Reklama

Kościół

Już ponad 5,5 miliona Pielgrzymów Nadziei odwiedziło Rzym

2025-06-05 11:04
Pielgrzymi przekroczyli Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra

Archiwum ks. Łukasza Zygmunta

Pielgrzymi przekroczyli Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra

W pierwszych pięciu miesiącach Roku Jubileuszowego 2025 do Rzymu przybyło ponad 5,5 mln pielgrzymów nadziei - wynika z danych włoskiej organizacji Cattolica per il Turismo. Wyróżniono cztery typy pielgrzymów Roku Jubileuszowego. Dużą popularnością cieszą się piesze pielgrzymki do Rzymu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najnowsze dane dotyczące pielgrzymów Roku Jubileuszowego podano na konferencji „Jubileusz 2025. Praktyki duchowej podróży i wpływ na terytoria”, która odbyła się w Rzymie na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca Jezusowego.

PIELGRZYMUJ Z NIEDZIELĄ DO RZYMU

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Więcej pielgrzymów w Rzymie i regionie

Według danych Cattolica per il Turismo - sieci współpracy badaczy i specjalistów z sektora turystyki, we współpracy z Ce.R.T.A. - Centrum Badań nad Telewizją i Audiowizualnością Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca Jezusowego, poza dotychczasowymi 5,5 mln pielgrzymów można się spodziewać dużego ich napływu szczególnie między 28 lipca a 3 sierpnia, kiedy trawać będzie Jubileusz Młodych połączony ze Światowymi Dniami Młodzieży. Szacuje się, że w tych dniach przybędzie do Rzymu nawet milion pielgrzymów.

red

Cattolica per il Turismo badała również wpływ Roku Jubileuszowego nie tylko na Rzym, ale także okolice. Okazało się, że w rejonach wokół Rzymu, szczególnie w Viterbo i Tuscii, a także w sąsiednich regionach, jak Kampania (Neapol) i Umbria (Asyż), również odnotowano wzrost liczby przyjezdnych.

Cztery typy pielgrzymów

Reklama

Także pielgrzymi różnią się między sobą. „Zidentyfikowaliśmy cztery główne typy” - podkreśla Massimo Scaglioni, koordynator badań w Cattolica per il Turismo. „Zaczynamy od klasycznego pielgrzyma, który przybywa do Rzymu, by odwiedzić bazyliki. Choć jest to osoba dobrze zorientowana, korzysta z aplikacji do rezerwacji i wie, jak poruszać się po mieście. Mamy też tych, którzy szukają większego wyciszenia, pragną wakacji kontemplacyjnych i medytacyjnych, poszukując połączenia między duchowością a naturą. Jest także postać entuzjasty, dla którego podróż jest okazją do zabawy. Na końcu jest 'mindful explorer', czyli świadomy odkrywca, który poszukuje doświadczeń autentycznych i wyjątkowych oraz okazji do głębokiego kontaktu z odwiedzanymi miejscami” - opisuje typy pielgrzymów Scaglioni.

Wielkie wydarzenia

Badacze przyznają, że wiosną doszło do wielkich wydarzeń, które przyciągnęły do Rzymu rzesze pielgrzymów. To śmierć papieża Franciszka, konklawe oraz wybór i pierwsza Msza papieża Leona XIV.

„Z pewnością wspomnienie tego Jubileuszu będzie nierozerwalnie związane z tymi wydarzeniami. Teraz czekamy na kolejne wielkie wydarzenie w sierpniu, podczas którego do Rzymu przybędą tysiące młodych ludzi z całego świata” - mówi Scaglioni.

Na pieszym szlaku Via Francigena

Jubileusz, który związany jest oczywiście z Rzymem, prowadzi także do innych miejsc wartych odwiedzenia. „W tym roku - podkreślił bp Claudio Giuliodori, asystent kościelny generalny Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca i Akcji Katolickiej Włoch - Jubileusz został zaplanowany przez papieża Franciszka jako wydarzenie rozszerzone na całe terytorium. To znaczy, że nie chodzi tylko o przyjazd do Rzymu, ale o przeżywanie pielgrzymiego wymiaru życia na własnym terenie. Katedry i sanktuaria stają się zatem miejscami jubileuszowymi. Inspiracja ma charakter przede wszystkim duchowy - mówimy o pielgrzymach nadziei - ale oczywiste jest też to, że pielgrzymowanie oznacza poszukiwanie sensu, doświadczenia, i wpisuje się w procesy podróżowania, turystyki, wymiany i poznawania rzeczywistości pod różnymi względami”.

Reklama

„To rok łaski” - powiedział Luca Bruschi, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Via Francigena. „Liczba pielgrzymów, którzy pieszo zmierzają do grobu św. Piotra, stale rośnie i pochodzą oni z całego świata, wszyscy z tym samym celem: dotrzeć do Rzymu i przeżyć swój Jubileusz” - stwierdził.

Zobaczyć kopułę Bazyliki - emocja nie do opisania

Jak mówi Bruschi, droga Via Francigena przebiega przez cztery kraje: Anglię, Francję, Szwajcarię i wreszcie Włochy. „Większość pielgrzymów pokonuje pieszo ostatnie 100 km, zaczynając w Viterbo lub Montefiascone. Każdego dnia przechodzą średnio 20 km, nocują w klasztorach lub domach gościnnych prowadzonych przez wspólnoty religijne, aż docierają do Montemario, skąd po raz pierwszy widzą kopułę Bazyliki św. Piotra z oddali - i wtedy zaczyna się zejście ku Watykanowi. To emocja nie do opisania, której nigdy nie zapomną” - dodaje Bruschi.

Coraz więcej osób decyduje się na tę drogę. „Wśród nich - opowiada Bruschi - jest także wiele osób wykonujących wysoko opłacane zawody, zwykle przyzwyczajonych do zupełnie innego stylu życia, ale te dni pieszej wędrówki stają się dla nich momentem duchowego poszukiwania i wzbogacenia, który często daje im nową perspektywę w codziennym życiu”.

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Łączy ich dobro umiłowanej Ojczyzny - trwa Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej

Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej

BPJG

Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej

Łączy ich dobro umiłowanej Ojczyzny. Na Jasnej Górze trwa Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej. - Modlimy się za wszystkich, którzy przelali krew, oddawali swoje siły za wolność Polski i o to, by troski o tę odzyskaną wolność, o Ojczyznę, nie zabrakło – podkreślali.

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

Pierwsza sobota lipca na Jasnej Górze – poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi

2025-07-03 20:41

BP Jasnej Góry

Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej każdego miesiąca ponawiane jest na Jasnej Górze, tak będzie i w lipcu (5 VII). Modlitwę prowadzi Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych Matce Bożej oraz by wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...