Reklama

Rożaniec za Ojczyznę

Różaniec za Ojczyznę – nowa inicjatywa „Niedzieli”

Archiwum PDM w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cieszę się, że mogę ogłosić, iż „Niedziela” na swój medialny sposób będzie się włączać w wielki program pastoralny i patriotyczny, jakim jest Różaniec za Ojczyznę – poczynając od tego numeru, będziemy wydawać dodatek o takim tytule. Od dłuższego już czasu przyświeca wielu Polakom idea, aby Polskę opasała modlitwa różańcowa, zdolna uprosić potrzebne łaski dla naszego kraju i łaskę dobrej przemiany w polskiej duszy. Z każdym dniem dramatyczniej wybrzmiewa nam bowiem pytanie: Polsko, co się z tobą stało?! Czyż nie jesteś Ojczyzną Jana Pawła II i tylu wielkich Polaków? Krajem o pięknej historii, bogatej heroizmem i wielkością serca swych dzieci? Mesjaszem narodów – jak cię nieraz nie bez przyczyny zwano?

Tak, byliśmy w wielu wypadkach narodem wyjątkowym – wybranym. Pan Bóg przeznaczał nam ważny głos w historii ludzkości. Były to m.in. wypowiedzi wielkich Polaków, cytowane na całym świecie, lecz, niestety, szybko zapominane, a nawet specjalnie spychane gdzieś na margines, żeby nie nadawać im znamion wielkiej wagi polskości. Zaistniało nawet zjawisko, które odnotowujemy szczególnie w świecie medialnym, nazywane antypolonizmem, tzn. jakaś dziwna walka z polskością, z polskimi osiągnięciami, kulturą, narodem. Komuś zależy na tym, by nas po prostu nie było. Można tym tłumaczyć różnego typu zarzuty stawiane Polakom, m.in. oskarżanie o antysemityzm, choć jak pokazują badania ostatniego czasu, to Polacy, narażając życie swoje i swoich rodzin – bo tylko u nas, w Polsce, groziła za to kara śmierci – ratowali Żydów. To Polacy w największej liczbie oddali życie w obronie Żydów. Wielka była miłość bliźniego i szlachetność Polaków, w tym polskiego duchowieństwa, którego martyrologium wciąż jeszcze czeka na dokładniejsze opracowanie. Mamy więc powody do dumy z tego, że jesteśmy Polakami, że umiemy stanąć na wysokości zadania. Trzeba tylko umacniać w nas to, co moralnie najlepsze, czyli uczciwość wewnętrzną, która przekłada się również na uczciwość społeczną i polityczną. Podkreślał to zawsze Ojciec Święty Jan Paweł II, który już niebawem znajdzie się wśród świętych Kościoła powszechnego i który jest największym współczesnym przykładem piękna Polaków i polskości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stąd nasza wielka intencja, żeby odratować w Polsce to, co się jeszcze da uratować. Mówił wielki sługa Boży kard. Stefan Wyszyński: „Polskę kocham bardziej niż własne serce. Po Bogu kocham ją najbardziej”. Tak winien Ojczyznę traktować każdy Polak.

Niestety, nie udało się nam po wielkim zrywie „Solidarności”, który przyniósł nam wolność, stworzyć zdrowego, silnego gospodarczo i moralnie państwa w Europie. Dziś jesteśmy świadkami ruin naszego wielkiego przemysłu i ludzkiego potencjału. Gdzież się podziały polskie kopalnie, huty i stocznie, zakłady włókiennicze, cementownie, cały wielki przemysł maszynowy? Polskie miasta były pełne fabryk i różnych instytucji, które dobrze funkcjonowały, niosąc zysk i pomoc ludziom. Nawet w trudnych czasach komunizmu czuliśmy się mieszkańcami Polski gospodarczo silnej, może nawet najsilniejszej spośród państw tzw. Układu Warszawskiego.

Gdzie są pieniądze uzyskane za sprzedaną Polskę? Kto uwłaszczył się najbardziej na naszej gospodarce? – nie możemy się doczekać odpowiedzi. Wiele struktur, które mogły służyć narodowi, dzisiaj podlega obcym właścicielom i ta własność nie służy ojczyźnie, nie daje też perspektyw dla naszego życia. Zniszczono polską spółdzielczość, zamiast podjąć co najmniej działania solidarnościowe. Teraz usiłuje się zniszczyć ostatni jej przejaw, jakim są SKOK-i, które, podporządkowane instrukcjom płynącym ze sfer rządowych, zaczynają przeżywać trudności.

Problemom prywatyzacyjno-modernizacyjnym nie oparło się też nasze rolnictwo. Między innymi z tak wielkim trudem odzyskiwaną ziemię sprzedaje się dziś – pod różnymi pretekstami – cudzoziemcom, a ostatnio rząd chce obrać z pieniędzy nawet polskie Lasy Państwowe, tym samym ostatni prawie przyczółek polskości zostanie zniszczony. Nie bardzo umiemy sobie z tym wszystkim poradzić, jesteśmy porażeni tym, co się w Polsce wyprawia. Nie możemy też zrozumieć, dlaczego ludzie muszą szukać chleba poza granicami kraju, chociaż różne osobistości informują nas o kolejnych naszych sukcesach gospodarczych. W Polsce panuje bezrobocie – mówi się o 13 proc., ale gdy dodamy drugie tyle ludzi, którzy wywędrowali z kraju, to stanowi to już ok. 25 proc. Polaków, którzy nie mają pracy. To niewiarygodna klęska. Do tego dochodzi problem demograficzny – rodzi się o wiele mniej Polaków, niż umiera, co oznacza, że znajdujemy się w sytuacji pełnego kryzysu. Na to nakłada się kryzys kultury i moralności, zamiast jednak wspierać instytucje wychowujące dziś z takim trudem człowieka, niszczy się je – vide: walka z Kościołem i duchowieństwem, ośmieszanie go w społeczeństwie, podważanie jego autorytetu, wprowadzanie do szkolnictwa nowych ideologii, które prowadzą na manowce.

Reklama

Na dramatyczne pytanie: Co robić? – odpowiedź mamy jedną: Pani i Królowa Polski z Jasnej Góry! Jak obroniła naród w potopie szwedzkim, jak pomogła przeciwstawić się nawałnicy bolszewickiej w 1920 r. pod Warszawą, tak i teraz nie opuści. Dlatego musimy uprosić u Matki Bożej nowy Cud nad Wisłą, a nasza prośba winna być podparta Różańcem św. Rozpoczynamy zatem w „Niedzieli” edycję specjalnego dodatku pt. „Różaniec za Ojczyznę”, wzywając wszystkich Polaków, by chwycili za różaniec i modlili się w intencji Ojczyzny. Niech zaistnieje w naszych sercach wielkie wołanie do Boga za pośrednictwem Matki Bożej Różańcowej o nawrócenie Polaków i o odrodzenie Polski. Nie jesteśmy pierwsi, którzy prosimy o to Maryję. Wielka modlitwa różańcowa wyzwoliła kiedyś Filipiny, doprowadziła do wyjścia Sowietów z Austrii, a ostatnio pomogła Węgrom. To są znaki, że Matka Boża jest łaskawa, gdy ludzie modlą się na różańcu.

Wzywamy więc dzisiaj wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej za Ojczyznę. Niech nie będzie polskiej rodziny, w której by zabrakło różańca, niech nie będzie polskiego serca, w którym by nie zaistniała różańcowa modlitwa. Polacy, chwyćmy za różaniec w intencji naszej kochanej Ojczyzny, a naprawdę odmieni się jej oblicze!

Podziel się:

Oceń:

2014-01-29 07:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Suchodolski w Watykanie: modlitwa to nasz Power Bank

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa to nasz wewnętrzny Power Bank - wskazał biskup pomocniczy siedlecki Grzegorz Suchodolski, który dziś przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię przy grobie św. Jana Pawła II. Nawiązał do słów Papieża Franciszka, który wczoraj powiedział do księży przebywających w Rzymie na Rekolekcjach Asystentów KSM, aby pracowali mocno, nie zaniedbywali modlitwy i pobożności Maryjnej, bo bez tego będą wewnętrznie puści. „I nie wyzbywajcie się radości” - dodał Franciszek.

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?