Reklama

Niedziela Lubelska

Tu akcje stale rosną

Już po raz 13. możemy brać udział w akcji Bank Wielkopostny. Od lat ta wielkopostna kampania cieszy się uznaniem i zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bank Wielkopostny to autorski pomysł ks. Mirosława Ładniaka oraz Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. - Akcja przeprowadzana jest co roku w parafiach, szkołach i oddziałach prywatnych. Swoim zasięgiem obejmuje już całą Lubelszczyznę - mówi Elwira Wasak z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. W tym roku akcję współorganizuje Akademia Młodzieżowa działająca w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. - Najprościej rzecz ujmując, w banku gromadzony jest duchowy kapitał - wyjaśnia pani Elwira. - Wszyscy, którzy chcą się do niego dołożyć, składają swoje lokaty, będące np. deklaracjami modlitwy, postu lub jałmużny. W banku można również zaciągać kredyty, czyli składać prośby oraz intencje. Przy czym rzecz niezwykle ważna: jedna osoba może być zarówno inwestorem, jak i kredytobiorcą - dodaje.

- Do Banku Wielkopostnego zapisuję się już od trzech lat. Oczywiście, zakładam lokaty, ale przede wszystkim proszę o kredyt - mówi proszący o anonimowość lubelski lekarz. - W mojej najbliższej rodzinie jest osoba z problemem alkoholowym. Proszę o modlitwę, o pomoc w zerwaniu z nałogiem. - Wyrzekam się oglądania telewizji - mówi 76-letnia Franciszka Maciejewska z Lublina. - Może niektórych to śmieszy, ale dla mnie to naprawdę duże wyrzeczenie. Jestem ogromną miłośniczką seriali i zrezygnowanie z nich to duże wyrzeczenie, które wywraca moje spokojne życie. Ale warto! - zapewnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do Banku Wielkopostnego można dołączyć na różne sposoby. Prywatni inwestorzy mogą złożyć osobistą deklarację codziennej modlitwy dziesiątkiem Różańca przez cały czas Wielkiego Postu, np. na stronie internetowej www.bractworozancowe.pl w zakładce „Zapisz się do bractwa”. Na tej samej stronie w zakładce „Złóż intencję” przyjmowane są intencje od kredytobiorców. Ponieważ akcja najbardziej popularna jest wśród młodzieży, grupy ze szkół pod opieką katechety mogą dołączyć do akcji, wysyłając formularz zgłoszeniowy na adres: biuro@bankwielkopostny.pl. Formularz jest dostępny w zakładce „Do pobrania”. - Zgłoszenia nowych grup przyjmujemy przez cały Wielki Post - mówi Elwira Wasak. - Starając się najtrafniej odpowiadać na potrzeby młodzieży, w tym roku dokonaliśmy kilka zmian w działaniu banku. Na stronie www.bankwielkopostny.pl przygotowaliśmy specjalną platformę internetową, niezbędną do prowadzenia akcji przez oddziały szkolne. Znajdą się na niej przykładowe inicjatywy religijne, np. wspólna modlitwa różańcowa, czy dyskusja na temat cierpienia, za realizację których oddziały będą mogły otrzymać punkty. Działania na platformie internetowej już się rozpoczęły. Teraz trwa okres zgłaszania oddziałów.

To, że w akcję najczęściej włączają się uczniowie, wcale nie znaczy, że jest ona skierowana tylko do nich. Jak pokazały doświadczenia ubiegłych lat, do banku zapisywały się osoby w wieku od 5 do 75 lat. Oddziały banku powstawały także za granicą, m.in. w Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-02-27 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Za Ukrzyżowanym Mistrzem

TER

Post, modlitwa i jałmużna to trzy wielkopostne drogi, które proponuje nam Kościół. Jak odpowiadają na te propozycje siostry zakonne i rodziny

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?