Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szósty rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej

Archiwum ks. Tomasza Bomby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku 2009 w Kościele powszechnym została zainaugurowana Wielka Nowenna poprzedzająca obchody setnej rocznicy objawień w Fatimie. Rok ten przebiegał pod hasłem „Pewni zwycięstwa” i nawiązywał do słów Maryi przekazanych s. Łucji o ostatecznym triumfie Jej Niepokalanego Serca. W 2010 r. koncentrowaliśmy się na treści hasła „Bezpieczni na krawędzi czasu”. Dla nas, Polaków, był to rok katastrofy smoleńskiej, kataklizmów i powodzi, wydarzeń, które uświadamiały nam niewątpliwą prawdę o kruchości i znikomości ludzkiego życia w obliczu śmierci. Dla każdego przyjdzie jego „krawędź czasu”, którą trzeba będzie przekroczyć. Ważne dla naszego zbawienia jest, abyśmy byli na ten moment przygotowani. Rok 2011 nawiązywał do trzeciego objawienia z 13 lipca 1917 r., podczas którego Maryja ukazała małym wizjonerom piekło. Stąd hasło tego roku – „Więcej niż doczesność. Jest niebo, jest piekło, jest czyściec”. Dla współczesnego zlaicyzowanego świata przypomnienie tych rzeczywistości ma ogromne znaczenie. Człowiek pogrążony w konsumpcjonizmie musi uświadomić sobie przemijalność tego świata i prawdę, że stanie kiedyś przed Bogiem, pozostawiając cały dorobek życia. W roku 2012 hasłem przewodnim było: „Nie żyjemy dla siebie. Wynagrodzenie za grzechy świata”. Nawiązywało ono do wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata i nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, o co prosiła Maryja objawiając się s. Łucji. Wielka Nowenna w 2013 r. przebiegała pod hasłem: „Eucharystyczny klucz. Cud nad cudami, który zmienia wszystko”. Niektórzy uważają, że kult Matki Bożej niejako przesłania samego Chrystusa. A tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Całe życie Maryi było skoncentrowane i poświęcone Synowi. Żyła w Jego „cieniu”, a po Wniebowstąpieniu Jezusa stała się kimś najważniejszym w Kościele, uczestnicząc wraz z Apostołami we wspólnej modlitwie i „łamaniu chleba”. Wszystkie objawienia Matki Bożej, zwłaszcza w Fatimie, są ukierunkowane na Chrystusa, co ten rok ma nam szczególnie przypomnieć. 2014 r. – szósty – niesie kolejne ważne przesłanie: „Zaproszeni do nieba. Jednak różaniec, szkaplerz, sznur pokutny”. Ukazując małym wizjonerom piekło, ku ich przerażeniu, Maryja, na zasadzie przeciwieństwa, wskazuje piękno i pragnienie nieba, które powinno być celem każdego wierzącego w Chrystusa. W osiągnięciu tego celu pomogą: codzienny różaniec, noszenie szkaplerza, a także, choć dziś nierzadko wyśmiewane, umartwienia cielesne.

Reklama

W parafii Komarów Nabożeństwa Fatimskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem czcicieli Maryi. Od 13 maja do 13 października trwają Nabożeństwa Fatimskie gromadzące coraz większe rzesze wiernych z całej diecezji. Są praktykowane pierwsze soboty miesiąca, a codziennie odmawiamy modlitwę różańcową. Nabożeństwa Fatimskie co roku rozpoczynają i kończą księża biskupi. W tym roku rozpoczął je bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i poprowadził procesję ze świecami wokół Rynku.

Serdecznie zapraszamy czcicieli Matki Bożej w wizerunku fatimskim do Komarowa, aby przeżywać wspólnie podniosłe chwile chwały Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-05-14 15:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Fatima jest orędziem nadziei!

Abp Stanisław Gądecki

ks. Mirosław Benedyk

Abp Stanisław Gądecki

W 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II na pl. Św. Piotra w Rzymie, w niewielkim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy – Zdroju Sokołówce, abp Stanisław Gądecki sprawował Mszę św. dziękczynną za cudowne ocalenie od śmierci papieża Polaka.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024