Reklama

Kościół

Braniewo/ 31 maja beatyfikacja sióstr katarzynek, ofiar czerwonoarmistów w 1945 r.

Archiwum Sióstr Katarzynek

Beatyfikacja zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 r 15 zakonnic ze Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy odbędzie się 31 maja w Braniewie. W czwartek Kuria Archidiecezji Warmińskiej przedstawiła program uroczystości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To pierwsza beatyfikacja, która odbędzie się na Warmii.

"Czujemy się zobowiązani, żeby nadać temu jak najbardziej podniosły charakter, ponieważ mamy świadomość historyczności tego wydarzenia” – podkreślił metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Mówił, że dla warmińskiego Kościoła to niezwykle istotne zarówno w wymiarze duchowym, jak historycznym. Dlatego kurii zależy, żeby jak najszersze grono wiernych mogło uczestniczyć w tej uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: Świadectwo siostry Martyny: Jestem szczęściarą, bo żyję z Panem Bogiem!

Główne uroczystości odbędą się 31 maja na placu przy bazylice mniejszej w Braniewie, gdzie będzie ustawiony ołtarz polowy. Od godz. 7.00 uczestnicy będą mogli zajmować miejsca w sektorach. Na godz. 10.00 zaplanowano program religijno-artystyczny wprowadzający w istotę uroczystości. O godz. 11.00 rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna pod przewodnictwem delegata papieskiego, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

"Spodziewamy się ponad 10 tys. pielgrzymów z całej Polski" – przekazał koordynator sekretariatu beatyfikacji ks. kan. dr Michał Tunkiewicz.

Podziel się cytatem

Na placu przy bazylice będzie 5 tys. miejsc siedzących. W razie potrzeby kolejne miejsca przewidziano na placu przy straży pożarnej, a w następnej kolejności również w amfiteatrze miejskim. Organizatorzy proszą pielgrzymów, żeby do końca kwietnia zgłaszali chęć udziału w uroczystości poprzez formularz dostępny na stronie: beatyfikacja.katarzynki.org.pl.

Reklama

Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki powiedział, że miasto włączyło się do przygotowań uroczystości od strony logistycznej i chce zapewnić pielgrzymom jak najlepsze warunki. Podkreślił, że wydarzenie ma ogromne znaczenie dla całego regionu.

Proces beatyfikacyjny sióstr katarzynek, które zginęły w 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej na Warmię, rozpoczął się 20 lat temu z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy.

W grudniu 2004 r. został zaprzysiężony w Braniewie Trybunał Diecezjalny z promotorem sprawiedliwości ks. prof. Lucjanem Świto i przewodniczącym Komisji Historycznej ks. prof. Andrzejem Kopiczko. Trybunał przesłuchał kilkudziesięciu świadków w Polsce i w Niemczech, a komisja wyszukała i przebadała dokumentację archiwalną dotyczącą życiorysów i okoliczności męczeńskiej śmierci zakonnic.

9 grudnia 2006 r. zakończył się diecezjalny etap procesu i dokumentacja przewieziona została do Rzymu. Papież Franciszek 14 marca 2024 r. zatwierdził dekret o męczeństwie siostry Krzysztofy Klomfass i jej 14 towarzyszek, męczennic II wojny światowej.

Chodzi o 15 sióstr katarzynek, które zginęły w wyniku działań Armii Czerwonej na Warmii. Poniosły one śmierć w różnych miejscach i okolicznościach, od stycznia do listopada 1945 r. Najmłodsza miała 26 lat, najstarsza 64 lata. Pierwszą zamordowaną w tym gronie była siostra Krzysztofa (Marta) Klomfass, która pracowała jako pielęgniarka w szpitalu Mariackim w Olsztynie. Zginęła 22 stycznia 1945 r. "w obronie czci własnej i chorych, którymi się zajmowała".

Siostra katarzynka z Braniewa Angela Krupińska przypomniała, że zakonnice, które dołączą do grona błogosławionych mogły się ewakuować przed nadejściem Armii Czerwonej.

"Zostały, bo nie wyobrażały sobie, że mogłyby zostawić potrzebujących, żeby ratować siebie. W obliczu zagrożenia myślały o ludziach, którymi się opiekowały: chorych w szpitalach czy starszych ludziach przy parafiach, którzy nie byli w stanie uciekać” – powiedziała. (PAP)

Podziel się:

Oceń:

+9 -1
2025-03-06 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół beatyfikuje ludzi, których wiarę widać

Adobe Stock

O wierze, którą widać po tym jak okazujemy miłosierdzie i w jaki sposób podnosimy swój krzyż mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Eucharystia była sprawowana na stadionie Orła Łódź.

Więcej ...

Kolejny czarny dym nad Watykanem!

2025-05-08 11:52

Vatican Media

W drugim i trzecim głosowaniu na konklawe w czwartek kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się przed południem czarny dym.

Więcej ...

Leon XIII, papież w latach 1878-1903, jeden z twórców katolickiej nauki społecznej

2025-05-08 21:05

wikipedia.org

Gioacchino Pecci był Włochem, arcybiskupem Perugii i 20 lutego 1878 został wybrany papieżem. Przyjął imię Leona XIII. W 1891 r. ogłosił encyklikę "Rerum novarum", uznawaną za fundament współczesnej katolickiej nauki społecznej. Wybór imienia przez nowego papieża uznaje się za nawiązanie do pontyfikatu poprzedniego o tym imieniu i wskazówkę co do linii nowego pontyfikatu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...