Reklama

Kościół

Bp Osial: Kościół podejmie kroki prawne w obronie spraw związanych z lekcją religii

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki będzie podejmował kroki prawne w obronie spraw związanych z lekcją religii. Wszystko będzie konsultowane z prawnikami i z innymi ekspertami – powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z dokumentem od 1 września 2025 r. religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo – bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich.

Przeciwko zmianom zaprotestowało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Wyraziło ono "stanowczy sprzeciw wobec naruszania zasady, zgodnie z którą +organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa+ (art. 7 Konstytucji RP)".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W celu zaprotestowania i podjęcia obrony praw rodziców, dzieci, nauczycieli religii – treść rozporządzenia MEN konsultowana jest obecnie przede wszystkim z prawnikami" – powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

Podkreślił, że Kościół katolicki, stając w obronie rodziców i dzieci "chce postępować zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem".

"Oczekujemy od MEN zachowania porządku prawnego, czyli żeby wszelkie zmiany w organizacji lekcji religii w szkole dokonywały się na drodze porozumienia z Kościołami i związkami wyznaniowymi" – oświadczył bp Osial. Zaznaczył, że "dotychczas zabrakło porozumienia".

"Trzeba mieć na uwadze prawa rodziców, uczniów i nauczycieli religii, spośród których wielu straci pracę" – podkreślił.

Reklama

Powiedział, że w ocenie Kościoła katolickiego w Polsce "nowe zapisy są krzywdzące, zwłaszcza zapis o umieszczaniu zajęć z lekcji religii przed lub po przedmiotach obowiązkowych".

"Rozumiem, że resort edukacji nie chce, aby uczniowie, którzy rezygnują z religii, musieli czekać na tych, którzy chcą się uczyć religii, ale ministerstwo zupełnie nie widzi krzywdy tych, którzy chcą się uczyć lekcji religii. W sytuacji, kiedy zajęcia będą wcześnie rano lub późno wieczorem, to będzie dla nich duże obciążenie" – zwrócił uwagę bp Osial.

Powiedział, że Kościół proponował ministerstwu, aby osoby rezygnujące z lekcji religii w tym samym czasie miały lekcje etyki. "Wówczas nie byłoby problemu. Nikt na nikogo by nie czekał" – stwierdził.

Według bp. Osiala "etyka jest bardzo potrzebna w rozwoju młodego człowieka". "Proponowaliśmy, aby była ona przedmiotem zupełnie niezależnym od Kościoła, którego podstawę programową przygotowywałby resort edukacji. On również przygotowywałby kadrę nauczycieli. Istnieje natomiast fundamentalne pytanie: czy zależy nam faktycznie na dobru młodego człowieka?" – wskazał biskup.

W opublikowanym w niedzielę stanowisku Prezydium KEP podkreśliło, że "rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi".

Reklama

Wskazało, że "redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia +w rozwoju ku pełnej dojrzałości+ obejmującej również sferę duchową". Prezydium KEP oceniło też, że "wprowadzane zmiany uderzają też w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii".

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.

Zgodnie z nowymi przepisami, religia i etyka będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Lekcje mają odbywać się bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Resort zaznaczył, że zasada ta nie obowiązuje w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje religii lub etyki.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2025-01-22 15:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial: MEN złamało prawo - Kościół będzie dalej bronił praw rodziców i uczniów

bp Wojciech Osial

BP KEP

bp Wojciech Osial

Te zmiany są działaniem naruszającym prawo, a przecież Konstytucja mówi, że „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa” - podkreślił w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski odniósł się do rozporządzenia MEN w sprawie redukcji lekcji religii z 2 do 1 godziny tygodniowo i organizowania tych lekcji tylko na początku lub końcu zajęć. Pytany o odwołanie się do instancji międzynarodowych, odpowiedział: „Kościół ma prawo wykorzystać wszystkie możliwości prawne w obronie praw rodziców i uczniów”.

Więcej ...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie mroki

2025-05-21 08:48

Adobe Stock

Działanie Ducha Świętego w Kościele jest wielostronne. Nie sposób go wyliczyć ani nawet sobie wyobrazić. Próbuje to robić teologia, lecz bez większych sukcesów. Odkrywają je natomiast dusze mistyczne. Uczą one, że działanie Ducha Świętego polega najpierw na usuwaniu wszelkich ograniczeń w myśleniu wierzących.

Więcej ...

Majówka u Boromeuszek z "Bolesławem Chrobrym"

2025-05-25 21:09
Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego

ks. Łukasz Romańczuk

Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego

Do wspólnego świętowania niedzieli zaprosiły siostry Boromeuszki z Trzebnicy, które otworzyły swoje ogrody. Tym razem wydarzenie odbywało się w duchu świętowania Tysiąclecia Korony Polskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Karol Nawrocki wziął udział w Mszy św. w Piekarach...

Wiadomości

Karol Nawrocki wziął udział w Mszy św. w Piekarach...

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Leon XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...