Portugalski Kościół wypłaci odszkodowania ofiarom wykorzystywania seksualnego
RR/TN/KAI
Grażyna Kołek
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup José Ornelas zapowiedział, że portugalski Kościół będzie dążył do jak najszybszej wypłaty odszkodowań ofiarom wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych. - Od tego procesu nie ma już odwrotu. Odszkodowania dla ofiar są ważną częścią rozwiązywania problemu nadużyć w Kościele - ogłosił ordynariusz diecezji Leiria-Fatima.
Zdaniem biskupa Ornelasa władze Kościoła katolickiego w Portugalii muszą w najbliższym czasie wypracować szereg działań służących „wrażliwości na problem wykorzystywania seksualnego, przeciwdziałania mu oraz ewentualnego rozwiązywania” w przyszłości tego typu przestępstw.
Precyzyjna liczba osób poszkodowanych przez ludzi Kościoła w Portugalii jest nieznana. Wprawdzie tzw. niezależna komisja kierowana przez psychiatrę Pedro Strechta otrzymała w 2022 i 2023 roku ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków wykorzystywania seksualnego, ale portugalski wymiar ścigania nie dał wiary raportowi tego zespołu, gdyż opierał się on głównie o anonimowe informacje.
W kwietniu 2024 roku portugalska prokuratura generalna podała, że 13 z 20 skierowanych do niej spraw o domniemane wykorzystywanie seksualne popełnione przez ludzi Kościoła w latach 1950-2022, jakie badał zespół Strechta, zostało umorzonych z braku dowodów lub przedawnienia.
Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe
2025-04-28 10:59
st/KAI
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.
Kard. Müller ostrzega przed niebezpieczeństwem schizmy w Kościele
2025-04-28 12:07
tom/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeśli nie wybierze papieża ortodoksyjnego, ostrzegł niemiecki kardynał Gerhard Müller w okresie poprzedzającym konklawe. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Po raz kolejny podkreślił, że terminy „liberalny” i „konserwatywny” nie są właściwe w odniesieniu do Kościoła katolickiego. Kard. Müller wyjaśnił, że podział w Kościele sięga głębiej. Powiedział, że nowy papież „musi być ortodoksyjny, ani liberalny, ani konserwatywny”.
Homilie w Domu Świętej Marty były zalążkiem nauczania Franciszka
2025-04-28 17:50
Alessandro De Carolis, Tiziana Campisi, Benedetta Capelli/KAI
Vatican Media
Relacje z Mszy św. odprawianych przez siedem lat w watykańskiej kaplicy od pierwszej chwili przyczyniły się do rozpoznania duchowego i duszpasterskiego stylu papieża oraz siły nowatorskiego języka, który będzie charakteryzował jego nauczanie.