Reklama

Francja

Abp de Moulins-Beaufort: dusza Francji jest katolicka, nie możemy być kontrkulturą

wikipedia.org

„Mocno wierzę, że francuska dusza jest katolicka. Nie możemy więc żyć jako kolejna mniejszość. Katolicyzm ma ogromne zasoby duchowe, dzięki którym może z nadzieją stawić czoła wielkim wyzwaniom przyszłości” - powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort. Odwołując się do słów kard. Jean-Marie Lustigera, podkreślił, że cechą charakterystyczną Francji nie jest to, że była doskonale katolickim społeczeństwem, ale że wydała świętych. Dla mnie to jest misją Kościoła - powiedział ustępujący przewodniczący Episkopatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp de Moulins-Beaufort kończy drugą, trzyletnią kadencję. Na wiosennej sesji plenarnej (31marca - 4 kwietnia) francuscy biskupi wybiorą nowego przewodniczącego episkopatu.

Rozliczenie nadużyć to misja naszego pokolenia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podsumowując swą sześcioletnią misję zauważył, że niespodziewanie głównym jego zadaniem było uporanie się ze skandalem nadużyć seksualnych. Przyznał, że wyniki dochodzenia niezależnej komisji były dla niego szokiem. Nigdy jednak nie myślał o ustąpieniu z urzędu czy uchylaniu się od wypełniania swych obowiązków. Ma bowiem świadomość, że zadaniem tego pokolenia biskupów jest definitywne rozwiązanie tego problemu. „Dla Kościoła, który nosił to zło ze sobą, nie wiedząc o nim lub nie chcąc go poznać, jest to wyzwolenie, warunek wyjścia [z tego kryzysu], aby mógł pełnić swoją misję” - powiedział przewodniczący Episkopatu.

Francja czeka na głos Kościoła

Zapytany o wiarygodność Kościoła, zauważył, że we Francji nadal oczekuje się na jego słowo. „Jeśli wybierzemy właściwy czas i właściwy sposób mówienia, nasze słowa są zazwyczaj przyjmowane z zainteresowaniem, a nawet z wdzięcznością” - powiedział metropolita Reims, zastrzegając, że nie oznacza to iż wszyscy się z tym zgadzają czy nawet chcą tego wysłuchać.

Ludzkość zawsze opierała się Bogu

Reklama

„Ludzkość, przynajmniej na Zachodzie, od dawna dokonuje złych wyborów i to mnie martwi - dodał przewodniczący Episkopatu Francji. - Nie jestem pesymistą, ale nie sądzę byśmy zmierzali w kierunku świata, który jest bardziej sprawiedliwy, prawdziwy, braterski i który zachwyca Stwórcę. Stary Testament pokazuje nam jednak, że ludzkość nigdy nie przestaje opierać się Bogu, co nie powstrzymuje Boga przed próbami jej ocalenia”.

Potrzebujemy nowych świętych

Przyznał on, że dla Kościoła we Francji znakiem nadziei jest w ostatnim czasie rosnąca liczba dorosłych proszących o chrzest. Na razie nie przekłada się to na liczbę powołań do kapłaństwa czy życia zakonnego. Jego zdaniem chrześcijaństwo nie może istnieć bez radykalizmu w postaci całkowitego poświęcenia swego życia dla Boga. Dlatego przyszłość Kościoła zależy od nowych świętych, od tego, kto będzie nowym Franciszkiem, Klarą czy Benedyktem.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-11 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Więcej ...

Leon XIV wzywa do „rewolucji wdzięczności i troski” wobec osób starszych

2025-07-10 12:37

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez Leona XIV na tę okazję. Wydarzenie to – ustanowione przez papieża Franciszka – będzie obchodzone w całym kościele w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Towarzystwo Chrystusowe zakończyło XIV Kapitułę Generalną. Nowe impulsy dla misji i przyszłości Zgromadzenia

2025-07-11 08:09

Danuta Witkowska/ mat. prasowy

W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu 9 lipca 2025 zakończyły się obrady XIV Kapituły Generalnej. Spotkanie, które odbyło się w Roku Jubileuszowym 2025, zgromadziło delegatów z całego świata, by - jak sami o sobie powiedzieli - jako „pielgrzymiej nadziei” rozeznawać drogi dalszego rozwoju Zgromadzenia i jego misji wśród Polonii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski