Reklama

Niedziela Kielecka

Szkolne koło Caritas w II LO

Nie tylko od święta

W II LO w Kielcach z s. M. Chmielewską i ks. R. Woszczyckim

Archiwum SKC

W II LO w Kielcach z s. M. Chmielewską i ks. R. Woszczyckim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pracują intensywnie, aktywnie pomagają przez cały rok ludziom w potrzebie, ale tak to już jest w naszej polskiej tradycji, że to właśnie święta Bożego Narodzenia wyzwalają potencjał dobra, mobilizują do szukania wokół siebie ludzi w potrzebie. Środowiskowe wieczerze wigilijne, sztaby Szlachetnej Paczki, bożonarodzeniowe życzenia dla adoptowanych dzieci z Ugandy - tym w okresie przedświątecznym żyje Szkolne Koło Caritas w II LO im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Zastawią wigilijny stół

Wigilia w katedralnym wikariacie (pod kaplicą akademicką) przygotowana przez wolontariuszy „Śniadka” to już co najmniej kilkuletnia tradycja. Najpierw uczniowie w Adwencie kwestują na ten cel przy kieleckiej bazylice, potem razem z ks. Robertem Woszczyckim - szkolnym prefektem wybierają się na zakupy do marketu, na bazie których przygotowują ok. stu paczek. Jest w nich cukier, mąka, olej, konserwy - same konkrety. Są one wręczone podczas wieczerzy wigilijnej dla potrzebujących, organizowanej zawsze w ostatni piątek przed kalendarzową wigilią - w tym roku 14 grudnia. Panie z plebanii katedralnej przygotowują wieczerzę z prawdziwego zdarzenia; jest zupa grzybowa, kapusta z grochem, smażona ryba, śledź - a uczniowie z II LO podają do stołu. Zawsze w wieczerzy - z nieodzownym opłatkiem i wspólnym kolędowaniem - uczestniczy ks. proboszcz Stanisław Kowalski. Do uczniów należy także przygotowanie oprawy muzycznej i troska o prawdziwie rodzinną, świąteczną atmosferę tego dnia. - W organizację wigilii chętnie włączają się także absolwenci szkoły, czyli ludzie już po studiach, mający własne firmy. - Kiedyś „zarazili” się wolontariatem, kiedyś uczestniczyli w takiej wigilii, to miłe, że chcą pomóc - uważa ks. Robert Woszczycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W szkole działa także sztab Szlachetnej Paczki, rekrutujący się ze szkolnych wolontariuszy. - Była to oddolna inicjatywa uczniów, angażowały się całe klasy - mówi katechetka Anita Pawelec.

Świąteczne życzenia ze „Śniadka” popłyną też w stronę Afryki, gdyż w adopcję na odległość zaangażowała się zdecydowana większość uczniów z prawie pięciu klas. Mają czworo „swoich” dzieci.

Reklama

Dla Afryki

- W maju 2012 r. 44 naszych wolontariuszy kwestowało na ulicach Kielc i przy kościołach w ramach akcji „SOS Kielce dla Afryki”. Był to Dzień Misyjny Miasta, w którym zbierano fundusze na budowę Centrum Edukacyjnego w Czadzie, dożywianie dzieci, wykopanie jednej studni. Ten pierwszy, bliższy kontakt z problemami Afryki zaowocował podjęciem duchowej adopcji na odległość - opowiada Anita Pawelec. Pomoc odbywa się w ramach projektu „Moje dziecko z Ugandy”. Uczniowie w miarę swoich możliwości wpłacają comiesięczną składkę dla konkretnego dziecka - na ubranka, przybory szkolne i koszty edukacji, która jest płatna w Ugandzie. Utrzymują także kontakt listowny. „Ich” dzieci to Hariet, Christopher, John i Fred. W 2008 r. w szkole odbyła się także akcja charytatywna „Śniadek dzieciom w Afganistanie” jako odzew na kampanię Polskiej Akcji Humanitarnej „Akcja Edukacja - kup ołówek”. Podczas sprzedaży ołówków uczniowie zebrali 610 zł.

Nakręceni na pomaganie

Kolejny rok zbierają nakrętki dla chorego Dominika, rokrocznie biorą udział w zbiórkach żywności (w 2011 r. w akcję zaangażowało się aż 207 wolontariuszy), od 2009 r. włączają się w kampanię „Pola Nadziei” (ta idea jest szczególnie bliska uczniom klas o profilu biologiczno-chemicznym, których uczniowie myślą o zawodzie lekarza i identyfikują się z działaniami szerzącymi idee hospicyjne. Za tę pracę Koło zostało wyróżnione). Od trzech lat na początku listopada członkowie Koła kwestują na Cmentarzu Starym w Kielcach na rzecz wsparcia prac konserwacyjnych przy najcenniejszych nagrobkach nekropolii.

Ważny wymiar działalności wolontariuszy ze „Śniadka” to systematyczna pomoc szkolna w placówkach środowiskowych i wychowawczych. Wolontariusze od siedmiu lat w sposób stały pomagają w Ognisku Wychowawczym przy ul. Kościuszki w Kielcach, prowadzonym przez Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo. Przez cały rok uczniowie przychodzą tam raz tygodniu; pomagają dzieciom w lekcjach, organizują im czas wolny, włączają się w zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, językowe. To także pomoc w wyjściach do kościoła, wycieczkach rowerowych, przygotowaniu przedstawień, kiermaszu świątecznego itp. W 2011 r. w tę formę wolontariatu zaangażowało się 21 uczniów, w 2012 - 24 osoby.

Reklama

Od roku wolontariusze z II LO pomagają także w Placówce Opieki Doraźnej „Azyl”, która obejmuje opieką dzieci wykluczone społecznie. - Nasza pomoc polega na odrabianiu lekcji z dziećmi, wspólnej zabawie. Często ważna jest po prostu sama obecność i towarzyszenie dzieciom - wyjaśnia Anita Pawelec. Systematycznym wolontariatem licealiści obejmują także podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Niepełnosprawnych przy ul. Chęcińskiej w Kielcach. Ta znacznie trudniejsza forma wsparcia wymagała od uczniów szkoleń i rzetelnego samokształcenia, ale znaleźli się chętni.

Opiekunowie szkolnych wolontariuszy - Anita Pawelec, Edyta Wydra-Bąk i ks. Robert Woszczycki dbają o odpowiednie przygotowanie swoich podopiecznych do konsekwentnego, ukierunkowanego na konkretne cele wolontariatu. Po to są m.in. szkolenia: „Dlaczego warto zostać wolontariuszem”, „I ty możesz zostać wolontariuszem”, „Jak pomagać osobom niepełnosprawnym”. Zorganizowano także warsztaty profilaktyczne „Wolna wola” dotyczące m.in. manipulacji, asertywności, rozwiązywania problemów, nałogów czy spełniania marzeń.

Działają - sprawnie i skutecznie - od listopada 2006 r., przez szeregi SKC w II LO przewinęły się przez te lata setki, a może tysiące uczniów. W ubiegłym roku szkolnym dyplomami za aktywny wolontariat wyróżniono 113 osób. To ogromny potencjał i siła, dzięki której Boże Narodzenie puka do wielu skromnych drzwi, ale nie tylko 24 grudnia. Dzięki takim jak oni - Boże Narodzenie trwa cały rok.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pomaganie łączy ludzi

Laureaci konkursu „Barwy Częstochowskiego Wolontariatu 2017”

Bozena Sztajner/Niedziela

Laureaci konkursu „Barwy Częstochowskiego Wolontariatu 2017”

O tym, że w naszym mieście i regionie są młodzi poświęcający na co dzień swój czas i siły, aby bezinteresownie pomagać innym, by być z drugim człowiekiem, można było przekonać się podczas 12. Częstochowskiej Gali Wolontariatu 2017, która odbyła się 11 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej.

Więcej ...

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święta Ludgarda

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Więcej ...

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

2024-06-16 08:13

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych