Reklama

Europa

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord

Adobe Stock

W ubiegłym roku w Szkocji dokonano prawie 19 tysięcy aborcji. To o niemal pół tysiąca więcej niż w 2023 roku. Statystyki szkockiej agencji zdrowia (Public Health Scotland) pokazują też, że 15-procentowy wzrost przypadków pozbawienia życia dziecka nienarodzonego dotyczy podejrzenia Zespołu Downa. Od 2021 roku to wzrost o ponad 80 procent.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dramatyczne statystyki

Szkockie dane wskazują też na wzrost liczby aborcji w przeliczeniu na 1000 kobiet w wieku 15-44 lat - z 17,5 do 17,9. Ponadto aż 41 proc. stanowiły aborcje powtórne. „Każda z tych aborcji to porażka naszego społeczeństwa w ochronie życia dzieci w łonie matki i w zapewnieniu wsparcia kobietom z nieplanowaną ciążą” - powiedziała Catherine Robinson, rzeczniczka organizacji Right to Life UK.

Niekontrolowana aborcja domowa

Catherine Robinson wskazuje też na działające od 4 lat przepisy umożliwiające przeprowadzenie tzw. aborcji domowej, czyli poza gabinetami lekarskimi. „Już wcześniej wielu posłów, lekarzy i ekspertów ostrzegało przed jej skutkami. Od tego czasu nasze obawy się potwierdziły. Kobiety, jak Carla Foster, dokonywały aborcji znacznie po 24. tygodniu ciąży, narażając swoje życie. Gdyby otrzymała osobistą konsultację, nie dostałaby tabletek i tragedii można było uniknąć. Jedynym rozwiązaniem jest pilne przywrócenie osobistych wizyt lekarskich” - podkreśla rzeczniczka Right to Life UK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypadek Carli Foster

Reklama

Carla Foster zaszła w ciążę w 2019 roku i w maju 2020 poprosiła o aborcję organizację BPAS, podając nieprawdziwą informację, że jest w 7. tygodniu ciąży. Na tej podstawie otrzymała pocztą środki poronne, które zażyła w domu, jednak pięć dni później urodziła dziecko, które zmarło - sekcja zwłok wykazała, że kobieta była w 32.-34. tygodniu ciąży. Sprawa ujawniła poważne luki w systemie, który opiera się wyłącznie na deklaracjach kobiet, bez obowiązkowej konsultacji lekarskiej. Kobieta została skazana, jednak wypuszczona z zakładu karnego, a wyrok w zawieszeniu nadal obowiązywał.

Ekstremalne prawo

We wrześniu 2024 roku Szkocka Partia Narodowa przyjęła rezolucję o wpisaniu „prawa do aborcji” do przyszłej konstytucji niepodległej Szkocji. Right to Life UK ostrzega, że taka zmiana oznaczałaby możliwość zabijania nienarodzonych dzieci „na żądanie, z dowolnego powodu, aż do porodu”.

24 września 2024 roku weszło w życie jedno z najbardziej radykalnych praw: 200-metrowe strefy buforowe wokół tzw. klinik aborcyjnych, w których karalne jest nawet oferowanie pomocy czy modlitwa. Kara to nawet 10 tysięcy funtów lub nielimitowana grzywna w przypadku wniesienia aktu oskarżenia. Zakaz obejmuje treści „widoczne lub słyszalne” - także w oknach prywatnych domów.

Co mówi opinia publiczna?

Według sondaży, aż 71 proc. kobiet popiera powrót do konsultacji osobistych, co oznaczałoby odejście od aborcji domowych. Tylko 9 proc. akceptuje obecny system. Aż 91 proc. kobiet popiera zakaz pozbawienia życia dziecka nienarodzonego ze względu na jego płeć, a tylko 1 proc. opowiada się za aborcją do samego porodu.

Podziel się:

Oceń:

+28 -6
2025-05-29 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zbigniew Kaliszuk: zwolennicy prawa do aborcji wcale nie są za wyborem

Adobe.Stock

- Zwolennicy prawa do aborcji, choć mówią o „wyborze”, wcale nie są za wyborem. Są za aborcją. Nie chcą, by kobieta, która rozważa aborcję, miała pełną informację o sytuacji, w której się znajduje oraz o wszystkich możliwych rozwiązaniach – mówi Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio. W opublikowanym na YouTube vlogu zwraca też uwagę, że zakaz aborcji nie jest wtrącaniem się w ludzkie wybory. Jest ich respektowaniem i oczekiwaniem, że ludzie będą brać odpowiedzialność za konsekwencje własnych wyborów. – Aborcja to okrutne eliminowanie niechcianych skutków własnych wyborów – podkreśla.

Więcej ...

Jak wypoczywali Papieże? Czy Leon XIV pójdzie w ich ślady?

2025-07-06 08:24
Leon XIV w Castel Gandolfo

Vatican Media

Leon XIV w Castel Gandolfo

Wakacje to nie tylko czas relaksu i podróży. Papieże na przestrzeni lat przypominali, że to także okazja do pogłębienia życia duchowego, spotkania z drugim człowiekiem oraz kontemplacji piękna stworzenia. Takie podejście kontynuuje również Papież Leon XIV, który od dziś do 20 lipca będzie odpoczywał w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Polskie ślady w Rzymie. Pomnik Kopernika przypomina o naszej tożsamości

2025-07-06 10:08
Pomnik Mikołaja Kopernika

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Pomnik Mikołaja Kopernika

Wśród rzymskich zaułków, w cieniu barokowych fasad i marmurowych kolumn, kryje się rzeźba, która zaskakuje nawet doświadczonych podróżników. To postać Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma – dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, ustawiona na dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Dla wielu to nieoczywisty, ale głęboko symboliczny ślad polskiej obecności w sercu Wiecznego Miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa