Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

2024-06-17 20:20

Diecezja bielsko-żywiecka

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Greger, wspominając Mszę św. odprawioną niedawno w warszawskim sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przywołał dramatyczne wydarzenia z października 1984 roku, kiedy to ciało księdza Popiełuszki zostało odnalezione w Wiśle.

„Byłem wtedy alumnem drugiego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Człowiek w randze generała obwieszczał publicznie, że w wodach Wisły odnaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym czasie trwała Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w intencji zaginionego kapłana. Do tej pory wszyscy mieli nadzieję, że ks. Jerzy żyje” - relacjonował i zwrócił uwagę, na przytłaczające wówczas uczucia: żalu, buntu, bezradności, a chwilami i nienawiści do sprawców tej zbrodni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przebaczenie win naszym winowajcom jest jedyną aktywnością, jakiej domaga się od nas Jezus w Modlitwie Pańskiej. Wszystkie inne wezwania tej modlitwy są prośbą o zaangażowanie Pana Boga: bądź wola Twoja, daj nam dzisiaj chleba, nie wódź nas na pokuszenie. Od człowieka Bóg oczekuje jednego zadania, ale bardzo trudnego, przebaczenia nieprzyjaciołom, więcej: umiłowania nieprzyjaciół” - skomentował.

Jak zaznaczył, miłość nieprzyjaciół polega na powstrzymaniu się od zemsty, akceptacji doznanej krzywdy i modlitwie za prześladowców. Zdaniem biskupa, modlitwa za nieprzyjaciół wyraża pragnienie ich przemiany i powrotu na godną drogę życia.

Wskazał, że choć przebaczenie może wydawać się niemożliwe, Bóg daje ludziom łaskę potrzebną do jego realizacji. Podkreślił zarazem znaczenie modlitwy za nieprzyjaciół i zaakceptowania krzywdy w przekonaniu, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła.

Przesłanie to odniósł kaznodzieja także do pobłogosławienia nowej kaplicy dla sióstr zakonnych. „Każda przestrzeń sakralna jest miejscem, gdzie doświadczamy Bożej miłości i uczymy się przebaczania, w tym także naszym nieprzyjaciołom. Przebaczenie daje siłę do realizacji słów Jezusa: „dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” (Łk 6, 27), co jest krokiem dalej niż samo przebaczenie. Ks. Jerzy Popiełuszko przypomina nam, że zło należy zwyciężać dobrem, co jest zasadą ponadczasową i aktualną” - podsumował.

Reklama

Bp Greger odczytał dekret podpisany przez biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla o erygowaniu kaplicy wewnętrznej w klasztorze redemptorystek. Siostry odśpiewały wspólnie „Magnificat”, wyrażając radość i wdzięczność Bogu za dar tego miejsca modlitwy. Bp Piotr poświęcił też filię zakonnej biblioteki.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał w Scala we Włoszech w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach - wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Greger: ewangelizacja to pokorna służba

PB

„Komunikacji międzyludzkiej nie zaczyna się od górnolotnych deklaracji, lecz od pokornej służby” – podkreślił bp Piotr Greger. Duchowny przewodniczył Mszy św. w ostatni dzień 2019 r. w zakonnej kaplicy sióstr sercanek w Kamesznicy na Żywiecczyźnie

Więcej ...

Kiedy żaba przestanie się gotować?

2024-07-06 07:08
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Pewnie nieraz spotkaliśmy się z określeniem „gotowanie żaby”. Syndrom gotującej się żaby oznacza, że stopniowo akceptujemy pogarszające się warunki wokół nas, przyzwyczajając się do nich. W końcu może dojść do sytuacji, w której jesteśmy tak wyczerpani ich znoszeniem, że brakuje nam energii, by się z nich uwolnić.

Więcej ...

We wtorek odbędzie się demonstracja ws. praworządności: Przypadek ks. Olszewskiego był szczególnie drastyczny

2024-07-06 20:47
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

9 lipca, we wtorek, o godz. 17.30 przed Sejmem odbędzie się demonstracja w sprawie praworządności w Polsce. Manifestację zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy ocenił, że łamanie praworządności jest dzisiaj „rzeczą codzienną”. Prezes PiS jako przykład wymienił sprawę zatrzymania i przetrzymywania ks. Michała Olszewskiego, przedstawiciela Fundacji Profeto.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

Kościół

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....