Reklama

Europa

Prezydent Ukrainy podziękował biskupom UKGK i PKU za wspieranie Ukraińców na froncie i w codzienności

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

PAP/Viktor Kovalchuk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Z okazji Świąt Wielkanocnych prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Spotkanie odbyło się w kijowskim Soborze Sofijskim. Z tej okazji biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odmówili modlitwę wielkanocną z pieśnią "Chrystus Zmartwychwstał" w świątyni Mądrości Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wołodymyr Zełenski złożył wszystkim życzenia z okazji Wielkanocy i podziękował za modlitwy i konkretne działania wspierające Ukraińców - poinformowała oficjalna strona internetowa prezydenta Ukrainy.

"Każdego dnia żyjemy, walczymy, wygrywamy i przegrywamy. Dlatego chciałbym złożyć życzenia z okazji świąt, na które czekają Ukraińcy i które zawierają bardzo ciepłe chwile. Niestety, takich chwil w życiu jest niewiele. Wielkanoc jest obchodzona na różne sposoby, ale jest obchodzona na linii frontu, w miastach, wzdłuż granic" - zauważył prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W spotkaniu wzięli udział arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik UKGK, biskup Wasyl Tuczapeć, egzarcha Charkowa, biskup Mychajło Bubnij, egzarcha Odessy, biskup Josyf Milian, biskup pomocniczy archieparchii kijowskiej oraz biskup Andrij Chimiak, biskup pomocniczy archieparchii kijowskiej i sekretarz Synodu Biskupów UKGK.

W przemówieniu abp Szewczuk podkreślił, że UKGK zawsze był i będzie Kościołem państwowotwórczym, a nie państwowym. "Tak było w historii i tak jest teraz podczas wojny Rosji z Ukrainą" - powiedział.

Reklama

Arcybiskup zauważył, że Bóg jest obecny w czasach wojny tam, gdzie jest największe cierpienie. Podobnie UKGK w tych latach wojny jest z tymi, którzy przeżywają najtrudniejsze chwile. Przede wszystkim z wojskiem poprzez swoich kapelanów wojskowych, którzy udali się z żołnierzami na linię frontu wojny w 2014 roku, niemal natychmiast po rewolucji godności na Majdanie.

Innym obszarem posługi jest front humanitarny. Abp Szewczuk przedstawił wielopoziomową działalność w tej dziedzinie: od centralnych struktur Kościoła po służbę potrzebującym w parafiach. Kolejnym obszarem są programy i projekty mające na celu leczenie ran wojennych. Czwarty front to media i związana z nimi misja Kościoła w świecie w celu szerzenia prawdy o wojnie i zapewnienia wsparcia duszpasterskiego Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy.

"Dziś UKGK został oficjalnie zlikwidowany na okupowanych terytoriach, nasi księża są więzieni, a prześladowania są straszne, znacznie gorsze niż w czasach Stalina, ponieważ narzędzia kontroli nad ludźmi są teraz znacznie bardziej skuteczne" - powiedział abp Szewczuk.

Uczestnicy spotkania omówili również specyfikę promowania Ukraińskiej Formuły Pokoju wśród przedstawicieli społeczności religijnej oraz poszerzenie pracy kapelanów i metody zwalczania narracji promowanych przez rosyjską propagandę.

Na zakończenie spotkania zwierzchnik UKGK wręczył prezydentowi książkę "Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina modli się!", która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Komora. Książka zawiera codzienne przemówienia przewodniczącego UKGK, które nagrywał w formacie wideo codziennie przez rok od rozpoczęcia wojny na pełną skalę. Posłowie do książki napisał amerykański historyk Timothy Snyder, a przedmowę pisarka Oksana Zabużko.

Egzemplarz książki otrzymał także metropolita Epifaniusz, zwierzchnik PKU, który także wziął udział w spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-05-10 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Budzik o spotkaniu grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec

Karol Porwich/Niedziela

Wojna w Ukrainie, problemu uchodźców, praca nad Synodem Biskupów o synodalności, a także ekologia były głównymi tematami corocznego spotkania grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec – powiedział w rozmowie z KAI jej współprzewodniczący abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Spotkanie odbyło się dniach 25-27 kwietnia br. w Augsburgu. Jego gospodarzem był biskup diecezji augsburskiej Bertram Maier. W tym roku diecezja augsburska przeżywa 1100. rocznicę święceń biskupich i 1050. śmierci św. Ulryka, patrona diecezji. Obchody jubileuszowe przebiegają pod hasłem: „Usłyszeć sercem”. Z tej okazji biskupi Polski i Niemiec odprawili Mszę św. w augsburskiej Bazylice św. Ulricha.

Więcej ...

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

2025-05-06 14:16

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - poinformowała we wtorek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka.

Więcej ...

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...