Reklama

Duchowość

Rwanda: Miłosierdzie Boże jednoczy mieszkańców

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

Sierpień, który dla Kościoła w Rwandzie jest Miesiącem Miłosierdzia Bożego stanowi szczególnie ważny czas głoszenia orędzia o Miłosierdziu Bożym ludziom, którzy usiłują leczyć rany po ludobójczej wojnie. Jej apogeum przypadło na 1994 rok. W tym czasie odbywają się liczne nabożeństwa, dzięki którym Rwandyjczykom łatwiej jest się pojednać z bliźnimi i z Bogiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W miejscowości Kabuga, gdzie pallotyńscy misjonarze prowadzą sanktuarium Miłosierdzia Bożego wyjątkowy będzie każdy piątek miesiąca. – Linią przewodnią duchowości naszego Sanktuarium są słowa św. Jana Pawła II, który mówi, że sztuka Miłosierdzia Bożego polega na tym, żeby umieć wyciągnąć dobro z doznanego zła. Dlatego w piątki przeżywamy tutaj jako zadośćuczynienie za grzechy swoje i innych - mówi ks. Stanisław Filipek, rektor sanktuarium.

Misjonarze-pallotyni szczególne znaczenie przykładają do kontemplowania Drogi Krzyżowej i sakramentu pojednania. – W kontekście ludobójstwa, gdzie niemal każda rodzina opłakuje swoich bliskich, gdzie sztuka pojednania jest problemem złożonym i trudnym, kontemplacja męki Chrystusa to jedyna nadzieja na pojednanie - powiedział misjonarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Filipek już dostrzega owoce tych działań. - Podczas spowiedzi mnóstwo ludzi mówi o problemie przebaczenia. To pokazuje, że gdy się mówi ludziom szczerze na temat pojednania i wielkiej miłości Boga, potrafią oni przyjąć postawę zgodną ze słowami Jezusa na krzyżu: „Ojcze, przebacz im Panie, bo nie wiedzą, co czynią" - przyznaje pallotyn z Polski.

Reklama

Z kolei w pierwszą sobotę sierpnia 2 sierpnia w sanktuarium w Kabuga po wieczornej Mszy św. miała miejsce całonocna adoracja, zakończona nad ranem Drogą Krzyżową. - Ci ludzie, dotknięci przed 20 laty koszmarem ludobójczej wojny wiedzą, że nie ma innej drogi niż oddanie całego swojego życia Bogu. Tutaj znajdują siły do trudnego pojednania się z bliźnimi – mówi ks. Filipek i zaznacza, że odczytując znaki czasu, nie ma wątpliwości, że głoszenie orędzia o Bożym Miłosierdziu jest potrzebne mieszkańcom Rwandy jak powietrze. "Obecnie z Sanktuarium w Kabuga, podobnie jak z polskich Łagiewnik - na cały kraj rozprzestrzenia się iskra Bożego Miłosierdzia" - podkreśla.

Z kolei w sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Ruhango w pierwszą niedzielę miesiąca miała miejsce jedyna w swoim rodzaju Msza św. z modlitwą o uzdrowienie. Uczestniczyło w niej ponad pięć tysięcy wiernych z rożnych zakątków Rwandy. Ważną częścią celebracji były świadectwa uzdrowień oraz procesja z Najświętszym Sakramentem.

Działalność pallotynów w Rwandzie ma już przeszło 40-letnią historię. Obecnie prowadzą oni na terenie tego kraju trzy najważniejsze sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Kabuga, Jezusa Miłosiernego w Ruhango oraz Matki Bożej w Kibeho, w jedynym miejscu w Afryce, w którym uznano objawienia maryjne. Celem ich misyjnej aktywności jest nie tylko ewangelizacja, ale także budowanie zdrowych relacji społecznych, co jest możliwe dzięki takim inicjatywom jak Miesiąc Miłosierdzia Bożego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-08-04 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Samobójstwo Apostoła

Ks. Krystian Malec

Archiwum ks. Krystiana Malca

Ks. Krystian Malec

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

To nie jest jakiś piknik parafialny, tu jest Ameryczka!

2024-07-01 09:56

Mat. prasowy

Za tydzień rusza Festiwal Życia. Największy religijny festiwal dla młodzieży w Polsce odbędzie się od 8 do 14 lipca w Kokotku na Śląsku. Tłumy młodych katolików z całego kraju, a nawet z bardzo odległych stron świata, już pakują namioty i plecaki, żeby przeżyć jedyny taki tydzień w roku. Co w programie?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska