Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 50 lat filmowej Ziemi Obiecanej

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Twórcy i aktorzy odrywający najważniejsze role w najbardziej łódzkim filmie – Ziemi Obiecanej – opowiedzieli o pracy nad filmem, którego premiera odbyła się 50 lat temu.

W foyer EC1 Łódź – Miasta Kultury zlokalizowanej w dawnej elektrociepłowni nr 1, na scenie pojawiły się gwiazdy polskiego kina: Emilia Krakowska, Anna Nehrebecka, Daniel Olbrychski oraz Andrzej Seweryn. Aktorki i aktorzy, którzy odegrali główne role w filmowej adaptacji powieści Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wjady, opowiadali o kulisach pracy na planie, anegdotach z realizacji filmu oraz dawnej Łodzi – mieście, które stało się jednym z bohaterów tej opowieści. Wydarzenie było niecodzienną okazją do posłuchania ich osobistych historii i wspomnień oraz osobistego spotkania legend polskiego kina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: 50 lat filmowej Ziemi Obiecanej

Reklama

Na początku spotkania zaprezentowany został archiwalny teledysk promujący film „Ziemia obiecana”. - Najbardziej łódzki film, którego premiera odbyła się w 1975 r., od dekad fascynuje widzów swoją epicką narracją, mistrzowską reżyserią oraz głęboką refleksją nad przemianami społecznymi i gospodarczymi, jakie niosła ze sobą epoka industrializacji – mówili gospodarze spotkania, które stało się doskonałą okazją, by usłyszeć wspomnienia z planu zdjęciowego oraz poznać kulisy powstawania jednego z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Spotkanie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury Filmowej działające w EC1, które przygotowało dwudniowe wydarzenie „Weekend z Reymontem”.

W pierwszym dniu odbyły się warsztaty filmowe, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kino Polonia” oraz spotkanie „Ziemia obiecana od strony literackiej”. Wieczorem odbył się kulminacyjny moment weekendu, czyli spotkanie z aktorami legendarnego filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. Dzień zakończył się pokazem „Ziemi obiecanej” w kinie NCKF, wzbogaconym o komentarz na żywo Justyny Tomaszewskiej – przewodniczki po Łodzi, która jeszcze głębiej wprowadziła widzów w kontekst tego arcydzieła. Filmowa ekranizacja powieści Władysława Reymonta - Ziemia obiecana okazała się filmem odmiennym od dotychczasowych dokonań Andrzeja Wajdy, w których dominowała tematyka narodowa. Zdjęcia do filmu zaczęły się w lutym 1974 r. i trwały do 8 czerwca. Twórcy nie musieli budować dekoracji, bo mogli wykorzystać XIX-wieczną architekturę Łodzi. Film był kręcony w ponad stu lokalizacjach, m.in. w pałacach fabrykanckich Scheiblerów (dziś siedziba Muzeum Kinematografii)  i Poznańskich, w działających wówczas przędzalniach i tkalniach, w kamienicach, na podwórzach. Andrzej Wajda zaangażował ponad pięćdziesięciu aktorów i ponad stu statystów.

Na początku 1975 r. w Łodzi i Warszawie odbyły się dwie prapremiery filmu, zorganizowane dla robotników dwóch dużych fabryk. Oficjalna premiera „Ziemi obiecanej” odbyła się 21 lutego 1975 r. w warszawskim kinie Relax. Film od razu zyskał olbrzymią popularność i został obsypany najważniejszymi nagrodami filmowymi, zdobywając m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Był także polskim kandydatem do Oscara. Niezapomnianą muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-22 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„TU rodziła się Solidarność”

Marek Kamiński

Więcej ...

Polscy metropolici po przyjęciu paliuszy: Nie można rozrywać jedności

2025-06-29 19:37

Vatican Media

Podczas uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wattykanie Papież Leon XIV nałożył paliusze 54 metropolitom. W tym gronie było trzech arcybiskupów z Polski: metropolita warszawski Adrian Galbas, metropolita poznański Zbigniew Zieliński oraz metropolita szczecińsko-kamieński Wiesław Śmigiel. W rozmowie z Vatican News metropolici podkreślali, że to wielkie przeżycie, ale też zobowiązanie do budowania jedności Kościoła.

Więcej ...

Watykan/ W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych, papież jedzie do Castel Gandolfo

2025-07-01 07:37

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest miesiącem odpoczynku papieża. Zwyczaj ten kontynuuje Leon XIV, który wznowi tradycję urlopu w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem. Jego poprzednik Franciszek nigdy tam nie wypoczywał, a Pałac Apostolski polecił zamienić na muzeum. W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką