Reklama

Media

Papież Franciszek do ludzi mediów

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania

Włodziemierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W opublikowanym 23 stycznia br. orędziu na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek zachęca do odważnego korzystania z nowych technologii, w tym sieci społecznościowych, i przekazywania piękna Boga. Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony na całym świecie w maju, a w Polsce – w trzecią niedzielę września (w tym roku wypadnie 21 września). Jego temat brzmi: „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”.

Ojciec Święty wskazał, że w świecie, w którym narastają różnice między luksusem najbogatszych a biedą najuboższych, gdzie istnieje wiele form wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa, ale i konfliktów, w których łączą się przyczyny ekonomiczne, polityczne, ideologiczne i, niestety, także religijne, media mogą pomóc w dostrzeżeniu jedności rodziny ludzkiej. „Zwłaszcza Internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar” – stwierdził papież Franciszek. Jednocześnie zauważył, że świat digitalny nie jest wolny od niebezpieczeństw, jak zamknięcie się w pewnej sferze informacji, które odpowiadają jedynie naszym oczekiwaniom i naszym ideom albo określonym interesom politycznym i gospodarczym. Może też prowadzić do odizolowania się od naszych bliźnich. Papież podkreślił, że aby wzrastać w człowieczeństwie i wzajemnym zrozumieniu, konieczne jest odzyskanie poczucia refleksji i spokoju, zdolności zamilknięcia i słuchania drugiej osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zastanawiając się nad tym, jak komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania, papież Franciszek wskazał na przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który nie tylko czyni siebie bliźnim, ale troszczy się o tego człowieka, którego widzi na wpół umarłego obok drogi. Tak więc przekazywanie oznacza uświadomienie sobie, że jesteśmy ludźmi, Bożymi dziećmi, oznacza „bliskość”. Ojciec Święty zauważył, że kiedy dominującym celem komunikacji jest nakłonienie do konsumpcji lub manipulacja osobami, to mamy do czynienia z gwałtowną agresją, jak ta, której doznał człowiek ze strony zbójców, porzucony przy drodze.

Reklama

Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim. Stąd nie wystarczy być podłączonym do sieci, bo połączeniu musi towarzyszyć prawdziwe spotkanie. „Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochać i być kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji” – stwierdził papież Franciszek.

Ojciec Święty wyraził przekonanie, że także świat digitalny może być miejscem bogatym w człowieczeństwo, dzięki sieci orędzie chrześcijańskie może dotrzeć na egzystencjalne peryferie. Jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o Kościele, który ma być domem dla wszystkich. Ojciec Święty wskazał, że trzeba umieć włączyć się w dialog z ludźmi naszych czasów, aby zrozumieć ich oczekiwania, wątpliwości, nadzieje i dać im Ewangelię, tzn. Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się człowiekiem, który umarł i zmartwychwstał, aby nas uwolnić od grzechu i śmierci. „Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym. W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, by przekazywać innym piękno Boga” – stwierdził papież Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2014-01-29 07:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze posiedzenie Najwyższego Komitetu ds. braterstwa ludzkiego

Dom św. Marty w Watykanie

Włodzimierz Rędzioch

Dom św. Marty w Watykanie

W środę 11 września odbyło się w Domu św. Marty w Watykanie pierwsze posiedzenie Najwyższego Komitetu dla osiągnięcia celów zawartych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim na rzecz pokoju światowego i wspólnego współżycia

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...