Reklama

Polska

Gniezno: dziękczynienie za plony pod przewodnictwem Prymasa Polski

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Archidiecezja gnieźnieńska dziękuje za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe w wymiarze diecezjalnym odbyły się 30 sierpnia w Gnieźnie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. „Czas dożynek to czas wdzięczności, ale i czas nadziei, że zebrane plony nie zostaną nigdy w żaden sposób zmarnowane czy roztrwonione” – mówił w homilii metropolita gnieźnieński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do gnieźnieńskiej katedry przyjechały delegacje rolników z różnych parafii i dekanatów archidiecezji . Przywiezione przez nich wieńce, jak i chleb dożynkowy – "dar Boży i owoc pracy rąk ludzkich", zostały złożone przy ołtarzu i po homilii poświęcone przez abp. Wojciecha Polaka. Wskazując na ich bogatą symbolikę Prymas podkreślił, że wyrażają one także nadzieję, że w naszej Ojczyźnie nigdy nikomu nie zabraknie chleba i że nie trzeba będzie powtarzać gorzkich słów emigracyjnej pieśni, że „ziemię porzucić trzeba dla chleba”.

Metropolita gnieźnieński powtórzył również za papieżem Franciszkiem, że wciąż wielkim skandalem jest fakt, że istnieje żywność wystarczająca dla wszystkich i że głód jest przede wszystkim wynikiem złej dystrybucji dóbr i dochodów. Ten problem – jak stwierdził papież – staje się poważniejszy, a może jeszcze bardziej gorszący w kontekście powszechnego marnotrawstwa. „Jak bowiem można je pogodzić z cierpieniem i niedostatkiem, z biedą, w której żyją nasze siostry i nasi bracia” – pytał Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Czas dożynek – mówił dalej – to czas dziękczynienia, ale i nadziei, że w naszym kraju zebrane plony nie zostaną nigdy i przez nikogo w żaden sposób zmarnowane czy roztrwonione, że za pracę otrzymamy słuszną zapłatę, że pomoże ona godnie żyć nam i naszym bliskim. Przecież jesteśmy z kraju, o którym poeta mówi, że kruszynę chleba podnosi się tu przez uszanowanie dla darów nieba. Chcemy o tym pamiętać i chcemy tej pamięci i tego szacunku uczyć nasze młode pokolenia” – podkreślił hierarcha.

„Chcemy uczyć szacunku dla człowieka i jego pracy poprzez codzienne gesty solidarności wobec bardzo konkretnych form nędzy, z jaką się spotykamy” – przywołał słowa papieża Franciszka Prymas, dodając, że w nauce tej nie tyle chodzi o sporadyczne gesty hojności, ale raczej o formowanie nowego sposobu postrzegania i rozwiązywania problemów, który ostatecznie utoruje drogę do odważnego podejmowania koniecznych reform i umożliwi ich realizację.

Reklama

„Mieści się w nim również to wszystko, o co dziś, w obliczu przeżywanego w Europie kryzysu w sprzedaży produktów rolnych, wywołanego, jak wiemy, z nałożonych na nie embargiem, właśnie w duchu solidarności i dobrze pojętej zasady pomocniczości, słusznie się upominamy” – zauważył metropolita gnieźnieński.

Wspólnie z Prymasem Polski Mszę św. celebrowali duszpasterze rolników oraz kapłani towarzyszący delegacjom przybyłym z archidiecezji gnieźnieńskiej. Poszczególne wspólnoty parafialne dziękowały lub podziękują za plony także indywidualnie, w swoich kościołach parafialnych.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-30 17:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski modlił się za zmarłych arcybiskupów, biskupów i kanoników gnieźnieńskich

BOŻENA SZTAJNER

Abp Wojciech Polak wspólnie z kapłanami i wiernymi modlił się w Dzień Zaduszny w katedrze gnieźnieńskiej za zmarłych arcybiskupów gnieźnieńskich i Prymasów Polski, biskupów i kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych związanych z tą świątynią.

Więcej ...

Matka Boża u św. Stanisława w Wieluniu

2024-05-16 10:23

Karol Porwich / Niedziela

– Owocem nawiedzenia Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej jest rozwój m.in. Żywego Różańca w parafii – powiedział ks. Janusz Parkitny, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Wieluniu i dziekan dekanatu św. Wojciecha BM w Wieluniu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli