Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: czy poprzez waszą posługę Kościół dowie się o Bogu?

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Prawdziwe owoce, których Chrystus się po was spodziewa, to nie są te, które w was się jeszcze wydarzą. Ważniejsze jest to, co ludzie będą mieli z waszego lektoratu i akolitatu. Co z tego będzie miał Kościół? Ile z tego Kościół dowie się o Bogu, który jest miłosierdziem? - mówił kard. Grzegorz Ryś w Aleksandrowie Łódzkim.

W III Niedzielę Wielkiego Postu kard. Grzegorz Ryś udzielił posługi lektoratu i akolitatu 15 seminarzystom oraz włączył jednego z alumnów do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Posługi są kolejnymi etapami przygotowania do święceń kapłańskich. Tegoroczna uroczystość odbyła się w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii św. Łukasza, podkreślając wymiar nawrócenia poprzez zmianę myślenia. – Jest myślenie, które może człowieka zabić. Pierwszy wymiar takiego myślenia jest taki, że mamy ciągle ochotę pytać o grzechy innych – podkreślił duchowny i dodał: - Jezus jest bezradny wobec takich ludzi, którzy ciągle myślą o grzechach innych.

Reklama

Ponadto kard. Ryś powiedział o tragicznym obrazie Boga. – Jest to obraz Boga, który może zabić. Widzenie w Bogu wyłącznie sędziego i reagującego natychmiast na każde nasze przewinienie. (…) Jezus mówi, że jeśli nie zmienimy takiego myślenia o Bogu, to zginiemy, bo to jest zabójcze – wyjaśnił.

W kolejnej części homilii metropolita łódzki nawiązał do Przypowieści o nieurodzajnym figowcu, podkreślając, że Bogu daje radość dobro, które czyni człowiek. – Bóg nie ma żadnego zainteresowania w popełnianym przez nas złu. Ma absolutne zainteresowanie w dobru, które możemy przynieść, w owocach. Bóg kocha widzieć, jak my owocujemy. (…) Boga obchodzi nasze owocowanie, bo kocha widzieć, jak jesteśmy piękni, jak się rozwijamy, jak się stajemy dojrzalsi, lepsi. Bóg kocha dobro – powiedział kard. Ryś.

Na zakończenie metropolita łódzki zwrócił się do seminarzystów z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. – Drzewo owocuje dla innych. Wasz lektorat, akolitat, przyszłe kapłaństwo nie jest dla was. Dla was jest wasz chrzest, dla waszej godności jesteście ochrzczeni i to powinno wam wystarczyć. (…) Prawdziwe owoce, których Chrystus się po was spodziewa, to nie są te, które w was się jeszcze wydarzą. Ważniejsze jest to, co ludzie będą mieli z waszego lektoratu i akolitatu. Co z tego będzie miał Kościół? Ile z tego Kościół dowie się o Bogu, który jest miłosierdziem? – pytał kard. Ryś.

Zadaniem lektora jest przede wszystkim czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Poprzez posługę akolitatu Kościół powierza kandydatom troskę o Ciało i Krew Chrystusa – akolici pomagają diakonom i prezbiterom w wykonywaniu ich posługi i jako nadzwyczajni szafarze mogą udzielać wiernym Komunii św. oraz wystawiać Najświętszy Sakrament. Obrzęd ad missio to uroczyste włączenie alumna do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.


Podziel się:

Oceń:

2025-03-23 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Być podobną do Boga – Być jak On

Justyna Kunikowska

Więcej ...

Relikwie św. Augustyna i jego matki Moniki w pektorale Leona XIV

2025-05-10 14:09

Vatican Media

W insygniach noszonych przez Papieża w dniu wyboru 8 maja ukryty jest prawdziwy program świętości biskupiej. Przechowywane w nich fragmenty kości należą do świadków świętości związanych z zakonem augustianów, ucieleśniających wierność, reformę, służbę i męczeństwo.

Więcej ...

Kard. Müller: konklawe przebiegło bardzo harmonijnie - rzeczywistość zawsze różni się od filmu

2025-05-10 14:10
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

„Konklawe było bardzo harmonijne. Rzeczywistość zawsze różni się od filmu. Bóg łaskawie posłużył się sumieniem i kompetencjami Świętego Kolegium Kardynałów Kościoła Rzymskiego, aby wybrać następcę samego Piotra. Wierzymy w Ducha Świętego, który prowadzi Kościół Chrystusowy. I prosimy tego samego Ducha Bożego, aby umocnił nowo wybranego papieża Leona XIV do zjednoczenia Kościoła w wyznawaniu „Chrystusa, Syna Boga żywego” (Mt 16,16) - oświadczył kard. Gerhard Ludwig Müller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kościół

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Wiadomości

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...