Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odsłonięcie Krzyża Powstańczego w Tomaszowie Lubelskim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2013, str. 4

Aarchwium UM Tomaszów Lubelski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego 24 maja br. w Tomaszowie Lubelskim odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia miejsca upamiętniającego poległych powstańców i pomordowanych podczas powstania mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego, zorganizowane przez burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego i Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dr. Janusza Petera. Ze względu na padający deszcz uroczystości rozpoczęły się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Po złożeniu meldunku i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz uroczystości - burmistrz Wojciech Żukowski.

Reklama

- Uczestniczymy w kolejnej odsłonie obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego, którego szczególnym fenomenem jest to, że jeśli mielibyśmy mierzyć historię Polski i nasze „polskie drogi do wolności” krzyżami i cmentarzami - a niestety, my tak ją mierzymy (bo wolność krzyżami się mierzy) - to żadne z powstań narodowych i żadne z wydarzeń, poza II wojną światową, nie zostawiło po sobie tylu wspomnień, tylu lokalnych szczególnych „kotwic pamięci” w postaci krzyży, w postaci cmentarzy, w postaci upamiętnień różnych wydarzeń z tamtego okresu. W skali kraju, w granicach dzisiejszych państwa polskiego, jest to ok. 500 miejsc. (...) Beż żadnej przesady można więc powiedzieć, że obchody rocznicy powstania styczniowego to niebywała okazja do budowania wiedzy i przeżywania historii w wymiarze ogólnonarodowym, ale pozwalającym bardziej pogłębić przeżywanie wymiarze lokalnym - mówił Burmistrz. - (…) Tomaszów Lubelski należy do miast, w historii których każde wydarzenie odbijało swoje piętno. Tak było również w roku 1863, gdy w odwecie za przychylność dla powstańców wojska kozackie dokonały rzezi mieszkańców wówczas Tomaszowa Ordynackiego. Pamięć o tym wydarzeniu, a być może i niektóre szczątki poległych, upamiętnił właśnie krzyż. Postawiony w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sala konferencyjna Urzędu Miasta był dla mieszkańców przez wiele lat żywym i zapewne bolesnym wspomnieniem ofiary krwi. Lecz upływające lata i nowe cierpienia oddaliły pamięć kolejnych pokoleń o strasznej masakrze. Później potrzeby inwestycyjne spowodowały przeniesienie krzyża w inne miejsce. Tylko najbardziej dbający o pamięć mieszkańcy kultywowali pamięć o intencji przyświecającej budowniczym. Dbali również, aby próchno czasu zastąpić nowym materiałem. Dzięki nim - w tym miejscu chciałbym szczególne wspomnieć rodzinę państwa Kominków z ulicy Żeromskiego - krzyż dotrwał do obecnych czasów. (…) Dzisiaj, dzięki trosce wielu osób odsłaniamy nowy krzyż, który będzie świadectwem naszej pamięci i będzie przenosił pamięć o bohaterskim pokoleniu powstania styczniowego. Tablica, która została poświęcona 5 lutego (dokładnie 150 lat po tragicznych wydarzeniach) zawiera nazwiska poległych powstańców i pomordowanych mieszkańców. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się miejscem pamięci i będzie miało szczególne znaczenie w życiu jednostek i społeczeństwa oraz stanie się elementem budowania indywidualnej i zbiorowej tożsamości miasta i mieszkańców. Stanie się źródłem naszej zbiorowej mądrości, przydatnej dzisiaj i w przyszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie zostało odsłonięte i poświęcone przez ks. Jana Krawczyka miejsce pamięci, zwane Krzyżem Powstańczym. Druga część uroczystości odbyła się w sali reprezentacyjnej dawnego Sejmiku Powiatowego, a rozpoczął ją wykład Tomasza Zielińskiego z Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego pt. „Tragiczne wydarzenia w dniu 5 lutego 1863 r. w Tomaszowie w oparciu o dokumenty parafii rzymskokatolickiej pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”.

Z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego w tomaszowskich szkołach został przeprowadzony konkurs wiedzy na temat zrywu powstańczego z 1863 r. Nagrody i dyplomy laureatom konkursu z poszczególnych szkół oraz podziękowania nauczycielom historii, którzy organizowali konkurs w szkołach, wręczyli: burmistrz W. Żukowski, senator J. Chróścikowski i przewodniczący Rady Miasta M. Fus. Z okazji uroczystości przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne na parterze d. Sejmiku Powiatowego została zorganizowana wystawa pn. „Dokumenty Powstania Styczniowego - Wydarzenia - Ludzie - Tradycja” ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie. Na zakończenie współautor wystawy - Rafał Hordyjewski z Archiwum Państwowego w Lublinie wprowadził uczestników spotkania w klimat i treść tej ekspozycji.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-12 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczczono 74. rocznicę bitwy pod Olszewem

Niedziela podlaska 39/2013, str. 3

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Więcej ...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

Więcej ...

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa