Reklama

Austria

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

Dzień ten nie został wybrany przypadkowo, ale zbiega się z dniem święta św. Konrada, który był furtianem klasztoru kapucynów w Altötting w Bawarii, wyjaśnił Haselsteiner. Konrad nie tylko otwierał bramy klasztoru kapucynów w Altötting, ale także oferował ubogim mieszkańcom i pielgrzymom ciepły posiłek i miejsce do odpoczynku, a czasem także bawarskie piwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tego dnia można będzie również odwiedzić miejsca kultu, które są zazwyczaj mniej dostępne, takie jak kaplica św. Andrzeja w Pałacu Arcybiskupim, kaplica domowa arcybiskupa Wiednia lub kaplica św. Stanisława Kostki urządzona w pokoju, w którym mieszkał młody polski jezuita przed wyruszeniem do Rzymu.

Ponieważ w niedzielę Kościół obchodzi również Światowy Dzień Modlitw o Powołania, w wielu kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa. Kapłani, zakonnicy i diakoni zapraszają ludzi do wspólnej modlitwy w kościele lub kaplicy, a następnie są gotowi do rozmów.

Reklama

W niektórych miejscach nowo przybyli są witani przez członków parafii kawą i ciastem, w niektórych organizowane są nawet specjalne programy dzienne. W niedzielę 21 kwietnia w kościołach ustawione będą skrzynki parafialnej Caritas z napisem: „Pomóż jak Konrad”, a zebrane w nich datki są przeznaczone na pilnie potrzebną pomoc dla potrzebujących.

Poprzez prowadzoną od początku kwietnia nową „kulturę powitania” archidiecezja wiedeńska pragnie zachęcić więcej osób do odwiedzenia kościoła. Oprócz „Dnia otwartych drzwi kościoła” obejmuje to również aplikację i specjalne szkolenie dla „powitania gości” podczas nabożeństw i poza nimi. Zwłaszcza w dużym mieście, gdzie panuje anonimowość, nowo przybyli lub poszukujący ludzie często czują się samotni.

„Powinni być w stanie szybko i łatwo znaleźć osobę kontaktową w kościele” - powiedział Haselsteiner, wyjaśniając intencje stojące za kościelną kampanią powitalną.

Podziel się:

Oceń:

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: wobec kolejnych luzowań utrzymanie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości

Ks. dr Leszek Gęsiak

episkopat.pl

Ks. dr Leszek Gęsiak

Wobec luzowania obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości - powiedział w piątek PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Więcej ...

Zmiany personalne 2025

2025-06-17 14:08

Karol Porwich/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne.

Więcej ...

Marcin Przeciszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa KAI

2025-06-27 14:45

Karol Porwich/Niedziela

W związku z dzisiejszą publikacją portalu onet. pl ujawniającą fakt mojej rezygnacji z funkcji prezesa zarządu KAI, wyjaśniam głębiej motywy jakimi się kieruję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Małopolskie/ Strzelanina w domu k. Limanowej – dwie...

Wiadomości

Małopolskie/ Strzelanina w domu k. Limanowej – dwie...

Rodzicu, do 25 września masz czas, by wypisać dziecko z...

Wiadomości

Rodzicu, do 25 września masz czas, by wypisać dziecko z...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Kościół

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

Kościół

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...