Reklama

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

"Zgodnie z zapowiedziami, Miasto przekaże w odpłatne użytkowanie Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika. Obiekt pozostanie przestrzenią liturgii, będzie także otwarty na wydarzenia artystyczne, wpisując się w dynamiczny rozwój dzielnicy kulturalno-kreatywnej" - poinformowała w tym tygodniu Archidiecezja Krakowska, zaznaczając, że "wyraża wdzięczność władzom Miasta oraz Agencji Rozwoju Miasta Krakowa za życzliwość i współpracę".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W 2019 r. został zakupiony wraz z 9-hektarowym terenem i obiektami poszpitalnymi od Szpitala Uniwersyteckiego. Przekazanie zarządu nad nieruchomościami zgodnie z umową jest realizowane etapami i kolejne obiekty znajdują swoich przyszłych użytkowników" - przypomniała archidiecezja.

Dodała, że przedstawiciele Gminy Miejskiej Kraków wielokrotnie podkreślali, że obiekt zachowa dotychczasową funkcję sakralną i wykorzystanie zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności (wydarzenia z zakresu kultury muzycznej).

Reklama

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa – zarządzająca miejskim terenem na Wesołej – w imieniu miasta prowadziła rozmowy z Kurią Metropolitalną w Krakowie, aby zapewnić kontynuację sprawowania liturgii w kościele św. Łazarza. Kościół został przekazany w użytkowanie Archidiecezji Krakowskiej 1 kwietnia.

"Poza rolą sakralną kościół będzie także miejscem wybranych wydarzeń muzycznych. Agencja zadba o to, aby organizacja koncertów odbywała się z poszanowaniem charakteru miejsca" - zaznaczyła archidiecezja.

Archidiecezja poinformowała, że "obowiązywać będą szczegółowe zasady dotyczące: treści artystycznych – wydarzenia będą sięgać do tradycji sakralnej i klasycznej oraz innych form sztuki, zgodnych z charakterem przestrzeni; standardów technicznych – organizacja koncertów będzie uwzględniać minimalizację uciążliwości dla użytkowników oraz dbałość o zabytkowe wyposażenie; zasad zachowań – uczestnicy koncertów będą zobowiązani do przestrzegania odpowiedniego stroju i etykiety, respektując sakralny charakter miejsca".

Podziel się cytatem

Podkreślono, że kościół św. Łazarza "pozostanie miejscem liturgii, ale stanie się także przestrzenią otwartą na kulturę muzyczną, wzbogacając ofertę kulturalną Wesołej – dzielnicy kreatywnej".

Prezeska Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak powiedziała portalowi LoveKraków.pl, że "strona kościelna będzie co miesiąc uiszczać czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów zgodnie ze zużyciem". "Stawka jest zbliżona do tej, jaką płacą podmioty kulturalne działające na Wesołej" – dodała.

Kościół św. Łazarza to budowla barokowa powstała w latach 1634-83 dla karmelitów bosych. W 1787 r. opiekę nad kościołem przejęły siostry szarytki, wówczas budynki klasztorne przeznaczono na szpital św. Łazarza - stąd dzisiejsze wezwanie kościoła. Od 1863 r. kościołem opiekują się księża misjonarze. W 2019 roku stał się własnością miasta.

ksi/ miś/ aba/

Podziel się:

Oceń:

+19 -3

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Z Katedry na Wawelu wyruszyła tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława

Pomnik św. Stanisława stojący pośrodku sadzawki św. Stanisława przy kościele na Skałce

Bożena Sztajner/Niedziela

Pomnik św. Stanisława stojący pośrodku sadzawki św. Stanisława przy kościele na Skałce

Z Katedry na Wawelu do Klasztoru Ojców Paulinów na Skałce wyruszyła w niedzielę rano procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. W uroczystości biorą udział biskupi z całego kraju, przedstawiciele władz państwowych i wierni.

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz VI Bractwo Henryka Pobożnego działające w Legnicy wręczyło nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami