Reklama

Polska

Portale społecznościowe - nowe przestrzenie dla ewangelizacji

W TV „Niedziela” zaprezentowano orędzie Benedykta XVI na 47. Dzień Środków Społecznego Przekazu

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odbyła się 25 stycznia br. w studiu telewizyjnym „Niedzieli” w Częstochowie prezentacja orędzia Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zatytułowanego „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. W prezentacji dokumentu papieskiego uczestniczyli także obok przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Dariusz Cichor OSPPE - definitor generalny Zakonu Paulinów, przewodniczący Komisji ds. Mediów przy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów, i ks. Piotr Zaborski - dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.

Abp Depo w kontekście orędzia Benedykta XVI przypomniał, że „Papież nie boi się odważnie wejść na areopagi, na współczesne agory i wystąpić w debacie publicznej.” - W orędziu papieskim znajdujemy zaproszenie do komunikacji przez Internet, do dialogu, do spotkania, by odczytywać prawdę i tajemnicę osoby - mówił abp Depo. - Prawda i wiara są bramą do spotkania - kontynuował. Podkreślił, że „wspólne poszukiwanie prawdy wymaga, aby logika argumentacji była pierwsza, a nie sława czy popularność”. - Nie możemy „trwać w bezczynności”, jak mówił bł. Jan Paweł II. Musimy być obecni w przestrzeni Internetu - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Papież wybiega bardzo do przodu w kwestii nowoczesności informatycznej i obecności Kościoła w tej przestrzeni - mówił ks. inf. Skubiś. - Trzeba zaistnieć w świecie Internetu z przesłaniem ewangelicznym. Trzeba uczestniczyć w sposób odpowiedzialny w sieciach społecznościowych. Nie ma innej możliwości dla dzieła apostolatu. Chodzi przecież o pokazanie Chrystusa i Ewangelii młodym ludziom - podkreślił ks. Skubiś.

O. Dariusz Cichor OSPPE zwrócił uwagę na to, że „Papież patrzy pozytywnie na rozwój środków społecznego przekazu”. - W orędziu Benedykta XVI odnajdujemy prawdę, że media mają służyć nie tyle prostej informacji, ile komunikacji. Papież zwraca uwagę na coś, co możemy nazwać „kulturą sieci” - mówił o. Cichor. - Środki społecznego przekazu, zwłaszcza Internet, mają służyć człowiekowi integralnie - podkreślił.

Zdaniem ks. Piotra Zaborskiego, Benedykt XVI zwraca uwagę na autentyczność społecznego przekazu i komunikacji. - Warto zauważyć, że młodzi ludzie są już wychowani na Internecie - mówił ks. Zaborski. - Nie wolno też zostawić tego, co tradycyjne. Papież swoje orędzie kieruje do wszystkich, a zatem również do osób, które nie korzystają z Internetu i zdobyczy technologii. Są przecież ludzie, którzy chcą pokazać, że bez Internetu da się żyć - kontynuował ks. Zaborski.

Dzień Środków Społecznego Przekazu w większości krajów jest obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty poszczególnych krajów mogą też wyznaczać własne jego daty. W Polsce jest to trzecia niedziela września - w tym roku Dzień Środków Społecznego Przekazu przypada u nas 15 września.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-01-29 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystko w jednym miejscu. Nowa siedziba częstochowskiej Caritas

Maciej Orman/Niedziela

26 czerwca abp Wacław Depo poświęcił nową siedzibę Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Ogrodowej 24/44 w Częstochowie.

Więcej ...

Bp Osial: Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK

2025-05-23 07:08
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjne nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen jest ważny i potrzebny - ocenił bp Wojciech Osial. Jak dodał, Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK.

Więcej ...

Konstytucja według potrzeb

2025-05-23 19:18
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Przez osiem lat będąc w opozycji, Donald Tusk i jego polityczna drużyna z uporem godnym lepszej sprawy przypominali o Konstytucji RP przy każdej możliwej okazji. Stała się ona dla nich tarczą, mieczem, a czasem wręcz natchnieniem – cytowali ją z mównic, bronili na marszach, pisali o niej tweety i drukowali na banerach. Tymczasem, gdy tylko przejęli stery państwa, konstytucyjna gorliwość ulotniła się szybciej niż kampanijne obietnice. I nie chodzi tu już o pojedynczy incydent. To już seria.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Leon XIV

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...