Reklama

Polska

Zakony męskie zachęcają do postu i pokuty w intencji pokoju na świecie

Ks. Paweł Kłys

Do podjęcia w pierwszy piątek czerwca dnia postu i pokuty w intencji pokoju na świecie zachęcił w liście skierowanym do męskich wspólnot życia konsekrowanego i ich świeckich współpracowników Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ks. Dariusz Wilk CSMA. To odpowiedź na apele Ojca Świętego Franciszka o modlitwę w intencji pokoju, szczególnie dla Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, za aprobatą Konsulty i 150. Zebrania Plenarnego KWPZM, pragnę zaprosić wszystkie męskie wspólnoty życia konsekrowanego do podjęcia w I piątek miesiąca czerwca (02.06.2023 roku) dnia postu i pokuty w intencji pokoju na świecie” – napisał ks. Dariusz Wilk CSMA w liście skierowanym do przełożonych męskich wspólnot zakonnych, proboszczów parafii zakonnych oraz odpowiedzialnych za zakonne dzieła i ich świeckich współpracowników.

Ks. Wilk przypomniał m.in. słowa Ojca Świętego Franciszka wypowiedziane podczas modlitwy Regina Caeli 7 maja br. „Odmawiajmy różaniec, prosząc Pannę Najświętszą o dar pokoju, szczególnie dla udręczonej Ukrainy. Oby przywódcy narodów wysłuchali pragnienia ludzi, którzy cierpią i pragną pokoju” – mówił wówczas Papież. Jak zaznaczył Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, dzień postu i pokuty w intencji pokoju ma być odpowiedzią na ten apel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Co do sposobu przeżywania tego dnia, towarzyszącej mu modlitwy oraz podjęciu konkretnej praktyki umartwienia, postu i pokuty, zgodnie ze wskazaniami Wyższych Przełożonych, pozostawiamy kreatywności poszczególnych męskich wspólnot życia konsekrowanego” – napisał ks. Wilk.

Do włączenia się w inicjatywę modlitwy o pokój zaproszone są również osoby świeckie, aby „w jedności ze sobą błagać dobrego Boga o poruszenie serc tych, w których rękach jest dziś sprawa pokoju”.

KWPZM/ BP KEP

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, 18.05.2023 r.

Drodzy Współbracia!

Przełożeni Wyżsi, Przełożeni wspólnot,

Rektorzy kościołów i Proboszczowie parafii zakonnych,

Odpowiedzialni za różne zakonne dzieła i świeckich współpracowników!

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, za aprobatą Konsulty i 150. Zebrania Plenarnego KWPZM, pragnę zaprosić wszystkie męskie wspólnoty życia konsekrowanego do podjęcie w I piątek miesiąca czerwca (02.06.2023 roku) dnia postu i pokuty w intencji pokoju na świecie.

Reklama

Chcemy w ten sposób odpowiedzieć na niedawne apele Ojca Świętego: „…odmawiajmy różaniec, prosząc Pannę Najświętszą o dar pokoju, szczególnie dla udręczonej Ukrainy. Oby przywódcy narodów wysłuchali pragnienia ludzi, którzy cierpią i pragną pokoju… (Regina Caeli, 07.05.2023) …Niech Pani Fatimska, Matka Jezusa i nasza, pomaga nam tworzyć drogi spotkania i ścieżki dialogu prowadzące ku pokojowi, i da nam odwagę bezzwłocznego ich podjęcia (Tweet, 13.05.2023)”, jednocześnie wynagradzając Najświętszemu Sercu Jezusowemu za zniewagi Mu wyrządzone, usilnie prosić o dar pokoju dla całego świata, a zwłaszcza dla Ukrainy, dla naszych cierpiących Braci i Sióstr za wschodnią granicą, wołając: „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według Serca Twego”.

Co do sposobu przeżywania tego dnia, towarzyszącej mu modlitwy oraz podjęciu konkretnej praktyki umartwienia, postu i pokuty, zgodnie ze wskazaniami Wyższych Przełożonych, pozostawiamy kreatywności poszczególnych męskich wspólnot życia konsekrowanego. Prosimy także, abyście do tej inicjatywy zaprosili Waszych świeckich współpracowników, parafian, członków grup duszpasterskich oraz wszystkich nawiedzających nasze domy, kaplice i kościoły zakonne, aby w jedności ze sobą błagać dobrego Boga o poruszenie serc tych, w których rękach jest dziś sprawa pokoju.

Z braterskim pozdrowieniem w Panu,

ks. Dariusz Wilk CSMA

przewodniczący KWPZM

Podziel się:

Oceń:

2023-05-18 20:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bernardyński charyzmat franciszkański

Archiwum Ojców Bernardynów

W poniedziałek 2 lutego, w liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu otaczamy modlitwą i wdzięcznością wszystkie osoby życia konsekrowanego, szczególnie te, które realizują swoje powołanie zakonne na terenie archidiecezji przemyskiej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?