Reklama

Niedziela Kielecka

Wokół lektury Biblii

Eucharystia w Tygodniu Biblijnym

T.D.

Eucharystia w Tygodniu Biblijnym

Niedawno przeżywany Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego zwracają naszą uwagę ku świętym księgom i zarazem stawiają pytanie: jak i na ile korzystamy z przekazów natchnionych?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy mocniej zaakcentowane raz do roku wydarzenie skłoni do większej przyjaźni z Biblią? Do stałej, a nie okazjonalnej lektury i kontemplacji Pisma Świętego oraz do kontynuacji tych inicjatyw przez cały rok – zachęcają bibliści.

Według św. Marka

W tym roku Niedziela Biblijna połączona z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego przyniosła czytanie najstarszej z czterech Ewangelii – wg św. Marka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieło Biblijne diecezji kieleckiej podczas Tygodnia Biblijnego zainaugurowało kolejny cykl spotkań lectio divina, w ramach którego będzie rozważana Ewangelia wg św. Marka. Podczas Mszy św., z udziałem biblistów i z konferencją, modlono się w intencji wszystkich dzieł i wspólnot biblijnych w diecezji. Krąg biblijny działający przy parafii katedralnej zaprosił także na piątkowe nabożeństwo Słowa Bożego.

– Tydzień Biblijny ma wartość o tyle, o ile coś po tym tygodniu zostanie – uważa ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista, wykładowca Pisma Świętego. Zasadniczo przestrzega przed akcyjnością, przed „odłożeniem po tygodniu Pisma Świętego na półkę”, przed „wchodzeniem w biegu w tekst” oraz przed omawianiem przeczytanego tekstu na zasadzie: „co nam się wydaje”. – To częsty błąd popełniany przez rozważających Pismo Święte – uważa. Nie prowadzi on bowiem do odkrycia przesłania tekstu biblijnego.

Z Biblią w diecezji

W większości parafii diecezji grupy biblijne dawały świadectwo bliskości z Biblią, poprzez zaangażowanie w liturgię, czytania. – Rozdawaliśmy fragmenty Markowej Ewangelii do przeczytania w rodzinie i wspólnego rozważania – mówi o. J. Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie. U św. Brata Alberta w Busku-Zdroju została intronizowana Księga Pisma Świętego, z odpowiednią oprawą, wierni mogli zabrać do domów przygotowane cytaty z Pisma Świętego – inspiratorem był ks. D. Węgrzyn oraz młodzież z KSM i RCS. W Szańcu losowano fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, z zachętą, by sięgać do Pisma i włączyć się w krąg biblijny. – Z kazaniem biblijnym łączyliśmy zaproszenie do częstego czytania na bazie słów św. Hieronima – mówi ks. M. Tazbir.

Reklama

Ks. dr hab. T. Siemieniec zaszczepił zainteresowania biblijne w kręgach, które prowadził, m.in. w Chęcinach, Małogoszczu, Skorzeszycach i kilku kieleckich parafiach, choć jak przyznaje, pandemia przyhamowała regularność spotkań.

W diecezji kieleckiej ks. Siemieniec systematycznie propaguje metodę lectio divina (opartą o cztery jej filary: lectio, meditatio, oratio i contemplatio), którą pracuje z grupą osób od trzech lat, dwa razy do roku. Spotkania odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Skorzeszycach. Biblista zaleca także stosowanie jej w parafiach, pod warunkiem dobrego przygotowania komentarza.

Ks. dr Stanisław Sadowski, zastępca moderatora Dzieła Biblijnego w diecezji kieleckiej, zauważa, że ostatni rok, pomimo pandemii był owocny w jednoczeniu środowisk biblijnych. Przez najbliższy rok, jeśli sytuacja pozwoli planuje się biblijne spotkania w bazylice kieleckiej, organizowane naprzemiennie z parafialnymi, obejmujące wystawienie Najświętszego Sakramentu, medytację, modlitwę. W bazylice katedralnej aktywnie pracuje krąg biblijny pod kierunkiem ks. Jacka Malewskiego.

– Dlaczego ważne jest czytanie Pisma Świętego? – Bo jest ono Słowem natchnionym, a za sprawą łaski Bożej może dotykać serca człowieka, i na poziomie początkowym, i na pogłębionym – wyjaśnia ks. Sadowski. Zachęca do sięgania po dobre, sprawdzone pomoce formacyjne oraz do lektury i medytacji – we wspólnocie Kościoła, w zestawieniu z tradycją.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego

Karol Porwich/Niedziela

Główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyły się także na Jasnej Górze. W uroczystych celebracjach udział wzięli zaproszeni lektorzy, a wśród nich przedstawiciele służb medycznych walczący z koronawirusem. - Ewangelia jest duchowym tlenem w zmaganiach ze światem, fałszywymi ideami, w walce z pandemią, rozpaczą i cierpieniem - przypominano.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady