Reklama

Świat

Wenezuela: Polacy w Caracas zostali na święta bez swojej kaplicy

Karol Porwich/Niedziela

Polakom mieszkającym w Caracas odmówiono w tym roku miejsca w kaplicy w stołecznej szkole La Consolación, w której od ponad 60 lat odprawiano Mszę św. w języku polskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z pomocą pospieszyła rodzina Grunbergów, oddając do dyspozycji Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli Salón Pacífico w dzielnicy Los Palos Grandes (@dalon.pacifico), który przystosowano do potrzeb liturgicznych. Każdy uczestnik przyniósł to, co miał w domu: polską flagę i krzyż, obraz i figurę Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wyrzeźbione w drewnie wizerunki świętych. Ktoś porównał obecną sytuację Polonii wenezuelskiej, która gorączkowo próbowała rozwiązać ten podbramkowy problem, do sytuacji Świętej Rodziny, która też błąkała się w poszukiwaniu miejsca dla siebie.

Na kilka dni przed tegorocznymi świętami nowa dyrekcja szkoły La Consolación w Caracas, w której mieści się kaplica wyposażona przez Polonię (m.in. w elektryczne organy), odmówiła udostępnienia jej tego tradycyjnego miejsca, w którym od ponad 60 lat odprawiano polskie Msze św. Uzasadniono to tym, iż w samo Boże Narodzenie siostry ze Wspólnoty Matki Bożej Pocieszycielki (HNSC), mające klucz do kaplicy, będą uczestniczyły w innych zajęciach. Odmowie towarzyszyła jednocześnie ostateczna zapowiedź, że odtąd kaplica nie będzie udostępniana na potrzeby Polaków mieszkającym w Wenezueli. W tej sytuacji musieli oni szukać nowego miejsca na swoją tradycyjną Mszę św. bożonarodzeniową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełniący funkcję kapelana kolonii polskiej w tym latynoskim kraju polski misjonarz pallotyn ks. Zdzisław Łodygo i towarzysząca mu przedstawicielka działającego już 11 lat Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli (Hermandad Polaca en Venezuela) Dariela Rojas zabrali z kaplicy polskie księgi liturgiczne, którymi obecnie opiekuje się ks. Łodygo.

Ostatecznie miejsca do odprawienia polskiej Mszy św. użyczyła rodzina Grunbergów z Caracas, przekazując do dyspozycji Stowarzyszenia Salón Pacífico (@dalon.pacifico), który wkrótce przystosowano do potrzeb odprawiania Eucharystii. Każdy przyniósł to, co miał: polską flagę i krzyż, obrazy i posążki Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wyrzeźbione w drewnie wizerunki świętych.

Reklama

We Mszy sprawowanej w języku polskim uczestniczyło prawie 40 osób. Celebrans podkreślił w kazaniu, że bez względu na sytuację, Polacy powinni pielęgnować swoje tradycje i swoją wiarę katolicką, przekazaną im przez przodków. Udzielił błogosławieństwa wenezuelskiej Polonii oraz życzył sukcesów Stowarzyszeniu Polaków. Podziękował też jego liderom za czynny udział, szybką reakcję w poszukiwaniu rozwiązania i za zrobienie wszystkiego, aby tradycja bożonarodzeniowej polskiej Mszy św. nie została przerwana.

Podziel się cytatem

Na jednym z mediów społecznościowych Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli napisano: „Gratulacje. Myślę, że w tej sytuacji braterstwo Polaków w Wenezueli zostało udowodnione. Bez wątpienia była to najpiękniejsza polska Msza. To był historyczny moment. Wyszliśmy zwycięsko z tej trudnej sytuacji. Szkoda tylko, że nie odśpiewaliśmy polskiego hymnu. Ale nadrobimy to, śpiewając [go] całą piersią na zakończenie polskiej Mszy w 2022 roku!”.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-12-27 12:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. w intencji beatyfikacji Jánosa Esterházyego – węgiersko-polskiego kandydata na ołtarze

Adobe.Stock

W niedzielę 14 marca minie 120 lat od urodzin Jánosa Esterházego –Węgra, który przez matkę, hrabiankę Elżbietę Tarnowską, był także związany z Polską.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Rada Stała KEP: o standardach ochrony osób małoletnich i bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne w kontekście tzw. ustawy Kamilka

2024-05-02 17:45
Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

BPJG

Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

- Kościół jest przygotowany do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich związanych z tzw. ustawą Kamilka - powiedział o. Adam Żak. Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przedstawił podczas dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku