Reklama

Czas na nowego błogosławionego

2019-01-30 11:36

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 5/2019, str. IV

Archiwum
Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Mieszkańcy Łodygowic oraz pracujący tu kapłani zwrócili się do bp. Romana Pindla z prośbą o oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego śp. ks. Jana Marszałka, proboszcza miejscowej parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Pod wnioskiem podpisali się postulatorzy – ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ i ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.

„Jego wierność Kościołowi, wytrwałość w pokonywaniu trudności, troska o powołania, duch przebaczenia w stosunku do prześladowców, mądra pobożność i oddanie Jezusowi Chrystusowi poprzez głęboki kult Jego Serca, są niewątpliwym przykładem dla wszystkich nas, którzy byliśmy w jakikolwiek sposób z nim związani” – czytamy w petycji.

Zgłębienie Jego religijności, postawy i posługi, jak dodają wnioskodawcy, przysłuży się pomnożeniu duchowego potencjału Kościoła na Podbeskidziu. Pismo do Biskupa jest związane ze zbliżającą się 16 maju br., 30. rocznicą śmierci ks. Jana Marszałka, którego za patrona obrał sobie łodygowicki oddział Akcji Katolickiej.

Reklama

Śp. ks. Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. we wsi Krzeczów. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 r. jako kleryk seminarium archidiecezji krakowskiej. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia w Poroninie. Po niej pracował w Spytkowicach k. Zatora, w Skawinie i Andrychowie, gdzie zastała go wojna. W 1942 r. trafił do Bachowic, skąd w 1951 r. został przeniesiony do Łodygowic. – Tylko 150 parafian korzysta ze spowiedzi przed pierwszym piątkiem, a księża nie mają należytego posłuchu – tak wkrótce po przyjeździe podsumował swą nową placówkę.

Jak podkreśla historyk Jacek Kachel, już na początku swej posługi ks. Jan Marszałek uporządkował sprawy majątku parafialnego, zelektryfikował plebanię, zlecił wykonanie instalacji piorunochronowej na kościele, przekazał 3000 zł do Komitetu Społecznego na wybrukowanie drogi koło cmentarza. – Ks. Marszałek jako energiczny zarządca, dobry organizator i człowiek posiadający charyzmę, szybko zjednuje sobie posłuch i wpływ na wiernych. Już w 1952 r. do spowiedzi pierwszopiątkowych przystępuje około 800 osób! Życie nie tylko religijne, ale i społeczne, zaczyna grupować ludzi wokół poboszcza – podsumował historyk. Z czasem parafianie zaczynają darzyć ks. Jana Marszałka coraz większą estymą. Jednak nie uchroniło go to przed wygnaniem w 1953 r., co było efektem donosów partyjnych dygnitarzy rodem z Łodygowic. Na powrót do Łodygowic komuniści zgodzili się w 1956 r., na fali odwilży, jaka zaistniała po wydarzeniach w Poznaniu. Po raz wtóry kapłan porządkował sprawy materialne parafii, walczył z alkoholizmem, zaniedbywaniem praktyk religijnych, a nawet z jawną wrogością.

Jego wyjątkowa postawa, w tym nieujawnienie znanych mu nazwisk oczerniających go donosicieli, sprawia, że ranga kapłana wzrastała wśród wiernych. Za swe zasługi w 1976 r. od papieża Pawła VI otrzymał tytuł prałata honorowego Ojca Świętego.

Ks. Jan Marszałek umarł 16 maja 1989 r. Piętnaście lat to jego śmierci w Łodygowicach odbyło się spotkanie księży rodaków oraz osób z nim związanych. Wtedy ks. Stanisław Mieszczak zaprezentował specjalną modlitwę za kanonizację ks. Jana Marszałka, a ks. dr Antoni Świerczek przedstawił poświęconą mu książkę pt. „Budził zaufanie i ukazywał Boga”. Wydaje się, że po tylu latach intencja tej modlitwy jest coraz bliżej urzeczywistnienia.

Reklama

Program na wakacje

2019-03-21 07:03

Katarzyna Krawcewicz

20 marca w siedzibie Caritas odbyło się kolejne spotkanie diecezjalnego zespołu roboczego, który opracowuje całościowy program prewencji w zakresie ochrony małoletnich.

Maciej Krawcewicz
Zespół roboczy składa się z przedstawicieli Wyższego Seminarium Duchownego, Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, Wydziału Nauki Katolickiej i Caritas diecezjalnej

Jak podkreśla ks. Dariusz Mazurkiewicz, delegat biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ds. ochrony dzieci i młodzieży: - Dzisiaj chcemy opracować, przynajmniej we wstępnych założeniach, program Bezpieczny Wypoczynek, którym będziemy mogli później podzielić się z animatorami, wychowawcami kolonijnymi, opiekunami dzieci i młodzieży. Już podczas najbliższych wakacji będą mieli pewien program pracy, będą wiedzieli, co wolno, a czego nie wolno w relacjach z podopiecznymi.

Program powstaje po to, by dzieci i ich rodzice mogli czuć się bezpiecznie. Na diecezjalnej stronie internetowej pojawi się już niedługo zakładka z programem i pomocnymi dokumentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowa siedziba władz zakonu paulinów na Jasnej Górze

2019-03-21 16:49

it (KAI) / Częstochowa

Zakończył się kolejny etap prac remontowych i modernizacyjnych na Jasnej Górze wykonywanych w ramach projektu: „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”. 21 marca poświęcono tzw. Pokoje Królewskie, które odtąd stały się nową siedzibą generała paulinów i zarządu Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Zdzisław Sowiński

Tzw. Pokoje Królewskie powstały na planie litery „L” w 1644 r. jako miejsce zakwaterowania dostojników państwowych. Wynikało to z faktu, że reguła paulinów zabraniała wstępu nieduchownym na teren klasztoru. Parter zajmowała apteka, wspominana w I poł. XVII wieku, zreorganizowana i unowocześniona na początku XVIII w.

"Obecnie budynek ten stał się nową siedzibą Kurii Generalnej Zakonu Paulinów" – powiedział generał o. Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że jest to wydarzenie bardzo ważne dla zakonu, bo przeznaczenie budynku dla zarządu gwarantuje stałą siedzibę władz na Jasnej Górze, do czego zobowiązują paulińskie konstytucje.

Centralnym miejscem domu generalnego, tak jak każdego domu zakonnego, jest kaplica z Najświętszym Sakramentem. W budynku znajdują się także: sekretariat Kurii Generalnej, archiwum i pokoje, w których mieszkają generał, definitorzy generalni oraz sale, które mogą być wykorzystywane na różne paulińskie spotkania.

Ze względu na historyczne znaczenie Pokoi Królewskich w odremontowanym budynku znajdują się także pomieszczenia wystawowe. "Chodzi o pierwszy poziom, nieobjęty klauzurą, która czasowo będzie dostępna dla pielgrzymów" - zauważył generał paulinów.

Zadanie dotyczące renowacji Pokoi Królewskich obejmowało remont konstrukcji więźby dachowej z wymianą pokrycia, odtworzenie facjatek, wymianę pokrycia dachowego oraz ocieplenie poddasza.

Projekty, w których ramach wciąż trwają różne remonty, m.in. wymieniana jest nawierzchnia na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej, są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

Data poświęcenia nowej siedziby Kurii Generalnej Zakonu Paulinów została wybrana ze względu na obecność wyższych przełożonych z różnych stron świata, którzy odbywali doroczne spotkanie paulińskich prowincjałów i przedstawicieli wspólnot zagranicznych. Prawie pół tysiąca mnichów pracuje w 70 placówkach. Nie ma ich tylko w Azji.

"Dzieliliśmy się doświadczeniami i wzbogacaliśmy wiedzę, by lepiej służyć w Zakonie i Kościołowi" - mówią paulini. O. Paweł Zawarczyński z prowincji niemieckiej podkreślił, że wielkim wyzwaniem dla wszystkich jest dziś troska o nowe powołania.

Podczas spotkania paulińscy przełożeni z generałem Zakonu na czele i zaproszonymi gośćmi rozmawiali m.in. o internecie jako narzędziu ewangelizacji oraz o duszpasterstwie młodych w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Panamie i ubiegłorocznego Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem