Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: mamy brać odpowiedzialność za Kościół jak Jezus: widzieć, ocenić, działać!

Ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwą do Ducha Świętego rozpoczęło się pierwsze w tym roku skupienie synodalne dla przedstawicieli tzw. synodów parafialnych, których prace trwają we wszystkich parafiach Archidiecezji Łódzkiej.

Tematem skupienia, które dla Łodzi odbyło się w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, były owoce synodu, które są w nas oraz odpowiedzialność za Kościół na wzór Chrystusa. O odkrywaniu owoców Synodu diecezjalnego i „synodów” parafialnych w nas samych w oparciu o 2P 1, 3-11 mówił do uczestników skupienia synodalnego kard. Grzegorz Ryś. - Święty Piotr w tym dzisiejszym fragmencie pyta nas o owoce. Tak naprawdę chodzi o owoce poznania Jezusa Chrystusa. Nie chodzi o jakąś taką praktycystyczną ideę. Chodzi o to, by przyjrzeć się naszej wierze, bo istotą naszej wiary jest spotkanie z osobą Jezusa Chrystusa. Spotkanie Jezusa, spotkanie Go w Jego chwale – odkrycie jak On jest ważny, znaczący, dobry. To spotkanie z Nim owocuje powołaniem w naszym życiu! To jest klucz do pytania o owoce. Jeśli faktycznie spotykam Jezusa Chrystusa, to to spotkanie mnie do czegoś wzywa. Nie może być tak, że poznaję Pana i to nie wprowadza w moje życie żadnych zobowiązań, żadnych wezwań, bo wtedy to poznanie jest czysto teoretyczne, wyizolowane z życia. Jestem teologiem, ale na pewno nie jestem człowiekiem wierzącym – zauważył kardynał Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Wszystkie te owoce rozwijają się w człowieku. Ta refleksja, do której wzywa nas dziś Drugi List św. Piotra, ona idzie właśnie w tym kierunku. Powoli zamykamy ten czas synodu w diecezji, który zszedł się z synodem o synodalności, i który się skończył „synodami parafialnymi” – to był wielki i piękny czas. Dziś pytamy: jakie są owoce? Ktoś mógłby powiedzieć: policzmy, w ilu parafiach są grupy synodalne? Policzmy, w ilu parafiach wydarzył się Synod? Ile jest parafii, w których nikt nic nie słyszał o synodzie? Policzmy zmiany, ustawy, zasady- uchwalone i zadekretowane przez biskupa. Nie! Ten tekst mówi o tym – co się w nas stało przez te sześć lat? Co się z nim stało? Czy przeżyliśmy jakieś powołanie? Czy odkryliśmy jakieś obdarowanie? Czym we mnie ono zaowocowało? Czy zaowocowało zdolnością słuchania innych? Czy zaowocowało jakąś wytrwałością? Czy zabłysnąłem i zgasłem? Czy jest we mnie miłość do braci? Jakie są owoce we mnie? – pytał hierarcha.

Po konferencji uczestnicy skupienia pracowali w kilkuosobowych grupach, wspólnie odpowiadając na pytania: czego nauczyłeś/aś się podczas trwania „synodów” parafialnych? Jakie masz nadzieje na przyszłość związane z synodalnością? Następnie - po blisko godzinie - liderzy grup prezentowali wypracowane odpowiedzi na powyższe pytania.

Skupienie zakończyła Eucharystia, której przewodniczył kard. Grzegorz, a wraz z nim liturgię koncelebrowali duchowni, którzy wraz ze swoimi parafianami przybyli na skupienie.

W homilii metropolita zwrócił uwagę na to, że Jezus się nie daje zwieść temu, co widzi – Jezus widzi tłum ludzi, ale widzi też wewnętrzna prawdę, że oni nie są zgromadzeniem – wspólnotą, ale że oni są tłumem. Umiejętność docierania do głębokiej prawdy. Ważne jest, bym nie zatrzymał się na naskórku rzeczywistości, ale ważnym pytaniem: co jest w środku, co jest wewnątrz? Widzieć. Ocenić. Działać – mówił kard. Ryś.

 Podobne skupienia synodalne odbyły się również w parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim – gdzie obecny był bp Piotr Kleszcz oraz w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim – gdzie obecny był bp Zbigniew Wołkowicz.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-02-09 07:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

11 alumnów przyjęło sutannę i wyraziło wolę przyjęcia święceń kapłańskich

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Nawrocki: chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa

2025-07-03 11:15

PAP/Leszek Szymański

Prezydent elekt Karol Nawrocki podkreślił, że chce, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Stwierdził też, że nominacje generalskie powinny bardziej przejrzyste.

Więcej ...

Rzecznik KEP: Wyrok TK potwierdza zarzuty formułowane przez Kościół

2025-07-03 13:32
Ks. Leszek Gęsiak

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak

Wydany dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 roku w sprawie lekcji religii jest potwierdzeniem zarzutów, jakie wobec tego aktu formułowali przedstawiciele Kościoła katolickiego – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Wiadomości

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką