Reklama

Wiadomości

Wojna wyniszcza palestyńskie szkolnictwo

Gaza

PAP/EPA

Gaza

Wojna w Ziemi Świętej ma katastrofalne konsekwencje dla palestyńskiego szkolnictwa. Na terytoriach okupowanych zamknięto co najmniej 8 proc. szkół. Zawieszenie broni nie rozwiązało problemu. Rozstawione przez Izrael punkty kontrolne i wprowadzane blokady dróg utrudniają dotarcie do szkoły. „Jednego dnia brakuje uczniów, kiedy indziej nauczycieli” - mówi Radiu Watykańskiemu s. Silouane, francuska zakonnica odpowiedzialna za nauczanie języka francuskiego w 10 szkołach katolickich w Palestynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sumie na terytoriach palestyńskich istnieje 65 szkół chrześcijańskich. Uczęszcza do nich 22 tys. uczniów, z czego 8 tys. to chrześcijanie. Przed izraelską ofensywą w Strefie Gazy istniały cztery szkoły chrześcijańskie, w tym dwie prowadzone przez Łaciński Patriarchat Jerozolimy. Szkoła Świętej Rodziny została częściowo zniszczona. „Zginęło też wielu nauczycieli i rodziców, a także chrześcijańscy uczniowie” - mówi s. Silouane.

Zawieszenie broni nie rozwiązało problemu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreśla, że wraz z obowiązującym od 15 stycznia zawieszeniem broni wojna nie zniknęła z życia uczniów. Jej zdaniem izraelskie naloty i blokady dróg na Zachodnim Brzegu jeszcze bardziej się nasiliły, a okupacja wojskowa zaostrzyła. „Wojna nigdy się nie skończy. Choć dzięki Żelaznej Kopule nie spadają na nas pociski, to jednak trafiają w nas niebezpieczne odłamki, słychać huk wystrzałów, jest strach i udręka” - mówi francuska zakonnica.

Konflikt odbija się na psychice uczniów

Reklama

Trwający od kilkudziesięciu lat konflikt negatywnie odbija się też na psychice uczniów. Wskazuje na to Naela Ragah, dyrektorka greckokatolickiej szkoły w Ramallah. Podkreśla, że problemy psychologiczne mają zarówno uczniowie, jak i rodzice i nauczyciele. „W szkole uczymy dzieci, jak wyrażać swoje uczucia” - mówi Ragah. Podkreśla, że szkoła wkłada wiele wysiłku w wychowanie uczniów, aby potrafili zrozumieć innych, komunikować się z tymi, który mają inne poglądy. „Na całym Bliskim Wschodzie musimy nauczyć się praktykować niestosowanie przemocy, to znaczy, jak reagować na konflikt, nie unosić się gniewem, znajdować pokojowe rozwiązania, angażować się w dialog, pomagać innym” - mówi palestyńska nauczycielka.

W Szkole św. Józefa w Betlejem uczy się 800 dziewcząt, z czego połowa to muzułmanki. „Na tym tle nie ma żadnych problemów. Muzułmanie już się przyzwyczaili do rozmowy z nami” - mówi Samia Alma, nauczycielka matematyki.

Brak perspektyw na przyszłość

Trwająca od 7 października 2023 r. wojna negatywnie odbiła się też na finansowej kondycji szkół chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Pielgrzymki ustały z dnia na dzień, a większość rodziców jest zatrudniona w sektorze turystycznym. W takiej sytuacji nie stać ich na opłacanie choćby minimalnego czesnego. Negatywnie wpływa to również na morale uczniów. „Mają wiele aspiracji, ale wiedzą, że dla nich wiele drzwi jest zamkniętych” - dodaje s. Silouane.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-17 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ONZ/ Ambasador USA: Uznanie "republik" w Donbasie jest próbą stworzenia pretekstu do dalszej inwazji

PAP

Uznanie "republik" w Donbasie jest próbą stworzenia pretekstu do inwazji - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Dodała, że Putin rości sobie prawa do terytoriów byłego imperium, w tym części Polski.

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Polski rząd oburzony wypowiedziami biskupów Długosza i Meringa - demarche Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

2025-07-15 18:42

gov.pl

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej wręczył w dniu 15 lipca br. prał. Javierowi Domingo Fernándezowi Gonzálezowi, szefowi Protokołu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, demarche, w którym strona polska wyraża oburzenie wypowiedziami biskupów Antoniego Długosza oraz Wiesława Meringa - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie resortu opublikowano pełny tekst demarche, który jest reakcją na wypowiedzi wspomnianych hierarchów, odpowiednio z dnia 11 oraz 13 lipca. Wypowiedzi te - stwierdza polskie MSZ - "godzą w zapisy Konkordatu podpisanego 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską a RP". Demarche to oficjalna interwencja dyplomatyczna jednego państwa wobec drugiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...