Reklama

Polska

Rozpoczęło się zebranie plenarne Episkopatu

Biskupi podsumują Synod i spotkają się ze skrzywdzonymi w Kościele

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Episkopat.pl

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 399. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada. Biskupi spotkają się również ze przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. We wtorek wieczorem rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów, które poprowadzi znany teolog, dominikanin o. Jarosław Kupczak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak poinformował, że podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024, będzie wiodącym zagadnieniem 399. zebrania plenarnego KEP

„Delegaci polskiego Episkopatu na Synod złożą biskupom relację z drugiej sesji synodalnej, omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 2 do 27 października br. w Rzymie. Biskupi omówią również dokument końcowy Synodu” - podkreślił bp Marczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym zagadnieniem, które biskupi podejmą w trakcie obrad, będzie podsumowanie zbiórki, jaką Caritas Polska przeprowadziła w parafiach na rzecz powodzian. „W efekcie zbiórek pieniężnych przeprowadzonych w polskich parafiach w niedzielę 22 września br. oraz indywidualnych wpłat, Caritas Polska zebrała 75 mln złotych na pomoc dla powodzian. Środki te są wykorzystywane w długofalowym programie pomocy dla ofiar powodzi. Tak wielka solidarność Polaków z poszkodowanymi budzi ogromny szacunek i ufność, że w naszym Narodzie można liczyć na wsparcie w obliczu katastrof i nieszczęść” - przyznał bp Marczak.

Reklama

Sekretarz generalny Episkopatu zwrócił uwagę, że biskupi będą także rozmawiać o metodologii pracy zebrań plenarnych. „Obecne zebranie plenarne jest już drugim, podczas którego biskupi będą pracować w grupach roboczych. Ta metoda ma na celu głębsze przeanalizowanie aktualnych spraw i wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce” - zauważył. Dodał, że biskupi podejmą także refleksję nad dokumentem Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.

W trakcie obrad przewidziano też wybory. W tym m. in. najprawdopodobniej nowego ekonoma KEP oraz dyrektora Caritas Polska.

Spotkanie biskupów ze Skrzywdzonymi w Kościele

Bp Marczak poinformował, że bezpośrednio po zakończeniu obrad biskupi spotkają się z przedstawicielami osób Skrzywdzonych w Kościele. Będzie to spotkanie zamknięte.

Na Jasną Górę przybędzie delegacja sygnatariuszy listu, jaki trafił do biskupów w maju br. Spotkanie Episkopatu Polski z delegacją osób skrzywdzonych jeszcze w roku 2024 było jednym z zawartym w nim postulatów. W odpowiedzi biskupi zaprosili Skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym na spotkanie 19 listopada, wyrażając przy tym nadzieję, że będzie ono okazją do „wzajemnego słuchania się, szczerego dialogu i współpracy”.

- Będziemy na spotkaniu jako delegacja sygnatariuszy listu, w którym zawarliśmy bardzo konkretne zagadnienia. Chcemy o nich porozmawiać, przedstawić raz jeszcze punkt widzenia osób skrzywdzonych, problemy, które dostrzegamy i odpowiedzieć na ewentualne pytania biskupów. Mamy nadzieję, że to spotkanie i dyskusja przyniesie owoce, przełoży się na jakieś konkrety - mówi Robert Fidura.

Reklama

Nadzieję, że „ten dialog okaże się ważnym krokiem na drodze do wzajemnego zrozumienia i współpracy” mają również biskupi. Ale jak podkreślili w liście do Skrzywdzonych, to spotkanie jest również po to, by wsłuchiwać się w ich głos i „wciąż na nowo uczyć się wrażliwości na zranionych w naszych wspólnotach”. Dlatego jego istotnym elementem będzie świadectwo osoby skrzywdzonej w Kościele oraz wspólna modlitwa.

Doroczne rekolekcje biskupów

Po zakończeniu obrad, 19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w Sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP. Rekolekcje potrwają do 22 listopada. W ciągu czterech dni wygłosi on osiem konferencji odnoszących się do myśli i nauczania Soboru Watykańskiego II.

Jak wyjaśnia O. Kupczak, obchodzimy właśnie 60-lecie Soboru Watykańskiego II. „Sądzę, że istnieje potrzeba nieustannego odwoływania się do tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w ciągu ostatnich czterech wieków, tym bardziej, że narosło wokół niego wiele nieporozumień i stereotypów, a w niektórych środowiskach - zwłaszcza wśród ludzi młodych - pojawiło się nawet coś w rodzaju 'czarnej legendy' ostatniego Soboru" - podkreśla o. Kupczak. „Żaden z soborowych i posoborowych papieży […] mimo różnic między nimi, nie wątpił, że Sobór Watykański II był Pięćdziesiątnicą naszych czasów, którą należy właściwie przyjąć i odczytać" - dodaje.

Pierwsza nauka rekolekcyjna pt. „Nowa Pięćdziesiątnica" została zaplanowana na wtorek. Tematy kolejnych nauk rekolekcyjnych to: „Duch liturgii", „Boże Objawienie", „Lud Boży i communio", „Kościół jako prawda wiary", „Matka Odkupiciela", „Kościół i świat" oraz „Chrystus - nowy człowiek".

Biskupi każdy dzień rekolekcji rozpoczną Eucharystią połączoną z Jutrznią, a zakończą Apelem Jasnogórskim. W ciągu dnia zaplanowano też modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Czwartek będzie dniem pokuty i pojednania. W piątek, 22 listopada, w ostatnim dniu rekolekcji, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, zostanie odprawiona Msza Święta za zmarłych biskupów.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2024-11-18 10:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup Ryś prowadzi wyjątkową nowennę jasnogórską

Specjalna nowenna jasnogórska przed głównymi obchodami 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej prowadzona będzie przez krakowskiego biskupa ks. Grzegorza Rysia. Rozpocznie się 17 sierpnia na Jasnej Górze a zakończy 25 sierpnia. Transmisje z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na naszym portalu

Więcej ...

Świadectwo byłego masona: Nawróciłem się w Lourdes

Niedziela Ogólnopolska 15/2009, str. 10-11

Maurice Caillet

www.youtube.com

Maurice Caillet

Z dr. Maurice’em Cailletem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Więcej ...

Wielkopostna Trójka - EDK, Caritas, Zdrapka Wielkopostna

2025-02-05 12:15

mat. pras

Do Wielkiego Postu jeszcze miesiąc, ale już dziś przedstawiciele Caritas Polska, Zdrapki Wielkopostnej oraz Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zaprosili do wzięcia udział u w przygotowanych na ten czas inicjatywach. W Konferencji Prasowej online wziął także udział o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, który opowiedział o trwającym Roku Jubileuszowym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Wiara

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy