Reklama

Niedziela Legnicka

Prawda o in vitro

Początek konferencji

Ks. Piotr Nowosielski

Początek konferencji

Przedstawiciele świata nauki oraz reprezentant etyki katolickiej byli gośćmi konferencji zatytułowanej „Poznaj prawdę o in vitro”, zorganizowanej 23 marca w dwóch miejscach diecezji: w Legnicy i Jeleniej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwierając konferencję, biskup legnicki Stefan Cichy, zwrócił uwagę na to, że sprawa ta jest o tyle aktualna, że znowu została podjęta przez Sejm: - Mam nadzieję, że dzięki tym wykładom, tę prawdę poznamy, dowiemy się więcej o tej ważnej sprawie. Wszędzie chodzi bowiem o dobro człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - mówił bp Cichy.

Z kolei jedna ze współorganizatorek senator Dorota Czudowska, witając wszystkich uczestników, powiedziała: - Wielu zadaje pytanie, po co tego typu konferencje i spotkania. Między innymi po to, aby zdobyć dodatkową wiedzę, argumenty, aby w podejmowanych dyskusjach w domach rodzinnych, środowiskach, w których jesteśmy czy nawet, siedząc w pociągu czy autobusie, żeby nie mówić: „Jestem przeciwko in vitro, bo nie” - ale podawać konkretne, rzeczowe argumenty, dlaczego jesteśmy przeciwko tej metodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Stanisław Cebrat z Zakładu Genomiki, prodziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wykładem pt. „Genetyczne konsekwencje zapłodnienia pozaustrojowego”. Profesor, będąc genetykiem, omawiając najczęstsze motywy podejmowanych decyzji o zapłodnieniu in vitro, przedstawił szereg danych z zakresu genetyki, prezentujących zagrożenia płynące z tego tytułu, a o których najczęściej przyszli rodzice nie są informowani. Należą do nich, m.in.: częstsze zapadanie na choroby typu: wrodzone wady serca (1, 2 razy częściej); porażenia mózgowe (3, 7), rozszczepienia wargi/podniebienia (2, 4), atrezja przełyku (4, 5) i inne. Kolejny z wykładowców ks. dr hab. Andrzej Muszala z Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie w wykładzie pt.: „Daj mi dzieci, inaczej umrę” (Rdz 30, 1). Niepłodność, in vitro a etyka”, zwrócił uwagę na problemy związane m.in. z zabijaniem pozostałych embrionów lub próbą wykorzystania ich do innych celów. Problemy dotyczące in vitro, ogólnie sprowadził do terminu „3 x e”. Są to problemy z zakresu ekologii (związane z zapłodnieniem poza organizmem matki), etyki (niszczenie embrionów) i ewolucyjne (w związku z podejmowaniem działań wbrew mechanizmom ewolucji). Trzeci wykład podjęła mgr Mirosława Szymaniak z FCCP of Poland, biolog, cytolog, instruktor Creighton Model System z Poznania. Jego tytuł to „Creighton Model i Naprotechnology w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego”. Ta prezentacja z kolei była szczególną propozycją dla rodzin pragnących narodzin swojego dziecka. Jest to swoista odpowiedź na destruktywną metodę in vitro, z której zaczyna korzystać coraz więcej rodzin.

Reklama

Pytany o to, dlaczego właśnie taki temat został podjęty, ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin powiedział: - Taki temat, ponieważ jest on często obecny w mediach świeckich, laickich. Dużo mówi się w nich o metodzie in vitro, ukazując ją jako swoiste „zbawienie dla ludzkości”, która przywróci dzietność rodzinom i uzdrowi społeczeństwo. A nie jest to prawdą. Dlatego przez tę konferencję chcemy ukazać, że nie jest to do końca prawdziwe, bo sami możemy się przekonać o niebezpieczeństwach, np. mutacji genetycznych czy nieetyczności tej metody podczas prezentacji przez naukowców wyników badań.

Z kolei pytany o to, dlaczego konferencja odbywa się w tym czasie, dodał: - Dlatego, że jesteśmy w przededniu Dnia Świętości Życia, kiedy szczególnie mówimy o życiu i jego ochronie, że jest ono święte i nie można nim manipulować. W Niedzielę Palmową ulicami Legnicy przeszedł również V Marsz dla Życia i Rodziny, a w perspektywie 18 maja odbędzie się Diecezjalny Kongres Rodzin, do którego i ta konferencja ma nas przygotować.

Z uwagi na ważność tematu, a także, by stworzyć możliwość udziału w konferencji większemu gronu uczestników, odbyła się ona w dwóch miejscach. W godzinach dopołudniowych w Legnicy, a po południu w Jeleniej Górze. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z najnowszą literaturą na ten temat, dostępną w okazjonalnej księgarni.

Reklama

Konferencja została zorganizowana przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej, a także legnicki oddział PiS oraz Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana” (Legnica), Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego (Jelenia Góra) oraz Ewangelizację Jeleniej Góry.

Przebieg konferencji został także udokumentowany na zapisie video i będzie dostępny na stronach internetowych diecezjalnego Radia Plus Legnica (www.legnica.fm).

Podziel się:

Oceń:

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kopernik – reaktywacja

Kongres w Toruniu otworzyli rektorzy trzech uniwersytetów oraz przedstawiciele władz państwowych

Renata Czerwińska

Kongres w Toruniu otworzyli rektorzy trzech uniwersytetów oraz przedstawiciele władz państwowych

Wzrastał w cieniu toruńskiej katedry, modlił się z rodziną w kaplicy św. Elżbiety. Studiował w Krakowie, Bolonii, Padwie, Rzymie, Ferrarze, a będąc wybitnym naukowcem, wziął udział w obronie Olsztyna. Mikołaj Kopernik wciąż zadziwia i inspiruje

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Dziękczynienie w Domowym Kościele

2024-06-17 17:44

Archiwum prywatne

Domowy Kościół rejonu Wrocław - Południe podsumował rok formacyjny, a podsumowanie tego czasu odbyło się w parafii NSPJezusa w Sulistrowiczkach. Była modlitwa, agapa i wspólne kibicowanie. Do rejonu został przyjęty nowy krąg, któremu towarzyszy bp Maciej Małyga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy