Synod od chwili otwarcia, nabierał rozpędu. W parafiach proboszczowie powoływali zespoły synodalne, a komisje rozpoczęły prace według wcześniej ustalonego harmonogramu. W centrum refleksji znalazły się dwa kluczowe tematy: Kościół jako wspólnota Ludu Bożego oraz ewangelizacja – podstawowe zadanie powierzone Kościołowi przez Chrystusa.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela
Ks. prał. Marek Korgul, sekretarz generalny Synodu
Od stycznia 2025 roku zarówno komisje, podkomisje, jak i zespoły parafialne skupiają się na konkretnych aspektach działalności Kościoła w obszarze ewangelizacji. Podejmowane zagadnienia to: katecheza, przepowiadanie, kult Boży, miejsca i środki ewangelizacji, a także media i nowe technologie. Każde z tych tematów analizowane jest przez różne komisje – „ja-chrześcijanin”, „parafia”, „rodzina” i „wspólnoty” – przez dwa miesiące, nie tylko podczas wspólnych spotkań, ale też w ramach pracy indywidualnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkomisje przygotowują materiały źródłowe, które następnie są omawiane i rozwijane w komisjach oraz w zespołach parafialnych. To szansa na pogłębioną katechezę dorosłych, co podkreśla ks. prał. Marek Korgul - sekretarz generalny Synodu:
– Ciągle bowiem powinniśmy poznawać, jak daną sprawę widzi Kościół, a nie opierać się na przypuszczeniach, ludzkich oczekiwaniach czy medialnych doniesieniach.
Reklama
W marcu 2025 roku odbyły się trzy spotkania formacyjno-szkoleniowe dla członków parafialnych zespołów synodalnych. Ich uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak prowadzić robocze spotkania zespołów i dzielić się słowem Bożym w grupie.

Archiwum prywatne
Spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla członków parafialnych zespołów synodalnych
Nieprzerwanie trwa modlitwa w intencji Synodu i jego owoców – w tym duszpasterskiego odnowienia parafii. Sekretarz Synodu zachęca, by wyraźnym znakiem trwających prac był hymn synodalny.
– Dobrze by było, gdyby we wspólnotach parafialnych wybrzmiewał hymn synodalny, jako modlitwa, a także rozpoznawalny znak Synodu. Powinno być widać, że diecezja żyje Synodem.
Ksiądz prał. Korgul przypomina również, że wszystkie parafie, które jeszcze nie włączyły się w prace synodalne, nadal mogą to uczynić – także te, które z różnych względów, jak np. powódź, nie mogły dotąd powołać zespołu.
– Owoce Synodu będą bowiem tym większe, im więcej osób zaangażuje się w jego prace – podkreśla generalny sekretarz Synodu.
Po roku prac Synod nie tylko trwa, ale i coraz mocniej wpisuje się w życie Kościoła lokalnego, inspirując, jednocząc i prowadząc ku pogłębionej odnowie duchowej i duszpasterskiej.