Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: ceremoniarz to stróż znaków Jezusa

Maciej Orman/Niedziela

– Ceremoniarz to stróż znaków Jezusa – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. 23 marca w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie hierarcha przewodniczył Liturgii, podczas której udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji ceremoniarza 72 lektorom z archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając uczestników uroczystości, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, zwrócił uwagę na fakt, że ceremoniarzem jest się nie tylko w kościele, podczas sprawowanych obrzędów liturgicznych, ale również tam, gdzie żyje się na co dzień, a to zobowiązuje. – Życzę wam, abyście zawsze zachowywali się godnie tej zaszczytnej funkcji, którą będziecie piastować – dodał.

We wprowadzeniu do Mszy św. bp Przybylski przypomniał, że „nawet najskromniejsza Msza św., sprawowana w najmniejszej wspólnocie, jest wielką tajemnicą i wielką ceremonią”. – Jesteście ceremoniarzami nie tylko dla ludzi, ale dla tajemnicy wiary, dla Boga – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Przybylski wskazał, że liturgia to celebracja znaków, które prowadzą do wiary w Boga, a zadaniem ceremoniarzy jest troska o ich prawidłowe wykonywanie. – Ceremoniarz to stróż znaków Jezusa – przyznał celebrans.

Zobacz zdjęcia: Ustanowienie ceremoniarzy archidiecezji częstochowskiej

Zauważył, że piękno liturgii, w której można dostrzec prawdziwą obecność Jezusa, przyciąga ludzi. W tym kontekście przestrzegał kapłanów i ceremoniarzy przed lekceważeniem znaków liturgicznych i zaniedbywaniem ich. Skutkiem takiej postawy może być przeszkodzenie komuś w wierze.

Wskazując na krzyż, który od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek pozostaje zasłonięty, biskup wyjaśnił, że Boga oglądamy wciąż przez zasłonę. Zachęcając ceremoniarzy do bycia kompetentnymi w znajomości znaków i przebiegu ceremonii, akcentował, że „najważniejszy jest duch liturgii”. – Za zasłoną znaków sakramentalnych naprawdę jest Pan Bóg – powiedział bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

Hierarcha przypomniał również, że liturgia nie jest niczyją własnością prywatną, dlatego musi być sprawowana zgodnie z przepisami nakazanymi przez Kościół, „żeby móc tak jak Jezus na krzyżu powiedzieć: oddaję siebie, Panie, w Twoje ręce”. Biskup zaznaczył, że ceremoniarz nie jest aktorem, ale „narzędziem, które oddaje się w ręce Boga”. Dodał, że liczne nadużycia liturgiczne wynikają z chęci wyrażenia siebie i szukania siebie.

Reklama

– Liturgia ma nie tylko wymiar doczesny, to jest pokarm na życie wieczne – podkreślił hierarcha.

Maciej Orman/Niedziela

Po homilii nastąpił obrzęd ustanowienia ceremoniarzy. Na jego zakończenie bp Przybylski pobłogosławił ich krzyże.

– Dziękuję za tych młodych panów, którzy jako ceremoniarze będą służyć najwyższemu Panu – powiedział ks. Mateusz Olejnik, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Kandydaci na ceremoniarzy uczestniczyli w kursie, który odbywał się w częstochowskim WMSD i obejmował 5 spotkań.

– Zostałem ceremoniarzem po to, żeby pomóc księdzu wikariuszowi ogarnąć całą „zgraję” naszych młodych ministrantów – przyznał Oliwier Spałek z parafii św. Marcina w Kłobucku. Jego zdaniem, jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ ceremoniarz musi czuwać nad prawidłowym przebiegiem liturgii. Oliwier stwierdził, że dobry ceremoniarz powinien być odpowiedzialny, sumienny i mieć dobry kontakt z kolegami z Liturgicznej Służby Ołtarza. – Powinien też umieć wszystko zaplanować – uznał. Dodał, że pierwszą próbą w nowej roli będzie posługa w Niedzielę Palmową.

Maciej Orman/Niedziela

Bartłomiej Zębik z personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie został ministrantem zaraz po Pierwszej Komunii św. Od tamtego czasu sukcesywnie przechodził kolejne etapy formacji. – Tak naprawdę już wcześniej wypełniałem część posług, które przynależą do obowiązków ceremoniarza. Dzisiejsza uroczystość natomiast była świadectwem tego, że chciałem pójść do przodu i rozwijać się, żeby służyć Bogu i Kościołowi – wyjaśnił.

Bartłomiej potwierdził, że ceremoniarz to bardzo odpowiedzialna funkcja. – Mamy być wzorem dla młodszych ministrantów. Jesteśmy także powołani do tego, żeby ukazywać piękno liturgii. To na naszych barkach spoczywa również konieczność upomnienia kapłana, jeżeli liturgia nie przebiega prawidłowo – wyliczył.

Reklama

– Postanowiłem zostać ceremoniarzem, ponieważ przez moją służbę chcę pokazać ludziom Jezusa i ułatwić im poznawanie prawd wiary – zaświadczył Bartłomiej Szwichtenberg z parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie. Według niego, bardzo istotna jest pokora, dobra znajomość przepisów liturgicznych oraz radość z wykonywanej posługi. – Najważniejsze, żeby w tym wszystkim był Bóg – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Do zadań ceremoniarza należą: troska o należytą organizację czynności liturgicznych oraz o wykonywanie ich w sposób godny, w należytym porządku i pobożnie, ustalanie składu asysty, rozdzielenie funkcji, przeprowadzenie próby asysty, przygotowanie paramentów liturgicznych i miejsca celebracji, kierowanie przebiegiem celebracji, koordynacja czynności wszystkich zaangażowanych w liturgię, wydawanie odpowiednich komend, interweniowanie w sytuacjach nadzwyczajnych i nieoczekiwanych oraz podawanie i odbieranie insygniów biskupich.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-23 18:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łączy ich służba. Pielgrzymka LSO Archidiecezji Częstochowskiej do Pajęczna

Maciej Orman/Niedziela

Spotkanie ewangelizacyjne, Msza św., koncert ks. Jakuba Bartczaka, losowanie nagród i zawody sportowe Turbokozak – 10 czerwca odbyła się X Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do Archidiecezjalnego Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Pajęcznie z udziałem ponad 700 kandydatów, ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów oraz ich duszpasterzy.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów