Bruksela: biskupi UE apelują o docenienie roli nauczycieli religii
KAI
Karol Porwich/Niedziela
Zaniepokojenie „znacznym niedoborem nauczycieli” w państwach członkowskich UE, ujawnionym w „Monitorze Kształcenia i Szkolenia” wyraziła Komisja ds. Kultury i Edukacji COMECE - Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej Wspomniany. Monitor, to sporządzana co roku przez Komisję Europejską analiza zmian zachodzących w systemach kształcenia i szkolenia w całej UE. Komisją kieruje polski biskup, ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski.
Zdaniem Komisji COMECE niedobór nauczycieli jest problemem krytycznym „o poważnych konsekwencjach dla różnych wymiarów edukacji oraz dla tkanki społecznej regionów i społeczności lokalnych”.
Komisja COMECE opracowała dokument, który zawiera szereg zaleceń technicznych dla Unii Europejskiej i jej instytucji, podkreślając potrzebę większych inwestycji w awans zawodowy nauczycieli. „Zawód nauczyciela, który jest często niedoceniany, musi znaleźć się w centrum europejskiej polityki edukacyjnej” – stwierdził bp Stepnowski. „Ma to zasadnicze znaczenie dla integralnego rozwoju młodych pokoleń oraz zapewnienia kształcenia wysokiej jakości i zorientowanego na cel”. „Kościół katolicki, ze swoją bogatą tradycją edukacyjną poprzez szkoły podstawowe i średnie, instytuty i uniwersytety, może wnieść znaczący wkład, pełniąc posługę publiczną opartą na wartościach, które mogą być kluczowe dla przyszłości i misji Unii Europejskiej”- stwierdza dokument COMECE.
Komisja ds. Kultury i Edukacji COMECE podkreśliła zarazem rolę nauczycieli religii, która „jest często niedoceniana, ale powinna być promowana” w celu „umieszczenia humanizmu i ludzkiej godności w centrum doświadczenia edukacyjnego”, a także „promowania elementarnej wiedzy religijnej w czasach społeczeństw coraz bardziej wielokulturowych i zsekularyzowanych”.
Ks. prof. Tomasik: decyzja papieża przypomina o odpowiedzialności biskupów i proboszczów za katechezę i katechetów
lk, st / Warszawa (KAI)
pixabay.com/ CC0 Public Domain
Posługa katechety była do tej pory mniej lub bardziej sformalizowana. Papież Franciszek kładzie na niej także pieczęć pobłogosławienia człowieka do tego, aby działał w imieniu Kościoła. Jest to bardzo dobre posunięcie, przypomina biskupom i proboszczom, że są odpowiedzialni za katechezę, ale i formację tych, którzy głoszą Ewangelię, a samym katechetom, że czynią to w imieniu Kościoła - mówi w komentarzu dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do ustanowienia dziś przez papieża Franciszka w całym Kościele posługi katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez biskupa miejsca.
Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!
2025-05-04 13:24
Biały Kruk
Karol Porwich/Niedziela
Kard. Gerhard Ludwig Müller
Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.
80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.