Reklama

Kościół

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.

Reklama

Ks. Kurowski zwrócił uwagę, że mały Hongkong ma obecnie trzech kardynałów: Josepha Zen Ze-kiuna, Johna Tong Hona, Stephena Chow Sau-yana, który uczestniczy w konklawe. „Dla mnie niezwykle ważną postacią był i jest kardynał John Tong Hon, który mnie przyjął w 2012 r. i powierzył duszpasterstwo Francuzów. Teraz biskupem jest kard. Stephen Chow Sau-yan, jezuita, który wykonuje bardzo dobrą pracę. Był prowincjałem jezuitów w Chinach. Wcześniej studiował psychologię duchowości w Stanach Zjednoczonych i ma bardzo ciekawe spojrzenie na świat” - powiedział ks. Kurowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany jakiego papieża potrzebuje Kościół katolicki z perspektywy Hongkongu powiedział: „Potrzebuje papieża, który będzie daleki od polaryzacji i będzie w stanie w stanie usłyszeć oraz zrozumieć różnorodność opcji w Kościele ponieważ rozdźwięk wśród biskupów, duchowieństwa i wśród wiernych na całym świecie jest bardzo silny. Niektórzy mówią, że to sytuacja jest na pograniczu jakiejś nowej schizmy, co jest całkowicie możliwe. Przypomnijmy, że tam gdzie są dogmaty, tam jest zagrożenie schizmą. Potrzebny jest zatem ktoś, kto by potrafił usłyszeć i zrozumieć wszystkich i nie zatracić linii, którą Kościół sobie wyznaczył. Miejmy nadzieję, że dzięki Duchowi Świętemu tak się nie stanie. Ważne, żeby sprawnie prowadzić Kościół w świecie współczesnym, ponieważ to jest największe zadanie. Obecnie problemem wiary chrześcijańskiej jest w wielu przypadkach jej nieprzystosowanie do współczesnego życia społecznego, politycznego, kulturowego, itd. A tak bardzo potrzebne jest przystosowanie życia społecznego, kulturowego, politycznego do chrześcijańskiej wiary. Dlatego tak potrzebne jest słuchanie. Słuchanie tego, czym żyje, jaki jest rytm serca społeczności we wszystkich wymiarach człowieka, naszych bliskich i znajomych, współpracowników, tych, którzy mają coś do powiedzenia, którzy wpływają na nas w jakiś sposób”.

Ks. Kurowski podkreślił, że wiara musi zachować swoją wyjątkowość. „Przypomnijmy, że wiara chrześcijańska jest przede wszystkim rządzona przez prawo miłości. Papież musi być w stanie, w całym hierarchicznym funkcjonowaniu instytucji Kościoła, utrzymać właśnie ten kierunek, żeby być zwornikiem, gwarantem jedności Kościoła. Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin” - stwierdził duszpasterz w Hongkongu.

Ks. Remigiusz Kurowski, pallotyn pochodzi z Goryszewa koło Mogilna obecnie jest kapelanem wspólnoty francuskiej w Honkongu. Wcześniej przez ponad 20 lat jako proboszcz prowadził różne parafie w regionie paryskim, dzieląc swój czas pomiędzy codziennymi pasterskimi zajęciami a teologiczna pracą naukową w Paryskim Instytucie Katolickim. Jest filozofem i poetą. Dotychczas, prócz obecności w licznych antologiach, opublikował siedem zbiorów poezji, wszystkie w języku francuskim. Ostatni tom nosi tytuł: „Routin exotique”. Po polsku wydano tomik wierszy pt. „Jeszcze jest czas”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Azja: Buddyzm coraz bardziej antychrześcijański

W krajach Azji o większości buddyjskiej, umacnia się antychrześcijański ostracyzm, coraz częściej dochodzi też do otwartych prześladowań. Informuje o tym międzynarodowa organizacja Open Doors zajmująca się monitorowaniem sytuacji chrześcijan na świecie. Wskazuje ona, że w takich krajach jak Laos, Myanmar, Bhutan i Sri Lanka wyznawcom Chrystusa żyje się coraz trudniej.

Więcej ...

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37
Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...