W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia MEN z 22 marca 2024 r., przewidujący nieuwzględnianie oceny uzyskanej z religii w średniej ocen ucznia jest niekonstytucyjny. Przepis zaskarżyła do TK w sierpniu zeszłego roku grupa posłów PiS. „Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ważny. Pokazał bowiem bezprawne działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli chodzi o tryb procedowania zmian” - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
Według niego „zmiany wprowadzone przez MEN naruszają zapis ustawy o systemie oświaty, w którym mówi się o porozumieniu pomiędzy Kościołem katolickim, Kościołem prawosławnym i innymi kościołami i związkami wyznaniowymi”. „Ta zasada została złamana i przeciwko temu cały czas protestujemy” - oświadczył bp Osial.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniał, że Kościół od początku uważał, że zmiany dotyczące niewłączania oceny z religii do średniej ocen są krzywdzące i niezgodne z prawem, podobnie jak zmiany dotyczące łączenia klas i minimalnej liczby uczniów w klasie wprowadzone rozporządzeniem z 26 lipca ubiegłego roku.
Bp Osial zaznaczył też, że „Kościół katolicki w Polsce cały czas oczekuje na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego dot. rozporządzenia z 17 stycznia br., które mówi o redukcji od 1 września 2025 r. godzin lekcji religii w szkole z dwóch do jednej tygodniowo i umieszczaniu ich bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich”.
Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden. Zgodnie z nowymi przepisami, religia i etyka będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Lekcje mają odbywać się bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Zasada ta nie obowiązuje w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje religii lub etyki. Wobec tych zmian „stanowczy sprzeciw” wyraziło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. „Redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia +w rozwoju ku pełnej dojrzałości+ obejmującej również sferę duchową” - wskazali biskupi. Ocenili też, że wprowadzane zmiany „uderzają w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii”.