Reklama

Wiara

Antoni Gaudí – ekscentryczny geniusz w drodze na ołtarze

Pau Audouard Deglaire - pl.wikipedia.org

Mija 99 lat od śmierci Antoniego Gaudíego, słynnego katalońskiego architekta okresu secesji. Jego opus magnum stała się wciąż nieukończona Sagrada Familia w Barcelonie a sam Gaudi, będący tercjarzem franciszkańskim, jest o krok od beatyfikacji. 14 kwietnia Papież Franciszek ogłosił Antoniego Gaudíego Czcigodnym Sługą Bożym, zatwierdzając dekret o heroiczności jego cnót.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Architekt, który chciał budować jak natura

Czy ekscentryczny geniusz, zwany Bożym architektem, dołączy do grona świętych? Odpowiedzi i wątpliwości przywołuje brytyjski serwis Catholic Herald.

Zmarły dokładnie 99 lat temu Antoni Gaudí był postacią wyjątkową – nie tylko ze względu na swoje architektoniczne wizje, ale i duchową głębię. W swojej twórczości łączył mistycyzm z bezkompromisową oryginalnością. Wnętrza jego budowli przypominają lasy, kamień „topnieje” lub „faluje”, a proste linie praktycznie nie istnieją. „Jego budynki wydają się rosnąć jak kopce cukru i mrowiska” – pisał historyk architektury Nikolaus Pevsner.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gaudí głęboko wierzył, że natura jest objawieniem Boga. Odwiedzał górskie pustelnie i jaskinie Majorki, szukając duchowych inspiracji, które następnie przenosił w kamień. Jednocześnie nie krył niechęci wobec gotyku – katedry w tym stylu określił jako „ciała upośledzone, które trzeba podtrzymywać kulami”.

Świętość na przekór konwenansom

Choć Antoni Gaudí nie należał do duchowieństwa, jego życie w ostatnich latach przypominało styl życia ascety. Jadał skromnie – kilka liści sałaty maczanych w mleku – a w Wielkim Poście podejmował posty tak surowe, że interweniował sam biskup. Ojciec Ignasi Segarra z Opus Dei już w 1992 roku podkreślał, że Gaudí powinien zostać beatyfikowany. Dla tej wspólnoty jego postawa – łączenie pracy zawodowej z dążeniem do świętości – jest wzorem.

Reklama

Gaudí bywał jednak trudny – sam przyznał pod koniec życia, że nie umiał opanować gniewu, ponieważ „widzi wyraźniej niż inni i musi mówić im prawdę surowo”. Jego temperament uchwycił malarz Joan Llimona, malując go jako św. Filipa Nereusza w barcelońskim kościele Sant Felip Neri.

Kontrowersje i cuda

Wśród przypisywanych mu cudów znajduje się między innymi nawrócenie wielu Japończyków i Koreańczyków po wizycie w Sagradzie Famílii, a także fakt, że przez 143 lata budowy świątyni nie odnotowano poważnych wypadków. Jednak przyszła kanonizacja może rzucić światło na spory wokół samej bazyliki – w tym plany budowy wielkich schodów, które mogą doprowadzić do wysiedlenia 1000 mieszkańców.

Być może prawdziwe świadectwo duchowości Gaudíego nie kryje się w wielkich wieżach Sagrady, lecz w skromniejszych dziełach, jak ołtarz Bocabella z 1885 roku, wykonany z mahoniu i ozdobiony motywami roślinnymi oraz postaciami świętych. Jak zauważa Catholic Herald, to właśnie takie dzieła – ciche, pokorne, a zarazem intensywnie duchowe – najpełniej ukazują jego wewnętrzną siłę.

Podziel się:

Oceń:

+14 0
2025-06-10 16:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież kanonizuje bł. ks. Russolillo - „apostoła powołań”

zyciezakonne.pl

Jutro, 15 maja papież Franciszek będzie przewodniczył w Watykanie Mszy św. i obrzędowi kanonizacji 10 błogosławionych, w tym bł. ks. Justyna Marii Russolillo od Trójcy Przenajświętszej. Ten włoski kapłan nazywany „świętym z Pianury”, żyjący w latach 1891-1955, zasłynął jako niezmordowany apostoł budzenia powołań kapłańskich i założyciel zgromadzeń męskiego i żeńskiego: "wokacjonistów" i "wokacjonistek".

Więcej ...

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Wśród wielu miejsc kultu Apostołów w Europie szczególne znaczenie ma sanktuarium św. Jakuba w Composteli.

Więcej ...

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...