Reklama

Kościół

Prymas do rzeczników diecezjalnych: komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości

2025-05-06 15:13
Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

Episkopat News

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

„Dobra komunikacja nie może być oparta na domyślaniu się i jakimś osobistym wyczuciu sytuacji. Dobra komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do rzeczników diecezjalnych uczestniczących w Gnieźnie w trzydniowym zjeździe z okazji jubileuszu korony polskiej i metropolii gnieźnieńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Gnieźnie goszczą rzecznicy prasowi, ale i osoby pracujące w biurach prasowych poszczególnych diecezji. Rozpoczęte w poniedziałkowy wieczór spotkanie jest okazją przede wszystkim do dyskusji, wymiany doświadczeń, modlitwy i integracji. W programie znalazły się także dwa bloki robocze. We wtorkowe przedpołudnie rzecznicy spotkali się z ks. dr. Wojciechem Rzeszowskim, kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz asp. sztab. Anną Osińską, oficerem prasowym gnieźnieńskiej KPP. W południe Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W homilii, nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii, a także refleksji kolejnych rzeczników prasowych Stolicy Apostolskiej, podkreślił konieczność najpierw dobrego poznania rzeczywistości, którą mamy komunikować innym, a tego nie da się zrobić „z daleka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jeśli chcemy komunikować innym to, co jest życiem naszego diecezjalnego Kościoła, wpierw sami musimy ten Kościół dobrze poznać, a to znaczy być w nim całym naszym sercem i duszą, być blisko. I my więc potrzebujemy bliskości. Nie można informować, nie znając lub znając tylko z drugiej ręki. Nie można mówić, nie wiedząc, co i dlaczego się dzieje. Ważne jest również, by mieć pełny i wyczerpujący ogląd sytuacji. Tego nie można zobaczyć z daleka, nie można jedynie powtarzać to, co zasłyszane” - podkreślił Prymas Polski.

Reklama

Przywołał też styczniowy Jubileusz Mediów w Rzymie i słowa papieża Franciszka, który zauważył, że „sam język, postawa, ton mogą być decydujące i stanowić różnicę między przekazem, który rozpala nadzieję, buduje mosty, otwiera drzwi, a przekazem, który zamiast tego pogłębia podziały, polaryzuje, upraszcza rzeczywistość.

„Nie wszystkie historie są dobre, a jednak i one muszą zostać opowiedziane. Zło musi być widoczne, aby mogło zostać odkupione; ale musi zostać dobrze opowiedziane, aby nie strzępić delikatnych nici współistnienia. Opowiadanie o nadziei oznacza dostrzeganie okruchów dobra ukrytych nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone, oznacza dopuszczenie nadziei nawet wbrew wszelkiej nadziei. Na tym bowiem polega siła opowieści” - powtórzył za papieżem Prymas.

Nawiązał też na koniec do jubileuszu 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej przyznając, że jubileuszowe wspomnienie tak podniosłych rocznic musi wpisywać się w to papieskie przesłanie.

„Musimy być przecież świadomi, że tysiącletnia historia naszej państwowości, a także bardzo bogate dzieje pierwszej metropolii w Polsce, niewątpliwie niosą w sobie także historie, które nie są dobre. Trzeba jednak tak próbować je opowiadać, aby nie postrzępić, nie pozrywać i nie zniszczyć delikatnych nici naszego państwowego i kościelnego współistnienia. Jubileusz to zawsze okazja do dziękczynienia, ale i do nawrócenia. To szansa, aby ożywić w sobie nadzieję” - mówił abp Polak.

Spotkanie rzeczników prasowych w Gnieźnie jest także okazją do poznania historii miejsc związanych z początkami polskiej państwowości i Kościoła w Polsce. Po Mszy św. rzecznicy zwiedzili katedrę gnieźnieńską i muzeum archidiecezjalne, a później pojechali na Pola Lednickie, gdzie będą uczestniczyć w nieszporach i przejdą przez Bramę Rybę, która jest jednym z miejsc jubileuszowych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na zakończenie zjazdu, w środę 7 maja Mszy św. przewodniczyć będzie rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Rzeczników gości Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak został dziś Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Mazur/Episkopat.pl

Jego rola będzie polegać na lepszej koordynacji i komunikacji w sprawach związanych z ochroną małoletnich w Kościele przez wykorzystywaniem seksualnym.

Więcej ...

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Więcej ...

Tydzień Psychologii 2025 na UJD w Częstochowie

2025-05-07 12:07

Materiał prasowy

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie zaprasza do udziału w wydarzeniu pn. Tydzień Psychologii 2025. Planowane wykłady, prelekcje, warsztaty, spotkania, panel, planszowa gra psychologiczna i eksperyment, będą skupione wokół zagadnień dotyczących m.in. uzależnień, samorozwoju z wykorzystaniem dialogu motywacyjnego, wyzwań rodziny adopcyjnej, rodziny samotnego rodzica, pracy psychologa z dzieckiem ze spectrum autyzmu, pracy psychologa w szkole, w domu dziecka. Udział zapowiedzieli także studenci nie tylko z kół naukowych w ramach projektu "Studenci-Studentom".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...