Instytut Ordo Iuris przedstawił Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) kolejny raport dokumentujący przestępstwa z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce. Dane obejmują zdarzenia za 2024 rok. Program monitoringu prowadzony przez Instytut uwzględnia informacje pochodzące z mediów ogólnopolskich i lokalnych, a także zgłoszenia bezpośrednie od pokrzywdzonych. Najnowsze dane są niepokojące – liczba aktów nienawiści wobec chrześcijan nadal jest wysoka – Instytut odnotował około 84 takie przypadki.
Przypadki przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan można zgłaszać do Instytutu poprzez stronę bronmywiary.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Raport wskazuje na dalszą eskalację przemocy i dewastacji miejsc kultu. Najwięcej przypadków dotyczyło aktów wandalizmu wobec kościołów, kapliczek i cmentarzy. Odnotowano także wiele sytuacji zakłócania nabożeństw oraz znieważeń symboli religijnych, takich jak wizerunki Matki Bożej czy krzyże.
Reklama
Wśród zdarzeń udokumentowanych w raporcie znalazły się m.in. ataki na miejsca i praktyki kultu, np. kiedy grupa zwolenników aborcji zaatakowała publiczne nabożeństwo różańcowe w Poznaniu, a sprawcy wyrwali transparenty i zagłuszyli modlitwę. Do podobnego aktu doszło również podczas niedzielnej Mszy św. w kościele w Nowym Wiśniczu, gdzie sprawca wtargnął do świątyni, zachowywał się agresywnie, a następnie przewrócił krzyż na ołtarzu. Mężczyzna został obezwładniony przez wiernych, a następnie przekazany policji. Szczególnie niepokojące były również akty zakłócania Mszy świętej w Warszawie oraz profanacje wizerunków świętych w przestrzeni publicznej.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie od kilku lat systematycznie prowadzi monitoring oraz analizy dotyczące skali przestępstw z nienawiści wobec różnych grup społecznych. W działania te od 2015 roku aktywnie włącza się Instytut Ordo Iuris, który zajmuje się dokumentowaniem naruszeń wolności religijnej oraz aktów przemocy skierowanych przeciwko chrześcijanom w Polsce. Instytut nie tylko dokumentuje przypadki naruszeń, ale również podejmuje działania mające na celu obronę praw osób wierzących, w szczególności w sytuacjach, gdy ograniczane jest prawo do wyznawania i praktykowania religii, udziału w obrzędach religijnych czy głoszenia nauki Kościoła. Instytut Ordo Iuris zapewnia także wsparcie prawne ofiarom przestępstw motywowanych nienawiścią na tle religijnym.
Przestępstwa zgromadzone w raporcie obejmują zarówno czyny słowne, jak i akty przemocy fizycznej oraz niszczenia mienia. Instytut zapewnia też bezpłatną pomoc prawną dla ofiar takich przestępstw.
Coroczny raport OBWE dotyczący przestępstw z nienawiści gromadzi dane o czynach takich jak groźby, niszczenie mienia, napaści, a także o innych przestępstwach motywowanych uprzedzeniami. Aby dane zdarzenie zostało uwzględnione, musi być uznane za przestępstwo w świetle prawa krajowego.
– Wysoka liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan pokazuje pilną potrzebę skuteczniejszej ochrony wolności religijnej. Obowiązkiem państwa jest nie tylko karanie sprawców, ale także budowanie atmosfery braku przyzwolenia na tego typu ataki. Naszym zadaniem jest dokumentowanie takich przypadków, jak również wsparcie prawne ofiar oraz stała presja na organy ścigania, by rzetelnie i bez zwłoki reagowały na każdy akt agresji wobec osób wierzących – wskazuje Julia Książek z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.