Reklama

Polska

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43
Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.

Przypomniał, że dziś Kościół katolicki wspomina św. Andrzeja Bobolę - jezuickiego misjonarza, kaznodzieję i wychowawcę młodzieży, który w XVII w. z oddaniem głosił Ewangelię, dbał o jedność chrześcijan i nawracał grzeszników. Jego gorliwość apostolska budziła niechęć, a w czasie wojen kozackich doprowadziła do brutalnego męczeństwa. „16 maja 1657 r. poniósł śmierć męczeńską, dając dowód tego, że kocha Chrystusa bardziej, więcej, aniżeli swoje życie” - mówił abp Guzdek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do dowództwa, funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, pracowników cywilnych Straży Granicznej oraz wszystkich uczestników dzisiejszej liturgii, podkreślił, że tegoroczne święto 34. rocznicy powstania Straży Granicznej zostało poprzedzone odsłonięciem tablicy upamiętniającej gen. bryg. Stefana Pasławskiego, „który jest wzorem prawego i wiernego syna Rzeczpospolitej”.

Reklama

Kreśląc jego sylwetkę wskazał, że od młodości służył Ojczyźnie jako żołnierz Wojska Polskiego. Po służbie w Korpusie Ochrony Pogranicza, dzięki doświadczeniu i odpowiedzialności, awansował na głównego inspektora Straży Celnej, a potem komendanta głównego Straży Granicznej. Za zasługi otrzymał stopień generała brygady. Po przejściu w stan spoczynku został wojewodą białostockim (1934-1936). Po kampanii wrześniowej był internowany w Rumunii, a następnie trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie pozostał na emigracji, gdzie zmarł w 1956 r.

„Życie gen. bryg. Stefana Pasławskiego było pasmem nieustannej walki o sprawy naszej Ojczyzny, o zachowanie wolności i jej bezpieczeństwo. Został on wypróbowany jak złoto w tyglu. Jednak zdał egzamin z wierności Ojczyźnie. To on umiłował Ojczyznę «więcej, bardziej» aniżeli inni; umiłował w sposób heroiczny. Jest dla nas wzorem profesjonalizmu i poświęcenia w służbie dla narodu” - mówił abp Guzdek.

„On nic nie «musiał», on «chciał». Całe życie troszczył się o honor, wszak nie dał się złamać ani też przekupić i zawsze był uczciwy w służbie dobru wspólnemu. Był i nadal pozostaje wzorem dla innych. Jak dobre drzewo rodził dobry i dorodny owoc, który nadal budzi podziw i uznanie” - dodał.

Hierarcha dziękował pogranicznikom za to, że w dniu ich święta modlitwa i refleksja stały się piękną tradycją, pozwalającą zadać sobie fundamentalne pytanie o miłość do Ojczyzny - taką, która wymaga heroizmu. „Czy kochasz Ojczyznę i troszczysz się o jej bezpieczeństwo więcej, bardziej, aniżeli inni? Mundur zobowiązuje. Formacja, do której należycie, domaga się zaangażowania i poświęcenia zdrowia, a nawet życia” - zaznaczył.

Reklama

„W aktualnej sytuacji zagrożenia na wschodniej granicy Rzeczypospolitej to właśnie Wy - funkcjonariusze Straży Granicznej - stoicie na pierwszej linii obrony. To Wy strzeżecie nienaruszalności naszych granic, zapewniając bezpieczeństwo obywatelom i stabilność państwa. Wasza służba - pełna odwagi, determinacji i poświęcenia - zasługuje na najwyższy szacunek. Mundur, który nosicie, nie tylko zobowiązuje, ale także świadczy o szczególnym powołaniu: by bronić tego, co wspólne, cenne i święte - naszej Ojczyzny”.

„Bo Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - podkreślał z mocą.

Pracownikom Straży Granicznej życzył siły ducha i głębokiej motywacji do służby Ojczyźnie. „Bądźcie niezłomni jak gen. bryg. Stefan Pasławski, dając przykład odwagi, honoru i oddania Polsce i jej obywatelom” - mówił.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek dziękował za wspólną modlitwę służbom mundurowym i za obecność duchownym prawosławnemu i ewangelickiemu, apelując o jedność. „Prośmy Pana Boga o opamiętanie tych, którzy dzielą, bo wszelkie podziały osłabiają naszą Ojczyznę, która tak bardzo potrzebuje jedności” - stwierdził.

Prosił także o wspieranie tych, którzy bronią naszych granic, bo „bezpieczna Ojczyzna to nasza wspólna sprawa”.

Msza św. w archikatedrze, którą koncelebrowali kapelani służb mundurowych, zgromadziła dowództwo Straży Granicznej na czele z gen. bryg. Sławomirem Klekotką, funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału SG wraz z pocztem sztandarowym, a także przedstawicieli innych formacji mundurowych. Obecni byli również duchowni innych wyznań: dziekan ewangelicki Straży Granicznej, ks. płk Kornel Undas oraz dziekan prawosławny, ks. mjr Paweł Siebiesiewicz.

Reklama

W Eucharystii licznie uczestniczyła młodzież przeżywająca dziś XX Papieskie Forum Młodych.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, z udziałem solistów.

Na zakończenie Mszy św. metropolita białostocki abp Józef Guzdek, w imieniu Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce, wręczył medale „Gloria Caritas” dwóm zasłużonym osobom: sierż. SG Jakubowi Abramowiczowi z Placówki SG w Bobrownikach oraz st. chor. Franciszkowi Jasińskiemu.

W uzasadnieniu podkreślono, że sierż. Abramowicz „na pierwszej linii ochranianego odcinka granicy, aktywnie niesie pomoc humanitarną wobec będących w zagrożeniu życia i zdrowia cudzoziemców. Zaś poza służbą jako wolontariusz od wielu lat uczestniczy w roli opiekuna, na koloniach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży z rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy, organizowanych przez Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce”.

Z kolei st. chor. Jasiński, „jako wieloletni opiekun kościoła garnizonowego w Białymstoku, regularnie prowadzi zbiórki ofiar i darów rzeczowych dla potrzebujących, w ramach działalności parafialnego zespołu Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce. Jednym z wielu prowadzonych dzieł, jest m.in. zbiórka ofiar i darów dla Polaków mieszkających w Taboryszkach na Litwie”.

Po Mszy św. przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miały miejsce uroczysty apel oraz wręczenie odznaczeń.

Podziel się:

Oceń:

+7 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Więcej ...

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana gdy swój pontyfikat rozpoczynał papież Jan Paweł I

2025-05-23 13:35

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Leon XIV odbierze 25 maja hołd od Rzymu. Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana w 1978 roku, gdy swój pontyfikat rozpoczynał papież Jan Paweł I.

Więcej ...

Świdnica. Kapłaństwo odwagi, miłości i radości

2025-05-24 17:06
Neoprezbiterzy 2025 diecezji świdnickiej. Od lewej: Ks. Marcin Dudek, ks. Aksel Mizera, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Jakub Dominas

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Neoprezbiterzy 2025 diecezji świdnickiej. Od lewej: Ks. Marcin Dudek, ks. Aksel Mizera, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Jakub Dominas

O teologicznej głębi i wymagającej naturze kapłaństwa – osadzonego na odpowiedzialności, odwadze i miłości – mówił bp Marek Mendyk podczas święceń prezbiteratu w katedrze świdnickiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Kościół

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w...

Wiadomości

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji