Reklama

Aspekty

Sztuka, która przemawia

Do Głogowa przyjechało dwadzieścia cennych eksponatów

Materiały MAH w Głogowie

Do Głogowa przyjechało dwadzieścia cennych eksponatów

Miłośnicy sztuki sakralnej mają okazję do obejrzenia niezwykłej wystawy dzieł pochodzących ze Śląska. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie zaprasza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu” jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń wystawienniczych w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Przedstawione tu dzieła reprezentują niemal cały przekrój nurtów panujących w sztuce sakralnej późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności. – Można powiedzieć, że był to dla nas bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności – mówi Waldemar Hass, dyrektor MAH. – Wcześniej, bo w 2021 r., obiekty te prezentowane były w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Tamtejsza wystawa nosiła tytuł „Wokół sacrum. Fascynująca sztuka śląska XIV-XVI wieku”. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że jest możliwość wypożyczenia tych dzieł. Wystąpiłem więc z prośbą do abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego o zgodę i ją otrzymałem. Dzieła sztuki nie wróciły więc od razu do Wrocławia, gdzie trwa właśnie remont Muzeum Archidiecezjalnego, ale przywiezione zostały do nas.

Z jednej strony szczęśliwy zbieg okoliczności, z drugiej współpraca i przyjaźń między muzealnikami. – Na pewno podziękowania należą się również ks. Adamowi Dereniowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a także ks. Jerzemu Stranzowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, i jego zespołowi. Bez ich współpracy i życzliwości realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa – dodaje Waldemar Hass.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wątek lokalny

Do Głogowa przyjechało dwadzieścia cennych eksponatów. – Co prawda na naszej wystawie znajdują się te same obiekty, co na wystawie w Poznaniu, jednak są też różnice między obiema ekspozycjami. Nasza otrzymała zmienioną oprawę, aranżację plastyczną. Dodaliśmy też inne elementy, takie jak teksty, również literackie, oraz muzykę. Mamy nadzieję, że te elementy subtelnie, ale skutecznie poszerzają religijno-kulturowy kontekst ekspozycji – podkreśla Waldemar Hass.

Reklama

W trakcie prac nad wystawą pojawiła się informacja, która zaskoczyła muzealników. – Obraz przedstawiający scenę Zwiastowania, który posłużył nam za przewodni motyw plakatu i folderu, podczas wystawy w Poznaniu został opisany jako najprawdopodobniej fragment obrazu ołtarzowego z naszego Jakubowa. Ta informacja jest dla nas bardzo interesująca, choćby ze względu na lokalne powiązania, więc na pewno będziemy zgłębiać ten temat – zapewnia dyrektor.

Sztuka najwyższej próby

Choć świeżo otwarta, ekspozycja zdobyła już spore uznanie. – Widzimy duże zainteresowanie wystawą. Cieszy się powodzeniem i wśród indywidualnych zwiedzających, i wśród zorganizowanych grup. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie tylko miłośnicy sztuki dawnej. Osoba wrażliwa artystycznie zobaczy tu najwyższej próby sztukę tamtych czasów. Ktoś religijny znajdzie tu przesłanie, sacrum. Ta sztuka, jak podkreśla ks. prof. Janusz Królikowski, mówi, tylko trzeba wiedzieć jak. Ze swej strony serdecznie zapraszam do naszego muzeum. Wystawę oglądać będzie można do końca 2022 r. – mówi dyrektor Hass.

A co można zobaczyć na wystawie, oprócz wspomnianego już „Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie” z początku XVI wieku? Na ekspozycję składają się pochodzący z końca XVI wieku malowany na płótnie obraz „Święta Rodzina”, malowane na drewnie dzieło „Obrzezanie Jezusa” z początku XVI wieku, obraz nagrobny kanonika dr. Mikołaja Weidnera (drewno lipowe, ok. 1556 r.), malowany na drewnie obraz „Ecce Homo”, „Wniebowzięcie Matki Boskiej” (drewno, koniec XV wieku), obraz nagrobny Macieja z Laissnitz i jego dwóch żon (drewno, ok. 1575 r.), „Zaśnięcie Matki Boskiej” (drewno lipowe, I ćwierć XV wieku), Epitafium (drewno, 1400 r.), Obraz nagrobny (drewno, XV wiek) oraz płaskorzeźba „Ukrzyżowanie” (XVI wiek). Zobaczymy tu również skrzydła ołtarzowe przedstawiające św. Annę i trzech legendarnych małżonków (początek XVI wieku), Pokłon Trzech Króli, św. Antoniego i św. Jerzego (1500 r.), a także św. Katarzyną i św. Barbarę oraz św. Zofię z trzema córkami (XV wiek). Na wystawie znajdują się również rzeźby przedstawiające: św. Jerzego przebijającego smoka (ok. XV wieku), św. Maurycego (koniec XV wieku), św. Annę Samotrzecią (XV wiek), Pokłon Trzech Króli (koniec XIV wieku), Pietę (początek XV wieku), Krucyfiks (XIV wiek).

Podziel się:

Oceń:

2022-04-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Reduta walki o pamięć i prawdę

Redakcja „Niedzieli” w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Grupę oprowadza Wojciech Bobrowski, autor tekstu

Artur Stelmasiak

Redakcja „Niedzieli” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Grupę oprowadza Wojciech Bobrowski, autor tekstu

Polska przegrała militarnie II wojnę światową w 1939 r., politycznie – w 1945 r., i wtedy rozpoczęła się trzecia klęska Polski – wizerunkowa, która trwa nieomal do dziś

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...