Reklama

Sport

Holandia rywalem Polski w eliminacjach Mistrzostw Świata 2026

2025-03-24 08:58
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz

PAP/EPA

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz

Holandia po porażce z Hiszpanią w rzutach karnych w ćwierćfinale piłkarskiej Ligi Narodów będzie rywalem Polski w eliminacjach mistrzostw świata 2026. Oprócz aktualnych mistrzów Europy do turnieju finałowego LN awansowały Niemcy, Portugalia i Francja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym spotkaniu - w Rotterdamie - Holendrzy zremisowali 2:2. Taki sam wynik był po 90 minutach rewanżu w Walencji, a po dogrywce 3:3. W serii "jedenastek" lepsi 5-4 okazali się gospodarze.

W regulaminowym czasie obie bramki dla Hiszpanów, w tym jedną z rzutu karnego, zdobył Mikel Oyarzabal (w 8. i 67. minucie), a dla "Pomarańczowych" - Memphis Depay z karnego (54.) i Ian Maatsen (79.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dogrywka przyniosła kolejne emocje i gole. Hiszpanie po raz trzeci objęli prowadzenie - tym razem po niezwykle efektownej akcji i ładnym strzale Lamine'a Yamala w 103. minucie, ale w 109. wyrównał z rzutu karnego Xavi Simons.

W serii "jedenastek" w ekipie gospodarzy pomylił się tylko Yamal, zaś wśród Holendrów Noa Lang i Donyel Mallen.

Już po grudniowym losowaniu eliminacji mistrzostw świata było wiadomo, że przegrany z tej rywalizacji będzie przeciwnikiem Polski, Finlandii, Litwy i Malty w grupie G.

Holendrzy mogą więc skupić się już na kwalifikacjach do mundialu, które zaczną 7 czerwca od wyjazdowego meczu z Finlandią.

Tymczasem Hiszpanie, mistrzowie Europy z 2024 roku, na razie będą szykować się do czerwcowego turnieju Final Four Ligi Narodów, gdzie bronią tytułu.

Reklama

Rzuty karne potrzebne były również w rewanżowym ćwierćfinale Francji z Chorwacją. "Trójkolorowi" odrobili dwubramkową stratę z pierwszego meczu (0:2) i w rewanżu zwyciężyli 2:0, po golach w drugiej połowie Michaela Olise i Ousmane'a Dembele, a rzuty karne wygrali 5-4.

W turnieju finałowym Ligi Narodów wystąpi też Portugalia, która okazała się lepsza po dogrywce 5:2 od Danii (na wyjeździe przegrała 0:1), a także Niemcy - zremisowali 3:3 w sędziowanym przez Szymona Marciniaka rewanżu u siebie Włochami, ale pierwszy mecz wygrali 2:1.

Już na początku rewanżowego meczu Portugalii z Danią rzutu karnego nie wykorzystał Cristiano Ronaldo. Później jednak zrehabilitował się, strzelając w 72. minucie swoją 136. bramkę w historii występów w kadrze narodowej - jest absolutnym rekordzistą na świecie.

Po 90 minutach w Lizbonie było 3:2, a ostatecznie 5:2. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył Francisco Trincao.

Bardzo ciekawie było też w rywalizacji Niemców z Włochami w Dortmundzie, gdzie mnóstwo pracy miał Marciniak. Znany polski arbiter kilka razy konsultował się z VAR.

Do przerwy gospodarze prowadzili już 3:0 - jedna z bramek padła w kuriozalnych okolicznościach, po strzale Jamala Musiali praktycznie do pustej braki. Chwilę wcześniej Niemcy błyskawicznie wykonali rzut różny, kompletnie zaskakując obronę rywali i bramkarza Gianluigiego Donnarummę.

"Niemcy wystrzelili z bloków i zagrali najlepszą pierwszą połowę od ponad dekady, oddając 16 strzałów na bramkę" - napisała agencja Reuters.

W drugiej części Italia wzięła się jednak do pracy i zdobyła trzy bramki, z czego dwie Moise Kean. To było jednak za mało na odwrócenie losów rywalizacji.

Reklama

Dwumecz Włochów z Niemcami wyłonił jednocześnie gospodarza czerwcowego turnieju finałowego LN, który odbędzie się w Monachium i Stuttgarcie (gdyby Italia była górą, areną Final Four miały być dwa stadiony w Turynie).

W niedzielę rozegrano także osiem meczów barażowych - o utrzymanie lub awans do dwóch najwyższych dywizji Ligi Narodów.

W najciekawszej rywalizacji walcząca o pozostanie w dywizji A Belgia odrobiła z nawiązką dwubramkową stratę z Ukrainą (1:3) i wygrała rewanż u siebie 3:0. Wszystkie gole – w tym dwa Romelu Lukaku - strzeliła miedzy 70. i 86. minutą.

Z najwyższą dywizją żegna się Szkocja, która jesienią wyprzedziła w tabeli reprezentację Polski. Wprawdzie w dwumeczu barażowym wygrała najpierw na wyjeździe z Grecją 1:0, ale w rewanżu uległa u siebie aż 0:3 - w kolejnej edycji wystąpi więc na tym samym poziomie, co kadra Michała Probierza.

Ponadto z dywizji A spadły Węgry, które okazały się wyraźnie słabsze od robiącej stałe postępy Turcji (1:3 i w rewanżu w Budapeszcie 0:3), zaś pozostała w niej Serbia, która pokonała u siebie Austrię 2:0 (w pierwszym meczu było 1:1).

Po dwumeczach między zespołami z dywizji B i C wiadomo, że w wyższej z nich zagrają: Gruzja, Kosowo, Słowenia oraz Irlandia. Wygrały dwumecze - odpowiednio - z Armenią, Islandią, Słowacją oraz Bułgarią.

Tutaj emocje były tylko w parze Słowenii ze Słowacją, gospodarze triumfowali po dogrywce 1:0. Najbardziej zaimponowała rozpędzona od wielu miesięcy Gruzja - wygrała z Armenią 6:1, a wcześniej 3:0.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych i barażowych piłkarskiej Ligi Narodów:

23 marca

Reklama

ćwierćfinały

*Hiszpania - Holandia 3:3 dogr. (2:2, 1:0), karne 5-4; pierwszy mecz 2:2

*Francja - Chorwacja 2:0 dogr. (2:0, 0:0), karne 5-4; 0:2

*Portugalia - Dania 5:2 dogr. (3:2, 1:0); 0:1

*Niemcy - Włochy 3:3 (3:0); 2:1

baraże między dywizjami A i B

Węgry - *Turcja 0:3 (0:2); 1:3

*Serbia - Austria 2:0 (0:0); 1:1

Szkocja - *Grecja 0:3 (0:2); 1:0

*Belgia - Ukraina 3:0 (0:0); 1:3

baraże między dywizjami B i C

*Gruzja - Armenia 6:1 (5:0); 3:0

Islandia - *Kosowo 1:3 (1:2); 1:2

*Słowenia - Słowacja 1:0 dogr.; 0:0

*Irlandia - Bułgaria 2:1 (0:1); 2:1

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Holandia: Konferencja Episkopatu za błogosławieństwami dla osób w związkach homoseksualnych

Karol Porwich/Niedziela

Holenderscy biskupi Kościoła katolickiego opowiadają się za błogosławieństwami osób homoseksualnych pozostających w związkach - wynika z oświadczenia Konferencji Episkopatu Holandii. „Nie chcemy nikogo pozbawiać wsparcia i mocy Bożej” – głosi opublikowane w środę oświadczenie.

Więcej ...

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

2025-04-21 20:07

Grzegorz Gałązka

Powody śmierci Papieża: udar mózgu, śpiączka i niewydolność krążeniowa.

Więcej ...

Kardynałowie spotykają się na pierwszej kongregacji generalnej

2025-04-22 09:29
Kard. Giovanni Battista Re

Vatican Media

Kard. Giovanni Battista Re

O godz. 9 rozpoczyna się pierwsza kongregacja generalna kardynałów. Podjęte na niej zostaną pierwsze decyzje o przeniesieniu ciała zmarłego papieża do Bazyliki św. Piotra oraz w sprawie przygotowań do jego pogrzebu. Kongregację zwołał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Biorą w niej udział wszyscy przybyli do Rzymu kardynałowie, również ci, którzy ze względu na wiek nie będą wybierać nowego papieża. Odtąd kongregacje generalne będą się odbywały codziennie aż do konklawe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę