Reklama

Polska

Markowa: rzesze pielgrzymów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów i przy grobie bł. Rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Rzesze pielgrzymów odwiedzają Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz grób błogosławionej Rodziny Ulmów w miejscowym kościele pw. św. Doroty. - W 2023 r. odwiedziło nas ponad 58 tysięcy osób. Dla porównania w 2019 roku obsłużyliśmy 28 tysięcy turystów - powiedział KAI Waldemar Rataj, dyrektor muzeum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Roman Chowaniec, proboszcz parafii św. Doroty w Markowej i zarazem kustosz relikwii bł. Rodziny Ulmów stwierdza, że po beatyfikacji duszpasterstwo parafialne „nie zmieniło się, ale zostało ubogacone”.

- Każdego 7. dnia miesiąca odprawiana jest nowenna dziękczynna za dar beatyfikacji. Gromadzimy się na modlitwie różańcowej przy relikwiach, potem jest msza święta dziękczynna i wieczór uwielbienia. Jest to kontynuacja nowenny, którą wcześniej odprawialiśmy z modlitwą o rychłą beatyfikację - mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny przyznaje, że widać duże zainteresowanie Rodziną Ulmów. - Przyjeżdża dużo grup i pielgrzymów indywidualnych. Wprawdzie zimą było ich trochę mniej, ale we wrześniu, październiku i listopadzie to zainteresowanie było ogromne. Teraz znów zgłasza się coraz więcej grup, które chcą przyjechać, tutaj się pomodlić i odprawić Msze świętą - zaznacza ks. Chowaniec.

Proboszcz zaznacza, że szczególnie w soboty i niedziele można spotkać wiele rodzin z dziećmi. Odwiedziny przy grobie błogosławionych Ulmów ułatwia fakt, że świątynia jest otwarta przez cały dzień.

W kościele odbywa się też szereg wydarzeń o zasięgu diecezjalnym. Wystarczy wspomnieć pielgrzymkę rolników 7 marca, która jest planowana jako coroczne wydarzenie przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych. Natomiast w najbliższą sobotę, 23 marca odbędzie się pielgrzymka „Z Błogosławioną Rodziną Ulmów w obronie życia”. Z kolei jesienią planowana jest pielgrzymka pracowników służby zdrowia.

- Tak duże zainteresowanie jest swoistym fenomenem i pokazuje jak bardzo trafną była decyzja Ojca Świętego dająca zgodę na beatyfikację Rodziny Ulmów. Jest to taki wielki znak na dzisiejsze czasy, o czym świadczy obecność ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają - podkreśla kustosz relikwii błogosławionych męczenników z Markowej.

Ks. Chowaniec zauważa, że wiele grup przyjeżdża po peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w ich parafii. Te same słowa słyszymy w Muzeum Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Markowej im. Rodziny Ulmów. - Bardzo dużo osób mówi, że podjęło decyzję o przyjeździe tutaj po tym, jak ich parafię odwiedziły relikwie Rodziny Ulmów - mówi dyrektor placówki Waldemar Rataj.

Reklama

Od ponad roku muzeum przeżywa wręcz oblężenie turystów, a grupy muszą rezerwować swój przyjazd z wyprzedzeniem. - W 2023 r. odwiedziło nas ponad 58 tysięcy osób. Dla porównania w 2019 roku, czyli ostatnim przed pandemią, obsłużyliśmy 28 tysięcy turystów. Trudno wyrokować, ale po telefonach widać, że w tym roku zainteresowanie też będzie duże - opowiada Rataj.

Dyrektor zaznacza, że oprócz muzeum, ludzie odwiedzają także kościół, symboliczny grób Ulmów na cmentarzu oraz markowski skansen, gdzie znajduje się m.in. „chałupa Szylara”, w której także ukrywano Żydów.

- Jest wiele osób, które przyjeżdżają z pobudek religijnych, mamy dużo wycieczek szkolnych. Ze względu na pandemię i wojnę, obecnie mamy bardzo mało wycieczek z Izraela, podczas gdy do 2020 r. stanowiły one jedną trzecią zwiedzających. Organizujemy też na zaproszenie lekcje w innych miejscach, które prowadzą nasi pedagodzy muzealni. Odbywają się one w formule stacjonarnej i online - opowiada dyrektor.

Aby wyjść naprzeciw turystom indywidualnym, którym w ciągu dnia trudno o zwiedzanie w ciszy i skupieniu, zapoczątkowano cykliczny program kameralnych spotkań „Noc w Muzeum Ulmów”. Odbywają się one zazwyczaj raz w miesiącu.

- Są to spotkania kameralne, które gromadzą mieszkańców Markowej i okolicznych powiatów. Każdemu towarzyszy jakiś temat przewodni. Ta formuła się przyjęła, ludziom spodobał się taki format - przyznaje Rataj.

W markowskim muzeum znajduje się tylko jedna stała ekspozycja i nie było ono zaprojektowane na tak duży ruch. Stąd rozważana jest jego rozbudowa. - Opracowuję strategię muzeum, która zakłada również rozwój infrastruktury muzealnej. Przygotowywaliśmy się do tego jeszcze przed beatyfikacją. Ta koncepcja wymaga jednak uzgodnień w środowisku lokalnym - zapowiada Rataj.

Reklama

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię i siedmioro dzieci (poród najmłodszego rozpoczął się w chwili egzekucji).

17 września 2022 roku papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie czcigodnych Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację, która odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2024-03-22 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dar wspólnoty

Rodzina Ulmów wspomagała nas modlitwą

Elżbieta Czapiewska

Rodzina Ulmów wspomagała nas modlitwą

Jak rozpocząć nowy rok formacyjny? Na przykład wyruszając śladami świętych, jak zrobili to członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...