ks. Zbigniew Macura, który pełni tę funkcję do dziś.

Tagi:
konsekracja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Wchodzimy w dialog

Wchodzimy w dialog

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019

Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem