Franciszek przypomina, że pochodzący z włoskiej Lombardii ks. Tantardini praktycznie całe swe kapłańskie życie spędził w Wiecznym Mieście. „Przez lata jego homilie karmiły duchowo tysiące młodych i nie tak już młodych ludzi, którzy w sobotnie wieczory tłoczyli się w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Jego kazania nikogo nie rozpraszały: każde słowo pozostawało w sercu i rozświetlało życie” - pisze papież, wspominając, że to właśnie w tej rzymskiej bazylice poznał ks. Giacomo.
Franciszek podkreśla, że decyzja o opublikowaniu tekstów jego homilii (z lat 2007-2012) jest nie tylko hołdem złożonym pamięci tego kapłana, który był duchowym synem księdza Luigiego Giussaniego. „Czytanie i rozważanie jego kazań wyjdzie na dobre także naszym duszom, ponieważ przekazują nam one pierwotną istotę życia chrześcijańskiego. W Kościele zawsze istnieje potrzeba odzyskania tego, co najważniejsze. Zbyt długo redukowaliśmy chrześcijaństwo do kodeksu zasad lub wysiłku woli, ale wszelki moralizm ostatecznie pozostawia nas z poczuciem porażki i smutku. W medytacjach ks. Giacomo wielkim bohaterem jest zawsze łaska, ponieważ był świadomy, doświadczając jej osobiście, że Boża inicjatywa zawsze wyprzedza i uprzedza każdą naszą intencję, rozpalając pragnienie dobra dla nas i dla naszego bliźniego, zwłaszcza tego najbardziej potrzebującego” - pisze papież. Podkreśla, że do słowa „łaska” ks. Giacomo zawsze dołączał słowo „przyciąganie”, ponieważ Pan zawsze przyciąga nas urokiem swojego człowieczeństwa.
Ojciec Święty przypomina, że jednym z najczęściej powtarzających się epizodów ewangelicznych w homiliach ks. Giacomo jest nawrócenie Zacheusza: „zdrajcy ludu”, którego nieoczekiwana przemiana następuje, gdy po wejściu z ciekawości na drzewo spotyka spojrzenie Jezusa. Papież nawiązuje też do prostego języka kazań ks. Giacomo, w których jednak, jak pisze, można odnaleźć gęstość jego lektur, od myśli teologicznej jego ulubionego św. Augustyna, przez poetycką prozę Charlesa Péguy, aż po „małą drogę” św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu