Reklama

Niedziela Częstochowska

Papież w seminarium

Maciej Orman/Niedziela

30 marca abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wprowadził relikwie św. Jana Pawła II do kościoła Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie oraz przewodniczył tam Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując w homilii do przypowieści o miłosiernym ojcu oraz do encykliki św. Jana Pawła II „Dives in Misericordia”, hierarcha wskazał, że „miłosierdzie to miłość, która jest drugim imieniem Boga”. – Tego właśnie uczymy się również szczególnie przez jego posługę i pontyfikat, a także przez wyniesienie przez niego na ołtarze s. Faustyny Kowalskiej. Te okoliczności przypominają nam o tym, że miłosierdzie jest bez granic, tylko trzeba umieć znaleźć się w jego przestrzeni własną i wolną decyzją powrotu – wyjaśnił abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do WMSD w Częstochowie

Metropolita częstochowski wspominał, że po śmierci papieża Polaka „zabiły serca dzwonów, a właściwie potem zabiły zatrzymane serca ludzkie”. – Kiedy po jego śmierci przyszedł czas żałoby, ogarnął nas smutek, ale nie żałowaliśmy łez, nie dając dostępu rozpaczy. Czując na sobie ciężar Chrystusa, czuwaliśmy całymi godzinami przy znakach, odgrzebując naprędce w oczyszczonej pamięci jego ciepły głos, jego twarz, jego słowa najprostszej szczerości i czytelne gesty pasterza i świadka Chrystusowego Kościoła – kontynuował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo powtórzył za św. Janem Pawłem II, że Miłość miłosierna, objawiona w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, jest potężniejsza od śmierci, grzechu i każdego zła.

Reklama

– Jakże te słowa wpisują się dzisiaj w naszą modlitwę, w nasze obdarowanie relikwią krwi św. Jana Pawła II. Gdybyśmy nie wierzyli, podobnie jak on, w tajemnicę Chrystusa zmartwychwstałego, żyjącego w swoim Kościele, w tajemnicy obcowania świętych, wtedy nie znaleźlibyśmy większego sensu na przemijanie, a on nas tego nauczył – nie tylko w słowach, ale cierpieniem i śmiercią – przyznał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Jak przypomniał ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, „teologiczna podstawa kultu relikwii opiera się na prawdzie wiary o świętych obcowaniu, które w istocie polega na duchowej łączności przez wspomnienia i modlitwę”. – Relikwiarz ułatwia kontakt ze świętym. Wśród wiernych istnieje przekonanie, że w relikwiach jest pewna moc Boga, a kto się ich dotknie, otrzymuje łaskę, a nawet doznaje cudu. Kościół naucza, że relikwie świętych są świątynią Ducha Świętego i żyje w nich Chrystus, dlatego zaleca ich kult. One uświęcają miejsca ich przechowywania i zachęcają wiernych do życia według wzoru świętych, a ci, których o to prosimy, wstawiają się do Boga za nami – wyjaśnił ks. Selejdak.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny zauważył, że papież Polak wiele uwagi poświęcił formacji kapłańskiej. Dowodem tego była jego adhortacja apostolska „Pastores dabo vobis”, która stanowi wzorcowy program współczesnej formacji kapłańskiej. Święty Jan Paweł II podkreślił w niej m.in. konieczność istnienia seminarium jako niezbędnej wspólnoty na etapie formacji do kapłaństwa: „Seminarium, zgodnie ze swą najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą kontynuacją wspólnoty Apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję”.

Papież Polak poświęcił gmach seminarium w Częstochowie 15 sierpnia 1991 r.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-30 20:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu: trzeba działać!

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Już nie ma czasu na czekanie, trzeba działać!” - czytamy w papieskim przesłaniu na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu. Dołączając się do apelu swojego świętego poprzednika wygłoszonego 10 maja 1980 r. w Wagadugu w Burkina Faso, Franciszek wzywa do wysłuchania głosu ubogich i cierpiących. „Niektóre kraje w tym regionie Afryki Zachodniej nadal doświadczają kryzysów coraz bardziej zagrażających pokojowi, stabilności, bezpieczeństwu i rozwojowi” - czytamy w tekście.

Więcej ...

Papież zadzwonił do patriarchy: koniec rzezi w Gazie, niech skończy się ta nieuzasadniona tragedia

2025-07-18 11:14
Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Vatican Media

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię. Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską.

Więcej ...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat