Reklama

Niedziela w Warszawie

Egzamin z wolności

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

- Warto wracać do słów bł. ks. Jerzego Popiełuszki o wolności wewnętrznej, której nie gwarantuje nam żadna wolność zewnętrzna. Można mieć zewnętrzną wolność i być wewnętrznie zniewolonym. Można zewnętrzną wolność mieć ograniczoną lub nie mieć jej wcale i być wewnętrznie wolnym – powiedział w czasie Eucharystii podczas Liturgii Stacyjnej w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu bp Michał Janocha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył głównej Mszy św. w żoliborskim sanktuarium bł. ks. Jerzego i wygłosił homilię, w której nawiązał do trwającego obecnie Roku Jubileuszowego, który papież Franciszek nazywa Rokiem Nadziei.

- Nadzieja ludzka ma wiele wymiarów. Pierwszy, ten związany z doczesnością i ziemią, to nadzieja dostania się na studia, nadzieja na dobrą pracę, dobrą żonę czy męża, nadzieja na potomstwo, na pomyślne rozwiązanie sprawy, na wyjście z choroby. Trudno byłoby żyć bez tych ludzkich małych nadziei. (… ) To jest pierwszy wymiar nadziei, związany z ziemią – wskazał kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Janocha zauważył, iż wielu z obecnych w czasie liturgii przed czterdziestu kilku laty w tej świątyni, która stała się wtedy, dzięki słowu ks. Jerzego, „wielką Arką Nadziei, słuchało tych słów prawdy w świecie kłamstwa, słów nadziei w świecie beznadziei, słów pokrzepienia w świecie, w którym wszystko zdawało się gnić i umierać - nadziei na wolność. Już ją mamy, ks. Jerzy jej nie doczekał”.

Reklama

- Czy ta wolność czyni nas lepszymi, mądrzejszymi, szczęśliwszymi? To przecież teraz, w wywalczonym i okupionym znojem, krwią czasie wolności pustoszeją kościoły, mnożą się samobójstwa na skale przedtem niewyobrażalną. Już nie tysiące, ale miliony młodych i nie tylko młodych ludzi utkwionych w rozmaitych nałogach. Coraz więcej rozbitych rodzin. Nie o taką wolność walczyliśmy – podkreślił bp Janocha i zachęcił do sięgania na powrót do nauczania bł. ks. Jerzego o wolności wewnętrznej, której nie gwarantuje nam żadna wolność zewnętrzna.

- Można mieć zewnętrzną wolność i być wewnętrznie zniewolonym. Można zewnętrzną wolność mieć ograniczoną lub nie mieć jej wcale i być wewnętrznie wolnym. Ta wolność wewnętrzna łączy się, zbrata z najgłębszym wymiarem nadziei. Nadziei, która jest w Jezusie Chrystusie, w Jego krzyżu i zmartwychwstaniu – zaznaczył hierarcha.

Bp Janocha przypomniał również losy cudownego Krucyfiksu z kaplicy Baryczków w warszawskiej archikatedrze.

- 500-lecie Barczkowskiego Krzyża łączymy z Rokiem Jubileuszowym, Rokiem Nadziei. Spes in cruce - w krzyżu nadzieja. Mówimy, że krzyż jest drogą do nieba. Ta droga została utracona przez grzech pierworodny – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej i dodał, że wskutek tego pierwotna sytuacja raju, czyli harmonii człowieka ze sobą samym, człowieka z Bogiem, człowieka z drugim człowiekiem została dramatycznie zniszczona.

- Chrystus przyjmując na siebie grzech całego świata, On jeden bez grzechu, otwiera nam zamkniętą dotąd drogę do raju, czyli harmonię z Bogiem, z sobą samym i z ludźmi. Droga do tej harmonii prowadzi przez wiarę, nadzieję i miłość. A w Wielkim Poście uświadamiamy sobie szczególny wymiar tej drogi, który Kościół nieustannie nam przypomina, a mianowicie: post, modlitwa i jałmużna – wskazał kaznodzieja.

Reklama

Jak podkreślił hierarcha, post powinien dotyczyć nie tylko tego, co wchodzi do naszych ust, ale i tego, co z nich wychodzi.

- Post ust, post pokarmów, post słów, post oczu, post uszu. To wszystko pomaga nam w uregulowaniu wewnętrznej harmonii naruszonej poprzez nadużycie mediów, które czynią z naszej duszy śmietnik bezzsensownych, słuchanych słów, które przetwarzamy wyprodukowując własne bezzsensowne słowa; bezsensownych obrazów, które powodują w nas permanentny chaos. Post, oczywiście w odniesieniu do Boga, przywraca nam harmonię z samą sobą.

Również ogromne znaczenie ma głęboka modlitwa, która pomaga ludziom w przywróceniu harmonii z Bogiem, jak i jałmużna, czyli hojność serca, dzielenie się tym, co mam, wrażliwość na ubogich, przywraca harmonię z bliźnimi.

- Ta potrójna droga postu, modlitwy i uczynków miłosierdzia pomaga nam również w oczyszczeniu serca i w odzyskiwaniu utraconej nadziei – podkreślił bp Janocha.

Nawiązując do modlitwy „Ojcze nasz”, hierarcha wskazał na fundamentalne znaczenie przebaczenia.

- Nie ma przebaczenia Bożego bez przebaczenia bliźnim i ja bliźnim nie będę umiał przebaczyć do końca, jeśli nie odczuję przebaczenia Bożego. Z tym wiąże się odpust, który - przypomina papież Franciszek - w pierwszych wiekach chrześcijaństwa miał tą samą nazwę, co miłosierdzie. Odpust, który przyjmowany czystym sercem, bez przywiązania do grzechów nawet lekkich, czyni nas otwartymi na przebaczenie i pomaga nam również w nawiązaniu głębszych więzi z naszymi zmarłymi, za których to odpuszczenie możemy ofiarowywać każdego dnia – przypomniał sufragan warszawski.

W niedzielę 16 marca kolejnym kościołem stacyjnym będzie parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie na Bemowie przy ul. Ks. Markiewicza 1. Świątynia będzie otwarta od godz. 6.00 do 21.00. Głównej Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-16 00:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Myśl na tydzień - bp Michał Janocha

Bp Michał Janocha

Episkopat News

Bp Michał Janocha

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat