Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Józef Kupny: nie doszliśmy do porozumienia z rządem w sprawie lekcji religii

Biuro Prasowe KEP

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos po kolejnym spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu. Analizowała ona kwestię religii w szkołach. - Bardzo zależało nam na osiągnięciu porozumienia w tej kwestii, ale niestety rozmowy nie przyniosły żadnego rozstrzygnięcia - oświadcza abp Józef Kupny. Dlaczego?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej, która łączy stronę rządową i kościelną, odbyło się 9 grudnia na wniosek Podzespołu ds. Religii w Szkole. Tam nie wypracowano bowiem żadnego kompromisu. Strona rządowa nie przyjęła propozycji Kościoła, którą przedstawił bp Wojciech Osial. Mówiła ona o tym, by w szkołach ponadpodstawowych wprowadzić jedną godzinę tygodniowo zajęć z religii lub etyki (zamiast obecnych dwóch). Do wyboru, ale obowiązkowo dla wszystkich uczniów. A zatem strona kościelna zgodziła się na rządowe plany redukcji wymiaru godzin nauczania. Obligatoryjności tych lekcji z kolei nie przyjęli jednak rządzący.

Dlatego rozmowy wróciły na poziom wyżej – do Komisji Wspólnej, której przewodniczącymi są abp Józef Kupny (strona kościelna) i minister Tomasz Siemoniak (strona rządowa).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niestety, na tym etapie rozmów również nie doszło wypracowania wspólnego stanowiska.

- Przypomnieliśmy, że uregulowanie przez Ministra Edukacji spraw dotyczących organizacji nauki religii w przedszkolach i szkołach wymaga – co określa ustawa o systemie oświaty - działania „w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych”. Wiązaliśmy duże nadzieje na kompromisowe rozwiązanie, jednak z drugiej strony nie było zgody na przyjęcie naszych propozycji - informuje abp Kupny.

Reklama

Strona kościelna powtórzyła pomysł na reformę, którą należy rozłożyć czasie. Chodzi o stopniową redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, jednocześnie przy uwzględnieniu praw katechetów oraz wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki. Kościół postulował też, by sytuacja w szkołach podstawowych pozostała bez zmian.

- Obowiązkowa religia lub etyka rozwiązałaby wiele różnic między nami. Nie byłoby problemu z zagospodarowaniem uczniom tego czasu, czy nadzwyczajnej potrzeby organizowania tych zajęć w planach lekcji na końcu lub na początku, jak sugeruje teraz ministerstwo edukacji – tłumaczy wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Strona rządowa nie przyjęła także argumentacji o trudnościach nauczycieli religii, którym trzeba będzie zredukować etaty i niejako zmusić do przekwalifikowania się. Minister edukacji Barbara Nowacka zadeklarowała jedynie współpracę w tym względzie.

- Pani minister zgadzała się jedynie na kosmetyczne zmiany. Na przykład, by dwie godziny religii obowiązywały tylko na szczeblu klas 1-3 szkoły podstawowej, a później chciałaby to ograniczyć do jednej godziny. To zbyt radykalne rozwiązanie - przekazuje abp Kupny.

Kościół wciąż wyraża gotowość włączenia się w prace nad projektem reformy nauczania religii w szkołach pod warunkiem wycofania się przez ministerstwo z obecnych wprowadzanych zmian.

Członkowie Komisji Wspólnej od strony kościelnej mówią wyraźnie o rozgoryczeniu po odrzuceniu ich propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia.

Reklama

Ich zdaniem może to prowadzić do eskalacji napięcia wokół nauczania religii w szkole, które uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw demokratycznych w Europie oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po roku 1989.

„Wprowadzone w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych. Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne” – czytamy w Komunikacie Episkopatu Polski.

Abp Józef Kupny z kolei nie ukrywa swojego rozczarowania w sprawie rozmów o Funduszu Kościelnym. Tę kwestię także poruszono na spotkaniu Komisji Wspólnej. Rząd przedstawia różne propozycje zastąpienia funduszu.

- Czekamy jednak na utworzenie zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną, do czego zobowiązuje Konkordat. Już kilka miesięcy temu polski Kościół powołał odpowiednią grupę osób do prowadzenia rokowań, natomiast nie ma takiego kroku ze strony rządowej. Wciąż stoimy z tym tematem w miejscu - mówi metropolita wrocławski.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-10 09:30

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: Leon XIV będzie budował mosty

2025-05-12 21:04
abp Georg Gänswein

Włodzimierz Rędzioch

abp Georg Gänswein

„Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale uczyni to w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek” - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były sekretarz osobisty Benedykta XVI, a obecnie nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, arcybiskup Georg Gänswein.

Więcej ...

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

2025-05-12 13:06

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Leon XIV potwierdził, że przygotowywana jest jego podróż do Turcji na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.

Więcej ...

Była współpracownica obecnego Papieża: Leon XIV, to człowiek duchowy

2025-05-13 07:13

Vatican Media

Francuska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Yvonne Reungoat, jest jedną z trzech kobiet pracujących w Dykasterii ds. Biskupów, której prefektem był kardynał Robert Prevost, obecny Papież Leon XIV. „Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji” – opowiada siostra Reungoat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

Wiadomości

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali...

Leon XIV

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII