Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: Bogdan Rymanowski spotkał się z uczniami liceum sióstr nazaretanek

2025-04-03 18:31

zrzut ekranu YT

Każde wejście na antenę wiązało się z ryzykiem, że to właśnie oni będą musieli przekazać widzom tragiczną wiadomość - tak znany dziennikarz Bogdan Rymanowski wspomina 2 kwietnia 2005 r., dzień śmierci Jana Pawła II. Znany dziennikarz spotkał się z uczniami szkoły średniej prowadzonej przez siostry nazaretanki w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach cyklu "Obywatelki Świata" Liceum Sióstr Nazaretanek odwiedził Bogdan Rymanowski - gwiazda dziennikarstwa Radia Zet i Polsat News. Podczas spotkania dziennikarz opowiedział o blaskach i cieniach swojego zawodu, a także o wyzwaniach, jakie napotykał w trakcie trwającej już ponad 30 lat kariery. Wspominał też swoje spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz jego pożegnanie. Nie zabrakło również historii o wywiadzie ze Zbigniewem Herbertem.

Gdyby ta rozmowa była na żywo to spaliłbym się ze wstydu

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów spotkania była opowieść Rymanowskiego o jego rozmowie ze Zbigniewem Herbertem na początku lat 90. Dziennikarz wspominał o swojej fascynacji Herbertem i o tym, jak niespodziewanie odebrał telefon od Katarzyny Herbert, która oznajmiła, że jej mąż chce z nim porozmawiać. Niezwykle poruszający był moment, gdy Herbert - już wtedy ciężko chory - powiedział: „Pan chciał ze mną rozmawiać, proszę”. Rymanowski, zaskoczony i nieprzygotowany, poczuł ogromną presję. Po kilkunastu sekundach ciszy poeta zaproponował, by rozmowę przeprowadzić następnego dnia. Gdy już do niej doszło, Herbert rozpoczął od oświadczenia: „Skandalem jest, gdy dziennikarz proszący o wywiad nie jest do niego przygotowany”. Dla młodego wówczas dziennikarza było to prawdziwe zawodowe doświadczenie, które zapamiętał na całe życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II

Reklama

Podczas spotkania dzienniakarz wrócił także do wydarzeń związanych ze śmiercią Jana Pawła II. Wspominał, jak jego ekipa telewizyjna poleciała do Watykanu pod koniec marca 2005 roku, by relacjonować pogarszający się stan zdrowia papieża. Każde wejście na antenę wiązało się z ryzykiem, że to właśnie oni będą musieli przekazać widzom tragiczną wiadomość. 2 kwietnia o godzinie 21:37, informację o śmierci Ojca Świętego ogłosił jego kolega, śp. Grzegorz Miecugow.

Czy warto pójść na studia dziennikarskie?

Podczas spotkania pojawił się także temat wykształcenia dziennikarskiego. Rymanowski przyznał, że choć sam nie ukończył dziennikarstwa - studiował prawo - to nie czuje, by mu to w czymkolwiek przeszkodziło. Podkreślił, że wielu dziennikarzy ma wykształcenie z innych dziedzin, takich jak politologia, filozofia czy anglistyka. W jego ocenie dziennikarstwo powinno być zawodem otwartym dla wszystkich, którzy mają pasję i determinację, a doświadczenie zdobywa się w praktyce.

Cykl spotkań w Liceum Sióstr Nazaretanek

Żeńskie Liceum Sióstr Nazaretanek w ramach cykli „Obywatelki Świata” i „Znany Przyjaciel Jezusa” organizuje spotkania z inspirującymi postaciami. Gośćmi szkoły byli już m.in. Muniek Staszczyk, Ida Nowakowska, Misiek Koterski, Karolina Hytrek-Prosiecka czy przedstawiciele BBN i ONZ. Szkoła już planuje kolejne wydarzenia w ramach cyklu Obywatelki Świata, dostarczając uczennicom niezapomnianych spotkań z ludźmi, którzy kształtują rzeczywistość.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy oddają hołd św. Janowi Pawłowi II

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana Bazyliki watykańskiej ciągle są tłumy. Przychodzą tu turyści z całego świata zwiedzający Bazylikę, ale przede wszystkim wierni, którzy chcą oddać cześć Papieżowi z Polski i pomodlić się przy jego relikwiach.

Więcej ...

Słuchaj, chrześcijaninie!

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 20

Adobe Stock

Słuchanie i mówienie są jednymi z głównych wymiarów Liturgii Słowa Niedzieli Palmowej. Krok za nimi idą posłuszeństwo i świadectwo. Proroctwo Izajasza, zapowiadające misję Syna Bożego, mówi najpierw o „otwarciu Jego ucha”, by wsłuchiwał się w głos Boga Ojca, by później strudzonych krzepić słowem, a także wiernie świadczyć o miłości danej z „Góry”. Miłości prawdziwej, bo ewangelicznej, niecofającej się nawet przed okrutnym cierpieniem.

Więcej ...

Najważniejsze to osobista więź z Chrystusem

2025-04-13 16:57
Nowi szafarze pochodzą z całej diecezji

Karolina Krasowska

Nowi szafarze pochodzą z całej diecezji

W diecezji mamy 41 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Błogosławieństwa do posługi kandydatom udzielił bp Paweł Socha.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...