Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 890. rocznicy chrztu pyrzyczan

Z. P. Cywińscy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 7 czerwca 2014 r. w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 890. rocznicą chrztu pyrzyczan. Tego ewangelizacyjnego dzieła dokonał w 1124 r. Apostoł Pomorza, święty biskup Otton z Bambergu. Chcąc duchowo przygotować swoją wspólnotę parafialną na ten doniosły jubileusz, jej proboszcz, ks. Zbigniew Rakiej TChr, zaprosił Siostry Jezusa Miłosiernego z Myśliborza. Przez okres tygodnia po wieczornej Mszy św. siostry głosiły konferencje poświęcone tematyce Miłosierdzia Bożego.

W sobotę świętowanie zaczęło się od sesji naukowej w kościele, poświęconej chrystianizacji Pomorza, misji św. Ottona oraz budowli świątyni parafialnej. Jako pierwszy mówca wystąpił wybitny znawca historii Pomorza Zachodniego, prof. dr hab. Zygmunt Szultka z Akademii Humanistycznej w Słupsku. Prelegent nakreślił tło wydarzeń poprzedzających misje Ottonowe w przedziale czasowym między rokiem 1000 a 1124. W tych ramach sporo uwagi poświęcił tzw. Zjazdowi Gnieźnieńskiemu, uważając, że był on bardziej synodem kościelnym. W jego wyniku powstało pierwsze biskupstwo na Pomorzu Zachodnim, które fundował w 1000. roku władca Polski książę Bolesław Chrobry. Prof. Z. Szultka mówił także o postaci pierwszego rządcy tej diecezji biskupie Reinbernie. Zastanawiał się też nad długością funkcjonowania tej pomorskiej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po nim wysłuchano wykładu ks. prof. Grzegorza Wejmana z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Zarysował on sylwetkę św. Misjonarza, mówił o misji św. Ottona na Pomorzu i jego dwukrotnym pobycie w Pyrzycach, łącznie ponad 20-dniowym. Wskazał na dobre przygotowanie jego misji oraz jej metodę, w której prymat miał „oręż słowa”, a nie stosowany często gdzie indziej „oręż siły miecza”. W wyniku misji 1/5 ludności na terenie władztwa księcia pomorskiego Warcisława została ochrzczona, a w 12 miejscowościach wzniesiono 14 świątyń. „Z pewnością sukces św. Ottona w Pyrzycach był bardzo wielki” – mówił ks. Wejman. „W Pyrzycach wszyscy przyjęli chrzest. Pyrzyce są na trasie misji wyjątkowe dlatego, że tu wszystko się zaczęło, tu powstał pierwszy kościół na Pomorzu, jakby jerozolimski. Tu też działalność misyjna św. Ottona zakończyła się w grudniu 1128 r., gdy opuszczając Pomorze, udawał się do Gniezna”.

Trzeci temat przygotował dr Marcin Peterlejtner związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu (jego tekst odczytała asystentka). Zajął się on historią kościoła parafialnego w Pyrzycach, pierwotnie pw. św. Maurycego, obecnie pw. Wniebowzięcia NMP, od jego początków do czasów obecnych, z podkreśleniem walorów architektury tej średniowiecznej miejskiej fary.

Reklama

O godz. 17 zgromadzono się przy Świętej Studni na ul. Warszawskiej na modlitwie. Poprzedziło ją odczytanie najbardziej szczegółowego opisu obrzędów dokonywanych podczas pobytu misji ewangelizacyjnej w Pyrzycach, jaki sporządził jeden z trzech biografów św. Ottona, Herbord. Po jego wysłuchaniu odmówiono Litanię do św. Ottona oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie uformowała się procesja, w której za krzyżem niesione były relikwie św. Ottona (parafia szczyci się ich posiadaniem od 14 czerwca 2009 r., kiedy podarował je arcybiskup Bambergu Ludwig Schick). Procesja ze śpiewem przeszła obok grodziska i Wzgórza Chramowego, z dzisiaj stojącym tam kościołem poklasztornym, do świątyni parafialnej, w której o godz. 18 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa. Głównym celebransem był przybyły na uroczystości przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki TChr, który wygłosił także homilię. Razem z nim liturgię sprawowali inni kapłani, wśród nich ks. dr Piotr Skiba z Wydziału Duszpasterskiego, reprezentujący abp. Andrzeja Dzięgę, oraz ks. proboszcz Zbigniew Rakiej TChr.

Po Mszy św. jej uczestnicy skorzystali z zaproszenia Księdza Proboszcza, udając się na festyn. Obok świątyni ludzie biesiadowali i rozmawiali ze sobą, a także słuchali tego, co działo się na scenie. Zaprezentował się na niej zespół „Boże Światełka” przybyły z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim oraz z parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach Zespół duszpasterstwa dzieci „Studzienka” i zespół duszpasterstwa młodzieży. Wystąpił także chór „Cantore Gospel” ze Stargardu Szczecińskiego.

Odkąd w 2006 r. św. Otton został patronem miasta Pyrzyce, dba się bardziej o miejsca z nim związane, podejmuje działania popularyzujące Apostoła Pomorza i jego epokę. Zasługa to w równym stopniu władz miasta, jak i duchowieństwa. Wydaje się jednak, że jakby na uboczu pozostaje grodzisko słowiańskie z VIII wieku, które mijaliśmy podczas procesji. Stanowiło ono centrum plemienia Pyrzyczan, wymienione zostało przez Geografa Bawarskiego. Wydaje się, że do czasu wielkiego jubileuszu 900-lecia chrystianizacji Pomorza powinno być przebadane archeologicznie. A także bardziej udostępnione do zwiedzania, jak tego dobry przykład znajdujemy w grodzisku Lubin na wyspie Wolin.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-17 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka przeżywa 15-lecie istnienia

Katedra świdnicka pw. św. Stanisława i św. Wacława

Patrycia – stock.adobe.com

Katedra świdnicka pw. św. Stanisława i św. Wacława

Diecezja świdnicka obchodzi 15-lecie istnienia. Została utworzona w 2004 roku podczas ostatnich zmian w strukturze terytorialnej Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Wiara

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...