Reklama

Wiadomości

Rozpoczyna się ostatni miesiąc kampanii przed wyborami prezydenckimi

2025-04-18 11:18

TV Republika

Do wyborów prezydenckich pozostał miesiąc, 18 maja zmierzyć ma się w nich 13 kandydatów. Większość z nich od dawna prowadzi już kampanię, zarówno jeżdżąc na spotkania wyborcze w kraju, jak i prezentując się w mediach społecznościowych. Po świętach kampania wejdzie w kolejny, intensywny etap.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kampania wyborcza oficjalnie trwa od połowy stycznia, gdy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził, że odbędą się one 18 maja, a ich ewentualna druga tura 1 czerwca.

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła ponad 40 zawiadomień o utworzeniu komitetów kandydatów na prezydenta, spośród których następnie zgłoszenia do wymaganego kalendarzem wyborczym terminu 4 kwietnia złożyło 17 kandydatów. Spośród nich zarejestrowanych zostało 13. PKW odmówiła rejestracji 4 kandydatów: Dawida Jackiewicza, Wiesława Lewickiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca. Ten ostatni odwołał się od decyzji PKW, ale Sąd Najwyższy jego odwołanie oddalił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zatem 18 maja w wyborach rywalizować ma 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Reklama

Niektórzy z nich na długo przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej, ogłosili, że zamierzają ubiegać się o prezydenturę i jeździli po kraju na spotkania w ramach tzw. prekampanii. Agitacja wyborcza przed zarządzeniem wyborów nie jest zgodna z prawem, jednak przy braku instrumentów prawnych PKW w oświadczeniu z listopada 2024 r. podkreśliła, że ma związane ręce i może tylko apelować do polityków, by nie prowadzili tzw. prekampanii.

Już po zarządzeniu wyborów odbywały się konwencje wyborcze, podczas których kandydaci prezentowali niektóre ze swych propozycji programowych, konferencje prasowe, spotkania w terenie z wyborcami. Najgłośniejszym echem odbiły się wydarzenia z piątku, 11 kwietnia, z Końskich. Początkowo kandydat KO Rafał Trzaskowski zaprosił do Końskich na debatę popieranego przez PiS Karola Nawrockiego. Po tym, gdy najpierw kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia oświadczył, że też pojedzie do Końskich, ruszyli tam też inni kandydaci.

Ostatecznie doszło do dwóch debat: pierwsza rozpoczęła się o godz. 19 na miejskim rynku, transmitowana była przez TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam, a pojawili się na niej: Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Krzysztof Stanowski oraz Joanna Senyszyn. Z kolei ok. godz. 21 kolejna debata rozpoczęła się koneckiej hali sportowej - transmitowały ją TVP, Polsat i TVN, a uczestniczyło w niej ośmioro kandydatów - poza tymi z pierwszej debaty, również Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat i Maciej Maciak.

Reklama

Sprawa debat w Końskich wywołała wiele emocji, nie tylko związanych z wypowiedziami polityków. Kontrowersje wywołała m.in. kwestia finansowania tej, która odbyła się hali sportowej, i początkowo była planowana jako debata Trzaskowskiego z Nawrockim, a w jej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli sztabów obu kandydatów i TVP. Minister sportu Sławomir Nitras, zaangażowany w kampanię kandydata KO, zapewniał, że wszystkie koszty organizacji debaty poniósł lub poniesie komitet wyborczy Trzaskowskiego.

Sondaże wyborcze wskazywały i nadal wskazują jako lidera wyścigu wyborczego Rafała Trzaskowskiego a jako jego najpoważniejszych konkurentów Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena. Jednak badania przeprowadzone po 11 kwietnia, a także komentatorzy wskazują, że sytuacja z debatą w Końskich zadziałała na niekorzyść Rafała Trzaskowskiego; skorzystał za to Karol Nawrocki i inni kandydaci, m.in. Hołownia i Biejat.

Według sondażu Ipsos dla „19.30” i TVP Info opublikowanego w środę 28 proc. ankietowanych chce zagłosować na Trzaskowskiego; na Nawrockiego - 22 proc., na Mentzena - 15 proc. W opublikowanym w czwartek sondażu ośrodka Pollster dla "Super Expressu" podano, że w II turze Trzaskowski wygrałby niezależnie, czy jego kontrkandydatem byłby Nawrocki (55 proc. do 45 proc.), czy Mentzen (54 proc. do 46 proc. - przy czym te 8 pkt. proc. różnicy to najmniej ze wszystkich trzech opisanych wariantów drugiej tury) czy Hołownia (62 proc. do 38 proc.).

O ile w czasie Świąt Wielkanocnych, według wypowiedzi przedstawicieli sztabów wyborczych i samych kandydatów, aktywności kampanijne mają być wyciszone, to kandydaci mają do nich wrócić bezpośrednio po świętach. Na przykład w przyszłym tygodniu Rafał Trzaskowski ma mieć spotkania m.in. na Śląsku i na Dolnym Śląsku. Karol Nawrocki ma odwiedzić m.in. Pomorze i Podkarpacie. Mentzen ma spotykać się z wyborcami m.in. w Świętokrzyskiem i Mazowszu, Szymon Hołownia ma mieć m.in. spotkanie otwarte w Warszawie, a Magdalena Biejat pojedzie m.in. na Pomorze.

Początkiem jeszcze intensywniejszej kampanii w ostatnich dwóch jej tygodniach będzie zapewne długi majowy weekend, kiedy też przypadają święta państwowe - rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, Dzień Flagi i Dzień Polonii.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki: jestem za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci

Karol Nawrocki

PAP/Jarek Praszkiewicz

Karol Nawrocki

Jestem za życiem, ale przeciw ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast – powiedział Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta, popierany przez PiS, pytany na spotkaniu z wyborcami w Bielsku-Białej m.in. o stosunek do aborcji.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Biskup Maciej Małyga: Ostatnie słowo należy do nadziei, bo ona jest cechą przyjaciół Jezusa

2025-04-22 18:55
We Wtorek Wielkanocy Mszę święta za zmarłego papieża Franciszka, w katedrze wrocławskiej odprawił bp Maciej Małyga

Magdalena Lewandowska

We Wtorek Wielkanocy Mszę święta za zmarłego papieża Franciszka, w katedrze wrocławskiej odprawił bp Maciej Małyga

Po śmierci papieża Franciszka trwa w Kościele Katolickim modlitwa o życie wieczne dla niego. W ten duchowy dar włączyła się także Archidiecezja Wrocławska zarówno duchowni, osoby życia konsekrowanego jak i wierni świeccy. Dziś w katedrze wrocławskiej Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Kościół

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Wiadomości

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża