Reklama

Kościół

Prymas Polski: obchody milenium koronacji okazją do podkreślenia wspólnych korzeni

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

„Głęboko wierzę, że tak jak uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski pokazały, że nasza wspólna historia przede wszystkim łączy, a nie dzieli, tak i obchody milenium królewskich koronacji mogą być dobrą okazją do podkreślenia wspólnych korzeni, z których wyrośliśmy” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas II Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej, który odbył się 19 marca w Gnieźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim wystąpieniu metropolita gnieźnieński przypomniał, że obok 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w tym roku przypada również 1025-lecie powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, najstarszej organizacji kościelnej na ziemiach polskich. Wraz z nią powołane zostały podległe jej biskupstwa ze stolicami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. „U progu drugiego tysiąclecia naród polski zyskał prawo, by na równi z innymi narodami włączyć się w proces tworzenia nowego oblicza Europy” - cytował św. Jana Pawła II abp Polak.

„Ten rok - mówił dalej - to przede wszystkim 1000-lecie koronacji królewskich Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II Lamberta. Nie sposób przejść obok tych rocznic obojętnie” - stwierdził, przyznając, że choć początków naszej Ojczyzny upatrujemy w Chrzcie Mieszka I z 966 r., a w Zjeździe Gnieźnieńskim widzimy podkreślenie roli, jaką w Europie zaczęła odgrywać rodząca się wówczas Polska, to jednak właśnie koronacja Bolesława Chrobrego na króla, która miała miejsce w gnieźnieńskiej katedrze, była aktem ostatecznie przypieczętowującym polską państwowość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Samo wydarzenie miało wymiar sakralny. Uroczystego namaszczenia, a następnie koronacji Bolesława dokonał arcybiskup Hipolit, ówczesny metropolita gnieźnieński. Obrzęd ten został powtórzony jeszcze tego samego roku w stosunku do jego syna Mieszka II Lamberta i jego żony Rychezy. Od tego momentu możemy gnieźnieńską katedrę z dumą nazywać aulą koronacyjną królów Polski” - wskazał abp Polak.

Podziel się cytatem

Podkreślił również, że ścisły związek, jaki na przestrzeni wieków istniał między koronowanymi królami a arcybiskupami gnieźnieńskim, pokazuje, że historie rodzącego się państwa i rozwijającego się paralelnie Kościoła wzajemnie się przenikały.

Reklama

„Związek ten przetrwał próbę czasu i dziś daje nadzieję na to, że można - przy zachowaniu i poszanowaniu wzajemnej autonomii - razem owocnie współpracować dla dobra wszystkich Polaków. Głęboko wierzę, że tak jak uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski pokazały, że nasza wspólna historia przede wszystkim łączy, a nie dzieli, tak i obchody milenium królewskich koronacji mogą być dobrą okazją do podkreślenia wspólnych korzeni, z których wyrośliśmy” - powiedział na koniec Prymas Polski.

W II Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej uczestniczyli samorządowcy z całego regionu, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz województwa. Spotkanie było jedną z inicjatyw wpisujących się w obchody milenium koronacji królewskich w Gnieźnie. I Sejmik odbył się w 2018 roku, w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Główne obchody jubileuszowe kościelne i państwowe odbędą się w Gnieźnie w dniach 26-27 kwietnia w łączności z odpustem ku czci św. Wojciecha. W Gnieźnie obradować będzie m.in. zgromadzenie narodowe. Odbędzie się również koncert koronacyjny oraz uroczysta Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem Episkopatu Polski, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-19 17:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lilka z Kossaków

2025-06-30 18:52

Niedziela Ogólnopolska 27/2025, str. 58-59

commons.wikimedia.org

Rok 2025 ma kilku literackich patronów, a wśród nich tylko jedną kobietę – autorkę utworów, które śpiewali Demarczyk, Niemen, Janda. A współcześnie śpiewa Sanah, której Pocałunki i Ofelia przypomniały nam o twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – nieco zapomnianej postaci literackiej bohemy dwudziestolecia międzywojennego.

Więcej ...

Papież pozdrowił pielgrzymów z Jasnej Góry

2025-07-13 12:27

Vatican Media

Po modlitwie Anioł Pański Papież Leon XIV pozdrowił pielgrzymów, którzy przybyli dziś do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie oraz uczestników Letniego Kursu Akademii Liturgicznej z Polski.

Więcej ...

Rozróby na obchodach Dnia Bastylii w Paryżu. Zatrzymano aż 176 osób

2025-07-14 13:15
Zdjęcie poglądowe. W Paryżu minionej nocy doszło do wielu aktów agresji

Adobe Stock

Zdjęcie poglądowe. W Paryżu minionej nocy doszło do wielu aktów agresji

Aż 176 osób zostało zatrzymanych w nocy z niedzieli na poniedziałek w Paryżu w związku z wykroczeniami i przypadkami przemocy, do których doszło w związku z obchodami Dnia Bastylii, przypadającym 14 lipca świętem narodowym Francji - poinformowała policja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski